Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II (również kanonizacja stulecia[1]) – uroczystość religijna, która miała miejsce 27 kwietnia 2014[2] w Watykanie na placu Świętego Piotra, podczas której dwaj papieże XX wieku – błogosławiony Jan XXIII oraz błogosławiony Jan Paweł II – zostali ogłoszeni świętymi Kościoła katolickiego.

5 lipca 2013 w Watykanie miało miejsce oficjalne wydanie dekretu w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II[3]. Za cud uznano, jak poinformował ks. Federico Lombardi, zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i w ich opinii niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie Floribeth Mory DiazKostarykanki cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu[4]. Jako cud opisano sytuację, w której kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła się do niego modlić, po czym miała doznać nagłego uzdrowienia[4]. Papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII[3][5]. Papież Franciszek podczas konsystorza w dniu 30 września 2013 wyznaczył na dzień 27 kwietnia 2014[6] (tj. Niedziela Miłosierdzia Bożego[7]) kanonizację dwóch papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji[8], zaś Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji. W przypadku Jana XXIII papież zdecydował o odstąpieniu od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego. Prefektura Domu Papieskiego ogłosiła, że na kanonizację nie będą potrzebne żadne wejściówki i będą mogły wziąć udział wszystkie osoby, które znajdą miejsce na placu św. Piotra, placu Piusa XII oraz Via della Conciliazione[9]. Burmistrz Rzymu Ignazio Marino ogłosił, że na uroczystość kanonizacji dwóch papieży ma przyjechać 100 światowych przywódców[10]. 31 marca 2014 ks. Federico Lombardi poinformował, że na tę uroczystość został zaproszony emerytowany papież Benedykt XVI[11]. 26 kwietnia 2014 rzecznik Watykanu ogłosił, że papież senior przyjął zaproszenie na uroczystość i będzie w gronie koncelebransów podczas mszy świętej kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II[12].

24 kwietnia 2014 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uczczenia papieża błogosławionego Jana Pawła II w dniu jego kanonizacji. W głosowaniu wzięło udział 416 posłów, z czego „za” było 380, „przeciw” – 34, a 2 wstrzymało się od głosu[13].

Według danych szacunkowych w kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II na placu Świętego Piotra uczestniczyło 800 tys. wiernych[14].

Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954[15][16] oraz pierwszy raz, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników[17] i kiedy to na jednej uroczystości przewodniczyło dwóch papieży – emerytowany i obecny[12].

Przebieg uroczystości

Uroczysta kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II rozpoczęła się o godz 10:00 na placu św. Piotra[18] i rozpoczęła ją śpiew Litanii do Wszystkich Świętych oraz procesją ze 100 kardynałami i 1000 biskupami[18]. Po procesji urzędujący papież podszedł do emerytowanego papieża Benedykta XVI, z którym przywitał się, a wierni ten gest nagrodzili oklaskami[19]. Na fasadzie bazyliki Świętego Piotra wisiały kanonizacyjne portrety dwóch papieży[20]. Portret papieża Polaka był taki sam który wisiał w dniu jego beatyfikacji w 2011,w czerwonej pelerynie na niebieskim tle, zaś do tego zdjęcia wybrano taki sam graficznie wizerunek Jana XXIII gdyż w dniu jego beatyfikacji jego portret był malowany[21]. O godz 10:10 rozpoczął się obrzęd kanonizacji, gdzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato prosił papieża o włączenie w poczet świętych Jana XXIII i Jana Pawła II:

Ojcze Święty, Święta Matka Kościół prosi usilnie o to, by Wasza Świątobliwość wpisał błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych i aby jako tacy wzywani oni byli przez wszystkich chrześcijan[18].

Ojciec Święty odpowiedział:

Drodzy bracia, zanieśmy nasze prośby do Boga Ojca Wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa o to, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych wspierał swą łaską akt, który mamy uczynić[18].

O 10:15 Franciszek wygłosił formułę kanonizacjną:

Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele[18].

Po tym obrzędzie nastąpiło wniesienie relikwii nowych świętych, gdzie relikwię Jana Pawła II wniosła Floribeth Mora Diaz, zgodnie z opinią Kościoła katolickiego – uzdrowiona przez papieża Polaka[18], zaś relikwię św. Jana XXIII wniosła rodzina papieża Roncalliego[22]. Po tym obrzędzie nastąpiła liturgia słowa w językach włoskim, polskim, łacińskim i greckim, następnie następca świętego Piotra wygłosił homilię, podczas której powiedział, że ci dwaj nowi święci „mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych ran[23]. Podczas tej homilii św. Jana Pawła II ogłosił patronem rodzin, zaś św. Jana XXIII nazwał „papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu[18]. Po homilii odbyła się modlitwa wiernych, wśród czytających była francuska zakonnica Marie Simon-Pierre Normand, której uzdrowienie uznano za cud dokonany dzięki Karolowi Wojtyle, potrzebny do jego beatyfikacji[24]. Po zakończonej mszy papież Franciszek odprawił z wiernymi modlitwę Regina Coeli, w rozważaniu przed modlitwą Ojciec Święty podziękował uczestniczącym w tej kanonizacji oraz po kolei pozdrawiał przybyłe delegacje. Następnie wsiadł do papamobile i objeżdżał plac, pozdrawiając wszystkich zebranych wiernych[18]. Pielgrzymi opuszczając plac udawali się do bazyliki św. Piotra, by modlić się przy grobach obu świętych papieży[25].

