Kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lende

Kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lende
Symbol zabytku nr rej. A/17 z 4 sierpnia 2004 r.[1]
Ilustracja
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Adres

al. Kościuszki 1

Styl architektoniczny

klasycyzm

Architekt

Dawid Lande

Kondygnacje

5

Rozpoczęcie budowy

1894

Ukończenie budowy

1896

Pierwszy właściciel

Mieczysław Pinkus i Jakub Lende

Kolejni właściciele

1945–1949 Sąd Najwyższy i Sąd Apelacyjny PRL, 1953–1993 Skarb Państwa

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lende”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lende”
Ziemia51°46′12,60″N 19°27′10,97″E/51,770167 19,453047

Kamienica Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lende[a]kamienica znajdujący się przy al. Kościuszki 1 w Łodzi[2].

Historia

Widok kamienicy w 1896 r.

Mieczysław Pinkus i Jakub Lende w kwietniu 1894 wysłali do władz budowlanych Rządu Gubernialnego Piotrkowskiego pismo z prośbą o zezwolenie na budowę[3]. Do wniosku dołączono projekt kamienicy, podpisany przez Dawida Lande[4].

W 1896 powstał najwyższy wówczas w mieście budynek mieszkalny. Przez następne 70 lat była to największa kamienica w Łodzi.

Mieczysław Pinkus został w 1939 zmuszony przez Niemców do opuszczenia swojej kamienicy. Budynek zajęto na sztab generała Blaskowitza, a następnie na biura magistratu. W latach 1945–1949 w budynku siedzibę miał Sąd Najwyższy i Sąd Apelacyjny PRL. W 1953 właściciele zostali wywłaszczeni, a własność przejął skarb państwa. Spadkobiercy odzyskali kamienicę w 1993.

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/17 z 4.08.2004[1].

Uwagi

  1. W źródłach pojawia się też pisownia „Jakub Lande”.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
5 Lodz 029.jpg
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Aleja Kościuszki, Łódź
Bronisław Wilkoszewski – Ulica Zielona.jpg

Fotografia przedstawia widok na ulicę Zieloną i na znajdującą się na jej skrzyżowaniu z ulicą Spacerową (później ulica Kościuszki) kamienicę zwaną “domem Pinkusa”. Monumentalna narożna kamienica czynszowa została zbudowana w latach 1894-1895 według projektu Dawida Landego. Trzypiętrowy gmach nakryty jest wysokim mansardowym dachem z dominującym w narożniku wysokim ocynkowanym hełmem i dekoracyjną balustradą kalenicy. Narożna wieżyczka z galerią widokową nadaje budynkowi pałacowy wygląd. Kamienica jest bogato zdobiona, z dominującym neobarokowym detalem architektonicznym. Inwestorami byli dwaj przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia Jakub Lande i Mendel Pinkus. Rodzina Pinkusów zajmowała eleganckie pierwsze piętro, parter był przeznaczony na biura handlowe, natomiast w pozostałej części mieszkania wynajmowali dziennikarze, literaci i rodziny fabrykantów. Swoje pracownie mieli tutaj także słynni malarze: Samuel Hirszenberg, Eustachy Pietkiewicz i Leon Pilichowski. Częstymi gośćmi byli tu ludzie teatru: Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa i Aleksander Zelwerowicz. Po wkroczeniu do Łodzi Niemców w 1939 roku Pinkusowie zostali wyrzuceni z kamienicy, którą przeznaczono dla celów wojskowych. Następnie mieściły się w niej biura administracji niemieckiej. Po wojnie, aż do 1948 roku, budynek pozostawał w rękach spadkobierców. W latach 1945-1949 był siedzibą Sądu Apelacyjnego i Sądu Najwyższego PRL. W 1953 roku właściciele zostali wywłaszczeni, a kamienicę przejęły władze miasta lokując w niej kilka urzędów. W 1993 roku spadkobiercy odzyskali swoją własność, a urzędy zostały przeniesione do nowych siedzib. Po remoncie dokonanym przez właścicieli, kamienica odzyskała dawny blask.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).
Łódź location map 2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors, edited by User:Dwie szyszki
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Łódź, Poland
Ta mapa of Łódź została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.