Kamień z Tel Zajit
Kamień z Tel Zajit – wapienny głaz odkryty 15 lipca 2005 roku na stanowisku archeologicznym Tel Zajit w dolinie Bet Guwrin w Izraelu w trakcie wykopalisk prowadzonych przez zespół kierowany przez archeologa z Pittsburgha, Rona E. Tappy’ego, profesora Pittsburgh Theological Seminary. Kamień został osadzony w kamiennej ścianie budynku co pozwala na jego bezpieczne datowanie. Na kamieniu wyryto najstarszą inskrypcję zawierającą alfabet hebrajski[1][2].
Opis
Kamień z Tel Zajit waży ok. 17,33 kg i ma wymiary ok. 37,5×27×15,7 cm. Głaz został odkryty w kontekście archeologicznym, co pozwala bezpiecznie go datować. Zawiera inskrypcję datowaną na X wiek p.n.e. (zgodnie z tradycyjną chronologią przypadający na okres panowania króla Salomona). Inskrypcja to zapisane od prawej do lewej 22 litery spółgłoskowe pełnego alfabetu hebrajskiego (18 liter w głównym wierszu oraz poniżej 4 litery wraz z 2 nieznanymi symbolami w kształcie wężyków na końcu) oraz resztki kilku innych napisów. Dwuliniowy zapis alfabetu hebrajskiego w kolejności zasadniczo zgodnej ze współczesną stanowi najwcześniejszy przykład pełnego alfabetu hebrajskiego z możliwą do określenia datą graniczną[1][3].
Ten typ inskrypcji jest określany jako przedstawienie kolejnych liter alfabetu w ich standardowej kolejności (abecedarium). Wyryte na skale litery przedstawiają archaiczne pismo pośrednie w fazie rozwojowej pomiędzy alfabetem fenickim a używanym od IX wieku p.n.e. pismem paleohebrajskim. Inskrypcja stanowi ważny element w debacie dotyczącej historii regionu oraz umiejętności czytania i pisania na Bliskim Wschodzie w X wieku p.n.e.[1]
Inskrypcja
- Rząd 1:
- Rząd 2:
| |
Zapis współczesny:
- א ב ג ד ו ה ח ז ט י ל כ מ נ ס ע פ צ
- | | ק ר ש ת
Górny wiersz:
Przypisy
- ↑ a b c The Zeitah Excavations (ang.). W: Pittsburgh Theological Seminary [on-line]. pts.edu. [dostęp 2020-10-27].
- ↑ Tappy 2006 ↓, s. 5.
- ↑ Tappy 2006 ↓, s. 6.
Bibliografia
- Ron E. Tappy i in.. An Abecedary of the Mid-Tenth Century B.C.E. from the Judaean Shephelah. „Bulletin of the American Schools of Oriental Research”. nr 344, s. 5-46, listopad 2006 (ang.).
Media użyte na tej stronie
The letter Tzadi in Paleo-Hebrew
The letter Ayin in Paleo-Hebrew
The letter Vav in Paleo-Hebrew
The letter Samekh in Paleo-Hebrew
The letter Shin in Paleo-Hebrew
The letter Heh in Paleo-Hebrew
The letter Zayin in Paleo-Hebrew
The letter Resh in Paleo-Hebrew
The letter Khet in Paleo-Hebrew
The letter Bet in Paleo-Hebrew
This is a drawing I made of ancient inscriptions & other markings on the Zayit Stone excavated in modern Israel during 2005. I grant any entity the right to use this work for any purpose, without any conditions, unless such conditions are required by law.
The letter Alef in Paleo-Hebrew
The letter Daled in Paleo-Hebrew
The letter Quf in Paleo-Hebrew
The letter Tet in Paleo-Hebrew
The letter Pey in Paleo-Hebrew
The letter Gimmel in Paleo-Hebrew
The letter Tof in Paleo-Hebrew
The letter Mem in Paleo-Hebrew
The letter Yud in Paleo-Hebrew
The letter Khof in Paleo-Hebrew
The letter Nun in Paleo-Hebrew
The letter Lamed in Paleo-Hebrew