2019– Polska22(3)
W sumie:73(6)
  1. Aktualne na: 19 września 2022.
  2. Aktualne na: 11 marca 2022.

Kamil Jóźwiak (ur. 22 kwietnia 1998 w Międzyrzeczu) – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w amerykańskim klubie Charlotte FC oraz w reprezentacji Polski. Uczestnik Mistrzostw Europy 2020.

Wychowanek Juniora Zbąszynek, jako junior występował również w UKP Zielona Góra i Lechu Poznań. W sezonie 2014/2015 był graczem rezerw poznańskiej drużyny (III liga).

W pierwszym zespole Lecha Poznań i jednocześnie w Ekstraklasie zadebiutował 28 lutego 2016 w przegranym spotkaniu z Jagiellonią Białystok (0:2), w którym na początku drugiej połowy zmienił Kebbę Ceesaya. Pierwszego gola w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej strzelił 15 maja 2016 w wygranym meczu z Ruchem Chorzów (3:0). Sezon 2015/2016 zakończył z 10 występami i jednym golem w Ekstraklasie na koncie. W lipcu 2016 wystąpił (wszedł na boisko w 75. minucie, zmieniając Macieja Makuszewskiego) w wygranym meczu o Superpuchar Polski z Legią Warszawa (4:1). W rundzie jesiennej sezonu 2016/2017 rozegrał w Ekstraklasie sześć meczów.

Na początku stycznia 2017 został wypożyczony na pół roku do GKS Katowice[1]. W rundzie wiosennej sezonu 2016/2017 rozegrał w I lidze 12 meczów, zdobywając dwie bramki w spotkaniach ze Stomilem Olsztyn (2:2; 10 marca 2017) i MKS Kluczbork (2:3; 20 maja 2017). W czerwcu 2017 powrócił do Lecha. 6 lipca 2017 zadebiutował w Lidze Europy UEFA w meczu pierwszej rundy eliminacji z macedońskim Pelisterem (3:0), w którym strzelił gola.

W listopadzie 2017 przedłużył kontrakt z Lechem do 2019 z opcją przedłużenia o kolejne 2 lata. W kwietniu 2019 przedłużył umowę z Lechem do czerwca 2021[2]. W lutym zaakceptował nową umowę przedłużając kontrakt do czerwca 2022[3].

We wrześniu 2020 został sprzedany do występującego w Championship Derby County. W nowym klubie zadebiutował 19 września w spotkaniu przeciwko Luton Town. Pierwszą bramkę w nowych barwach strzelił 16 grudnia 2020, w wygranym 2:0 meczu ze Swansea City. Debiutancki sezon zakończył z 41 występami, w których zdobył jedną bramkę i dołożył dwie asysty.

4 marca 2022 ogłoszono jego transfer do amerykańskiego klubu Charlotte FC w rozgrywkach Major League Soccer na okres do sezonu 2025 z opcją przedłużenia o rok[4].

W latach 2014–2015 regularnie występował w reprezentacji Polski U-17. W październiku 2014 i marcu 2015 rozegrał sześć meczów[5] w eliminacjach do mistrzostw Europy U-17 w Bułgarii, zdobywając bramkę w wygranym spotkaniu z Liechtensteinem (4:0; 28 października 2014)[6]. W barwach reprezentacji Polski U-19 rozegrał 11 meczów[5] w kwalifikacjach do mistrzostw Europy U-19 w Niemczech (2016) i mistrzostw Europy U-19 w Gruzji (2017), strzelając gola w wygranym spotkaniu z Macedonią (4:0; 6 października 2016)[7].

W seniorskiej Reprezentacji Polski zadebiutował w ostatnim meczu eliminacji do Mistrzostw Europy 2020 ze Słowenią, zmieniając w 86. minucie Sebastiana Szymańskiego[8]. Jóźwiak swoją pierwszą bramkę w reprezentacji zdobył w przegranym 1:2 meczu Ligi Narodów 2020/2021 z Holandią. 25 marca 2021 w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2022 przeciwko Węgrom (3:3), wszedł na boisko w 60. minucie i w ciągu 40 sekund zanotował asystę i bramkę. Podczas czerwcowych Mistrzostw Europy 2020 Polska nie wyszła z grupy, a Jóźwiak zagrał we wszystkich trzech spotkaniach.

Statystyki

Klubowe

Aktualne na 19 września 2022

KlubSezonLigaLigaPuchar krajuEuropa[9]Inne[10]Suma
MeczeBramkiAsystyMeczeBramkiAsystyMeczeBramkiAsystyMeczeBramkiAsystyMeczeBramkiAsysty