Kamienica Jakuba Fontany w Warszawie

Kamienica Jakuba Fontany/Pałac Mokronowskich
Symbol zabytku nr rej. 615
Ilustracja
Budynek od strony ulicy Kościelnej
Państwo Polska
Województwo mazowieckie
MiejscowośćWarszawa
Adresróg ul. Zakroczymskiej 2 i ul. Kościelnej 12
Styl architektonicznyklasycyzm
ArchitektJakub Fontana
Kondygnacje5
Rozpoczęcie budowy1770
Ukończenie budowy1771
Zniszczonopowstanie warszawskie
Odbudowano1953–1954
WłaścicielTowarzystwo im. Stanisława Moniuszki
Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienica Jakuba Fontany/Pałac Mokronowskich”
Ziemia52°15′13,78″N 21°00′24,42″E/52,253828 21,006783

Kamienica Jakuba Fontany, także pałac Mokronowskich – budynek znajdujący się na rogu ul. Zakroczymskiej 2 i ulicy Kościelnej 12 w Warszawie.

W 1944 kamienica została w znacznej mierze zburzona, zachowały się jednak mury konstrukcyjne i elewacje, dzięki czemu mogła zostać zrekonstruowana.

W kamienicy mieszczą się Biblioteka, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Są tutaj przechowywane autografy utworów z XIX wieku (m.in. Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Józefa Elsnera i Karola Kurpińskiego)[1].

Historia

Właściciele nieruchomości

  • 1734: Stefan Bernacki (zabudowa drewniana w miejscu kamienicy wzniesionej w 1770)
  • 1773: Magdalena (żona Stefana)
  • 1776: Jan i Stanisław Grayber (synowie Stefana i Magdaleny, kapitanowie wojsk koronnych).
  • Józef Potkański (kasztelan radomski)
  • 1782: Marianna, Joachim, Adam, Tadeusz i Franciszek (żona i synowie Józefa)
  • 1804: Tomasz Kaczyński
  • 1829: Franciszek Hangel (sędzia apelacyjny Królestwa Polskiego)
  • 1848: Marianna Franciszka Lechnerowicz (siostra Franciszka)
  • 1872: Bronisława Leśniewska
  • 1901: Pia, Stanisław i Bronisław Wensel[2]

Architektura

Kamienica Jakuba Fontany była jedynym budynkiem frontowym w mieście o 11-osiowej fasadzie z arkadowymi podcieniami w parterze. Na tyłach miała dwa obudowane oficynami dziedzińce, co było dość wyjątkowym rozwiązaniem jak na ówczesne czasy. W 1806 roku podcienia zamurowano, fasada według projektu została przekształcona i zaakcentowana trójosiowym ryzalitem środkowym (proj. Fryderyk A. Lessel). Okna na obu kondygnacjach otrzymały skromny wystrój w postaci opasek, gzymsów parapetowych i wąskich poziomych naczółków. Profilowany gzyms koronujący podkreślony był szerokim pasem fryzu. W XIX wieku, w ramach przebudowy, na zapleczu budynku frontowego wzniesiono zespoły wielopiętrowych oficyn w układzie dwupodwórzowym. Dzięki tym unowocześnieniom cały budynek pełnił funkcje kamienicy dochodowej.

W wyniku działań wojennych kamienica uległa znacznemu zniszczeniu. Około 1953 roku zrezygnowano z rekonstrukcji fasady z czasów F. A. Lessla i wybudowano od fundamentów gmach będący wizją Kamienicy Jakuba Fontany w jego pierwotnej postaci. Do pierwowzoru nawiązuje wysunięcie budynku w stosunku do sąsiednich gmachów, gabaryt, liczba osi oraz obecność 11-przęsłowego krużganka o arkadowych otworach. Filarom międzyprzęsłowym o piaskowcowych bazach i profilowanych głowicach odpowiadają toskańskie pilastry elewacji w podcieniu. Triadę środkowych osi uzupełniają drzwi w kamiennych opaskach. Okna dwuskrzydłowe na piętrze otrzymały profilowane opaski oraz gzymsy parapetowe. Kondygnacje dzieli gzyms kordonowy, a całość zakończona jest profilowanym gzymsem koronującym, ponad którym, z wyjątkiem osi skrajnych, w dachy osadzono wystawki. Do skrzydła przyulicznego dobudowano od tyłu trzy skrzydła dwutraktowe wokół wewnętrznego dziedzińca, nawiązujące do dwupodwórzowego układu z XVIII i XIX wieku, ale zaprojektowanego od nowa.

Przypisy

  1. Biblioteka. Zbiory i katalogi. W: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne [on-line]. wtm.org.pl. [dostęp 2013-11-04].
  2. Maria Kałamajska-Saeed, Katalog zabytków sztuki Miasto Warszawa część 2 tom XI, Fundacja na rzecz nauki polskiej, 83-85938-44-3, str 139-140

Bibliografia

  • Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy śródmieście historyczne tom 6. wyd. Kępna – Koźmińska.
  • Maria Kałamańska-Saeed: Katalog zabytków sztuki Miasto Warszawa część 2 tom XI. wyd. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kamienica Jakuba Fontany w Warszawie 2021.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kamienica Jakuba Fontany w Warszawie