Kamienica przy ul. Podwale 1 w Warszawie
Kamienica przy ul. Podwale 1 w Warszawie przed przebudową | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miejscowość | |
Adres | |
Styl architektoniczny | |
Kondygnacje | 2-piętrowy |
Ważniejsze przebudowy | od 2013 |
Położenie na mapie Warszawy | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
52°14′49,51″N 21°00′45,23″E/52,247086 21,012564 |
Kamienica przy ul. Podwale 1 w Warszawie – budynek na warszawskiej starówce, powstała w latach 70-XX wieku[1], jako imitacja zabudowy klasycystycznej, mająca na celu wpisanie w historyczną architekturę Starego Miasta.
Historia budynku
Przed 1939 rokiem, znajdował się tam zupełnie inny, 5-kondygnacyjny obiekt architektoniczny[2], który w wyniku działań wojennych został doszczętnie zniszczony[3]. Po II wojnie światowej w ramach odbudowy stolicy, wybudowano kamienicę, której celem było osłonięcie stacji elektroenergetycznej (stacja transformatorowa), która zasilała energią elektryczną pobliskie budynki. Kamienicę zbudowano z przeznaczeniem biurowo-wystawienniczym. W ostatnim okresie działała tam pierogarnia[1].
Pierwsze informacje dotyczące inwestycji pojawiły się w 2011 roku[4]. Nowy właściciel budynku oraz sąsiedniego placu Maksymilian Maciej Marcinkowski, który nabył teren od spadkobierców przedwojennych właścicieli, zdobył wymagane pozwolenie na budowę jeszcze w kwietniu 2012 r. Pierwotnie zaplanowano wchłonięcie kamienicy przez planowany przez dewelopera w sąsiedztwie biurowiec. Projekt nowego budynku biurowo-usługowego powstał w pracowni architektonicznej RKW Rhode Kellerman Wawrowsky[1]. Pozwolenie na budowę wydano w kwietniu 2012 roku[5].
Kontrowersje wzbudził fakt iż zgodę na przebudowę wydał miejski konserwator zabytków mimo faktu iż warszawskie Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO, a sama ulica Podwale jako założenie urbanistyczne znajduje się w rejestrze zabytków (nr rej. 435.). Konsultacje w sprawie budowy biurowca wzdłuż pierzei ul. Senatorskiej i przy ul. Podwale nie były konsultowane z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, ani z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. Jednocześnie w komunikacie prasowym Polski Komitet ds. UNESCO podkreślał fakt iż – "nowa inwestycja ma być prowadzona na linii zabudowy, będącej na granicy obszaru uznanego za Światowe Dziedzictwo UNESCO"[6][7].
Kwestia położenia kamienicy jest sporna, gdyż ulica Podwale jest granicą wyznaczoną przez UNESCO, natomiast rzeczona nieruchomość nie leży bezpośrednio na terenie chronionym, ale w jego bezpośrednim sąsiedztwie[8]. W grudniu 2013 r., ekspert Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu, Bernhard Furrer dokonał kontroli[9].
Jednocześnie budowla jako imitacja zabudowy klasycystycznej w rozumieniu ustawy z dnia 23 lipca 2003 r., o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami nie jest uznawana za zabytek[10].
Przebudowę kamienicy, za zgodą Stołecznego Konserwatora Zabytków, zaplanowano na 2014 r. Budynek Podwale 1 miał zostać zaadaptowany na potrzeby nowo powstającego u zbiegu ulic Senatorskiej i Podwale budynku biurowo-usługowego z podziemnym garażem oraz parterem przeznaczonym na sklepy i restauracje. Zachowanie budowli w całości było według inwestora niemożliwe ze względu na zły stan techniczny[9].
Jednocześnie dodatkowe kontrowersje w prasie wzbudził w listopadzie 2013 r., fakt że wydająca pozwolenie na budowę biurowca Jolanta Zdziech-Naperty piastująca obowiązki szefowej śródmiejskiego wydziału architektury i budownictwa wydała zgodę na realizację kontrowersyjnego projektu, którego współautorem był jej syn, architekt Bartosz Naperty zatrudniony w biurze architektonicznym RKW Rhode Kellerman Wawrowsky. Prezydent mst. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, nazwała działania Jolanty Zdziech-Naperty – nieetycznymi, cofnęła jej pełnomocnictwa, wstrzymała budowę oraz zapowiedziała kontrolę inwestycji[11]. W konsekwencji Jolanta Zdziech-Naperty straciła stanowisko. Decyzję warszawskiego Ratusza o zatrzymaniu robót budowlanych uchylił jednak wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, uznając za niedostatecznie uzasadnione. Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ, która na wniosek Ratusza dokonała kontroli procedury administracyjnej w latach 2007-2012, badając działania, które doprowadziły do wydania deweloperowi warunków zabudowy, pozwolenia na budowę oraz decyzję reprywatyzacyjną działki, nie dopatrzyła się uchybień[9].
W sprawie budowy wystąpiło także do wojewody mazowieckiego z wnioskiem o stwierdzenie nieważności i wstrzymanie wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę dla inwestycji biurowo-usługowej przy ul. Podwale 1 – Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" – twierdząc iż decyzję o budowie wydano z rażącym naruszeniem prawa[12].
Przypisy
- ↑ a b c Zburzą kamienicę tuż przy pl. Zamkowym? Alarm w internecie. www.warszawa.gazeta.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
- ↑ Krakowskie Przedmieście. www.warszawa1939.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
- ↑ Przez dwa stulecia ta posesja była zabudowana. A dziś?. www.warszawa.gazeta.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
- ↑ Nowoczesny budynek stanie w sercu zabytkowej Warszawy. www.mwarszawa.gazeta.pl. [dostęp 2011-05-09]. (pol.).
- ↑ Zburzą kamienicę tuż przy pl. Zamkowym? Alarm w internecie. www.warszawa.gazeta.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
- ↑ Nie było konsultacji z ekspertami UNESCO w sprawie budowy biurowca przy ul. Podwale i ul. Senatorskiej w Warszawie. www.unesco.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
- ↑ Eksperci: mogą wykreślić warszawską Starówkę z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. www.rdc.pl. [dostęp 2013-11-07]. (pol.).
- ↑ Polska Agencja Prasowa, www.pap.pl [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-24] .
- ↑ a b c Z kamienicy przy Podwalu zostały już tylko fragmenty ścian. www.warszawa.gazeta.pl. [dostęp 2014-02-02]. (pol.).
- ↑ Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568. www.sejm.gov.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
- ↑ Skandal za wiedzą HGW. Architekt dostał zgodę od urzędniczki będącej jego... matką. www.niezalezna.pl. [dostęp 2013-11-03]. (pol.).
- ↑ Mimo skandalu i dymisji, HGW dalej buduje biurowiec na Starówce. www.niezalezna.pl. [dostęp 2022-03-01]. (pol.).
Media użyte na tej stronie
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.55N
- S: 50.95 N
- W: 19.15 E
- E: 23.25 E
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kamienica przy ul. Podwale 1 w Warszawie
Autor: Mateusz Opasiński, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kamienica przy ul. Podwale 1 w Warszawie