Ostatnim obrzędem, zamykającym obchody kanonizacji, była wizyta papieża Franciszka w polskiej parafii pod wezwaniem świętego Stanisława w Rzymie, gdzie 4 maja 2014 odprawił dziękczynną mszę za dar świętości Jana Pawła II[26].

Oficjalne delegacje

17 kwietnia 2014 włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że na uroczystościach kanonizacyjnych oczekiwanych jest 61 delegacji państwowych z 54 krajów, w tym 19 głów państw, 24 premierów i 23 ministrów[27].

państwoczłonkowie delegacji
Afryka
 Kamerun
 Gabon
 Gwinea Równikowa
 Zimbabwe
Ameryka
 Argentyna
  • przewodniczący Izby Deputowanych Julián Domínguez[28]
 Ekwador
 Honduras
 Meksyk
 Paragwaj
 Salwador
 Stany Zjednoczone
  • doradca prezydenta USA John Podesta[28]
 Wenezuela
  • minister spraw zagranicznych Elías Jaua[28]
Azja
 Liban
 Republika Chińska
Europa
 Belgia
 Bośnia i Hercegowina
 Bułgaria
 Chorwacja
 Francja
 Hiszpania
 Irlandia
 Kosowo
 Liechtenstein
 Litwa
 Luksemburg
 Polska
 Słowacja
 Słowenia
 Ukraina
 Węgry
 Włochy

Organizacje polityczne

państwoczłonkowie delegacji
 Unia Europejska

Delegacje kościelne i innych religii

Na kanonizację przybyła delegacja Kościołów i religii: anglikańskiego, prawosławnego, przedstawiciele społeczności islamskiej oraz żydowskiej z USA, Włoch, Izraela i Argentyny, m.in. rabin Polski Michael Schudrich oraz dwaj rabini z Argentyny Abraham Skórka oraz Claudio Epelman[35].

Reakcje świata

Dziennikarze we Włoszech uroczystość tę określili „kanonizacją stulecia”, gdyż po raz pierwszy brało w niej udział dwóch papieży (obecny i emerytowany)[1]. Jedna z telewizji w Portugalii dzień kanonizacji opisała jako „jeden z najważniejszych dni w historii Kościoła katolickiego”[1]. W Iraku dzień przed uroczystością odbyła się msza, po której odsłonięto pomnik Jana Pawła II[36]. Mieszkańcy Libanu, darzący Jana Pawła II wielkim szacunkiem z powodu zwołanego przez niego w 1995 roku synodu poświęconego temu państwu, zorganizowali okolicznościowe nabożeństwa[36]. Katolicy w Indonezji przygotowali specjalne miejsca, w których można było oglądać transmisje uroczystości, zaś w jednej z archidiecezji w parku odbyło się specjalne nabożeństwo[36]. W związku z kosztami wyjazdu na kanonizację, dzięki jezuitom część Filipińczyków w handlowej części miasta mogła obejrzeć transmisję uroczystości. W tym samym miejscu w 1981 miało miejsce spotkanie Jana Pawła II z Filipińczykami[36].

