Kamienica przy ulicy Kościuszki 3 w Katowicach

Kamienica przy ulicy T. Kościuszki 3 w Katowicach
Ilustracja
Widok na kamienicę od strony ulicy Tadeusza Kościuszki
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Adres

ul. T. Kościuszki 3,
40-049 Katowice

Typ budynku

kamienica

Styl architektoniczny

wczesny modernizm

Architekt

Franz Wittek

Kondygnacje

4

Ukończenie budowy

koniec XIX wieku

Pierwszy właściciel

Kleemann

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Kościuszki 3”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ulicy Kościuszki 3”
Ziemia50°15′23,26″N 19°01′08,50″E/50,256461 19,019028

Kamienica przy ulicy Kościuszki 3 w Katowicachkamienica, znajdująca się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 3 w katowickim Śródmieściu. Powstała ona pod koniec XIX wieku, a jaj głównym architektem był Franz Wittek, a przebudowę w stylu modernistycznym wykonał Stefan Ociepka.

Historia

Pierwsze wzmianki dotyczące obiektu znajdującego się przy skrzyżowaniu ówczesnych ulic Beatestraße oraz Sophienstraße (od 1945 roku ulica Marii Konopnickiej) pochodzą z 1894 roku. Głównym projektantem kamienicy był architekt Franz Wittek. W późniejszych latach rozbudową i przebudową kamienicy w stylu modernistycznym zajmował się Stefan Ociepka.

Na przełomie XIX i XX wieku kamienica pełniła funkcję mieszkalno-usługową. Lokale na parterze od początku były wykorzystywane do celów usługowych m.in. mieścił się tu zakład usług szewskich oraz sklep spożywczy. Z dokumentów archiwalnych wynika, że 1915 roku właścicielem była osoba o nazwisku Kleemann.

W 1934 roku kamienica stanowiła własność Zjednoczenia Kolejowców Polskich. W 1935 roku część parteru pełniła funkcje portierni, a na pozostałej części działała restauracja, którą prowadzili Renz i Ścierski. Pozostałe pomieszczenia przeznaczone były do celów magazynowych, mieszkalnych, sanitarnych oraz służbowych, m.in. miała tu siedzibę Kasa Zasiłków Pośmiertnych[1]. Na poddaszu znajdowało się archiwum. Obecnie na parterze kamienicy znajdują się lokale handlowo-usługowe, a na pozostałych piętrach znajdują się mieszkania.

Architektura

W przeszłości w parterze kamienicy znajdowały się cztery witryny sklepowe i dwa osobne wejścia. Pozostałe kondygnacje miały po osiem okien oraz balkony. Pierwotna bryła budynku została zachowana, aczkolwiek elewacja kamienicy wielokrotnie ulegała zmianom.

Obecnie kamienica składa się z czterech kondygnacji i poddasza użytkowego. Od strony ul. T. Kościuszki elewacja budynku jest sześcioosiowa na pierwszej kondygnacji oraz ośmioosiowa na pozostałych trzech kondygnacjach. Kamienica cechuje się niesymetrycznymi elewacjami i posiada płaski dach.

Zmiany elewacji obiektu nadały kamienicy charakter modernistyczny. Elewacje nie posiadają zdobień, mają charakter prosty i funkcjonalny. Od strony ul. T. Kościuszki elewację wzbogacają jedynie trzy loggie. Bryła budynku składa się z części zróżnicowanych pod względem wielkości i wysokości. Narożnik jest niższy, z balkonami w formie półwalca, co nadaje budynkowi efekt falującego załamania.

Przypisy

  1. „Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r.”, wyd. dr. E. Kwaśnik, Katowice, s. 55

Bibliografia

  • Archiwum Urzędu Miasta w Katowicach, sygn. akt 1/825, 1/826

Media użyte na tej stronie

Katowice location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Katowice. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.30 N
  • S: 50.125 N
  • W: 18.885 E
  • E: 19.125 E
Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Katowice Kosciuszki 3.jpg
Autor: kodens79, Licencja: CC BY 3.0
Kamienica Kościuszki 3