Przypisy

  1. a b c >Media na świecie piszą o kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII (pol.). onet.pl. [dostęp 2014-04-27].
  2. Canonization date announced for Blessed Popes John Paul II and John XXIII (ang.). News Vatican. [dostęp 2013-09-30].
  3. a b Pope Francis signs canonization decrees for John XXIII and John Paul II (ang.). News Vatican. [dostęp 2013-07-05].
  4. a b Jan Paweł II niebawem kanonizowany (pol.). Radio Watykańskie. [dostęp 2013-07-05].
  5. Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w listopadzie lub kwietniu (pol.). radiomaryja.pl. [dostęp 2013-07-29].
  6. Znamy termin kanonizacji Jana Pawła II: 27 kwietnia 2014 roku (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2013-09-30].
  7. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2013-09-30].
  8. Jan Paweł II zostanie świętym 27 kwietnia. Rekordowo szybka kanonizacja. wyborcza.pl. [dostęp 2013-09-30].
  9. Na kanonizację bez biletów (pol.). wiara.pl. [dostęp 2013-10-12].
  10. Burmistrz Rzymu: 100 światowych przywódców na kanonizacji Jana Pawła II. polskieradio.pl, 22 października 2013. [dostęp 2013-10-22].
  11. Kanonizacja Jana Pawła II: Benedykt XVI został oficjalnie zaproszony na uroczystości. polskatimes.pl. [dostęp 2014-03-31].
  12. a b Benedykt XVI będzie koncelebransem podczas kanonizacji. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-26].
  13. Pkt 23. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie uchwały w sprawie uczczenia papieża błogosławionego Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji (pol.). sejm.gov.pl. [dostęp 2014-04-24].
  14. 800 tys. wiernych na kanonizacji (pol.). ekai.pl. [dostęp 2014-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-02)].
  15. Wspólna kanonizacja dwóch gigantów Kościoła. radiopik.pl. [dostęp 2014-04-13].
  16. Pierwsza kanonizacja papieża od 60 lat. deon.pl. [dostęp 2014-04-22].
  17. Papież zrobi coś takiego pierwszy raz w historii. deon.pl. [dostęp 2014-04-26].
  18. a b c d e f g h Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. Franciszek: Tragedie XX w. "ich nie przytłoczyły" (pol.). 2013-04-27. [dostęp 2013-04-27].
  19. Msza czterech papieży. tvp.pl. [dostęp 2014-04-28].
  20. Jak będą wyglądały te kanonizacje? (pol.). 2013-04-01. [dostęp 2013-04-01].
  21. Portrety Jana XXIII i Jana Pawła II wiszą już na bazylice św. Piotra. archidiecezja.lodz.pl. [dostęp 2014-04-25].
  22. Papież Franciszek: Jan Paweł II i Jan XXIII to ludzie mężni [KANONIZACJA JANA PAWŁA II]. dziennikzachodni.pl.
  23. Mieli odwagę oglądania ran Jezusa. naszdziennik.pl. [dostęp 2014-04-27].
  24. Święty Jan Paweł II – Historyczna kanonizacja dwóch Papieży (pol.). rodaknet.com.
  25. Szczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-21].
  26. Papież Franciszek odwiedził polski kościół w Rzymie. tvp.info. [dostęp 2014-05-04].
  27. a b c Delegacje polskich władz na uroczystości kanonizacyjne (pol.). niedziela.pl, 2014-04-17. [dostęp 2013-04-17].
  28. a b c d e f g h i j k l m n o >JOHN XXIII AND JOHN PAUL II INSCRIBED IN THE BOOK OF SAINTS. visnews.
  29. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x >Przebieg jutrzejszej uroczystości kanonizacyjnej. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-26].
  30. a b Papież spotka się z Arsenijem Jaceniukiem. deon.pl. [dostęp 2014-04-25].
  31. Komorowski jedzie na kanonizację. "Jan Paweł II ważny dla całej Polski" (pol.). tvn24.pl. [dostęp 2013-10-01].
  32. a b c Prezydent Bronisław Komorowski na kanonizację Jana Pawła II uda się razem z Wałęsą i Kwaśniewskim (pol.). 2014-04-04. [dostęp 2013-04-01].
  33. Premier jednak poleci na kanonizację Jana Pawła II – poprosiła go żona (pol.). tvp.info, 2014-04-25. [dostęp 2013-04-25].
  34. a b 93 delegacje i 24 głowy państwa na kanonizacji (pol.). stefczyk.info, 2014-04-24. [dostęp 2013-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)].
  35. Kanonizacja dwóch papieży na żywo. wiara.pl. [dostęp 2014-04-27].
  36. a b c d >Echa kanonizacji na krańcach świata (pol.). gosc.pl. [dostęp 2014-04-28].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Ecuador.svg
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Liechtenstein.svg
Flag of Liechtenstein
046CupolaSPietro.jpg
Autor: MarkusMark, Licencja: CC BY-SA 3.0
Città del Vaticano - Cupola della Basilica di S. Pietro
John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.
Canonization 2014- The Canonization of Saint John XXIII and Saint John Paul II (14036819834).jpg
Autor: Jeffrey Bruno from New York City, United States, Licencja: CC BY-SA 2.0
ROME,VATICAN 27 APRIL: Images taken from what will go down in history as one of the largest and most important days in current history. The Canonization of Blessed Pope John XXIII and Blessed Pope John Paul II. Two beloved Popes from the 20th Century.
C o a John XXIII.svg
Autor: Echando una mano, Licencja: CC BY-SA 3.0
Herby Jana XXIII.
Z gul, srebrna przepaska, srebrna wieża mazonada i klarowana szczególnie sobolą, w towarzystwie głównie dwóch fleurs-de-lis tego samego, srebrny wódz ze skrzydlatym lwem lamparta, trzymający ewangelię z przednią prawą nogą otwartą z napis "PAX TIBI MARCE EVANGELISTA MEUS", wszystko napisane złotymi i szablowymi literami.