Kapitol

Kapitol
Campidoglio
ilustracja
Państwo

 Włochy

Położenie

Rzym

Wysokość

44,7 m n.p.m.

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kapitol”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kapitol”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kapitol”
Ziemia41°53′36″N 12°28′59″E/41,893333 12,483056
Plac na Kapitolu – Piazza del Campidoglio i pomnik Marka Aureliusza
Plac na Kapitolu – Piazza del Campidoglio i pomnik Marka Aureliusza

Kapitol (łac. Capitolinus mons[1], wł. Campidoglio) – wzgórze w Rzymie na północny zachód od Palatynu i Forum Romanum, o dwóch wierzchołkach. Nazwę wywodzi się tradycyjnie od czaszki ludzkiej (caput = głowa) odkrytej przy kładzeniu fundamentów pod główną świątynię. Nie należało do pierwotnej osady palatyńskiej ani do tzw. Septimonium (miasta siedmiu wzgórz). Według tradycji kiedy Latynowie osiedlili się na Palatynie, a Sabinowie z Cures (czyli Kwiryci) na Kwirynale, Kapitol został wybrany na miejsce wzniesienia zamku (arx) na wierzchołku północnym i głównej świątyni na wierzchołku południowym.

Starożytna zabudowa Kapitolu

U stóp Kapitolu kończyła się Via Sacra. Od początków Rzymu Kapitol był twierdzą i sanktuarium oraz symbolem miasta. Stała na nim świątynia triady bóstw Jowisza Kapitolińskiego, Junony i Minerwy, której wzniesienie tradycyjnie przypisuje się królowi Rzymu, Tarkwiniuszowi Starszemu. Poświęcenia świątyni dokonał jednakże dopiero konsul w roku 509 p.n.e., Marcus Horatius. W świątyni przechowywano księgi sybillińskie. Nowo wybrani konsulowie składali w niej ofiary przed objęciem urzędowania, a wodzowie odbywający triumf składali ofiary Jowiszowi. Oprócz głównej świątyni znajdowały się na Kapitolu rozliczne inne przybytki: Venus Ericina, bogini Mens, Fides Publica, Junony Monety, Saturna, Izydy. wokół których wybudowano wiele mniejszych świątyń i ołtarzy. U stóp wzgórza, od strony wschodniej, znajdowało się także tabularium (obecnie w tym miejscu znajduje się pałac Senatorski). Od strony południowo-wschodniej Skała Tarpejska – miejsca straceń w czasach republiki rzymskiej.

Historia

Legenda o gęsiach kapitolińskich

Kapitol był jedyną częścią miasta, która oparła się najazdowi Galów z doliny Padu, w roku 390 p.n.e. Galowie postanowili zdobyć wzgórze nocą. Wybrali w tym celu najbardziej strome podejście i moment, kiedy obrońcy zmęczeni długotrwałymi walkami i głodem zasnęli. O zbliżaniu się wroga ostrzegły gęsi, ptaki poświęcone bogini Junonie. Atak został odparty. Obrońcy nie tylko obronili wzgórze, ale wyparli wroga z Rzymu. Na pamiątkę tego zdarzenia, starożytni Rzymianie obnieśli jedną z gęsi w lektyce. Psy, które zasnęły wraz z ludźmi zostały ukarane (jednego z nich powieszono). Część zabudowań (w tym świątynia Jowisza Kapitolińskiego) spłonęła w 69 r. n.e. w czasie wojny domowej Wespazjana i Witeliusza. Odbudowy podjął się Domicjan.

Pomnik Marka Aureliusza
Koń z Kapitolu (wejście na Kapitol) – akwarela Stanisława Masłowskiego z 1904 roku (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Średniowiecze

W średniowieczu Kapitol tak podupadł, że pasterze wypasali na nim owce. Ale już w 1143 przeniesiono tam zarząd miejski nowej Republiki Rzymskiej. Zbudowano pałac przeznaczony dla obrad senatu, oraz pałac Konserwatorów (Palazzo dei Conservatori), w którym urządzono siedzibę sądu. To była pierwsza budowla wzniesiona na Kapitolu, której fasada była skierowana na zachód, a nie w kierunku Forum Romanum.

W miejscu świątyni Junony, już w VI wieku zbudowano kościół Santa Maria in Capitolio. W X wieku był w posiadaniu benedyktynów, którzy zbudowali obok opactwo. W czasach Republiki, w 1250 r. kościół został przebudowany i otrzymał wezwanie Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego. Jest to bazylika podzielona kolumnami ze starożytnych budowli na trzy nawy. Złocony sufit pochodzi z XVI wieku. Najbardziej znana jest figurka Dzieciątka Jezus – Santo Bambino.

XV wiek

W 1471 papież Sykstus IV podarował Kapitol miastu i umieścił w pałacu Konserwatorów część zbiorów pochodzących z Pałacu Laterańskiego dając początek Muzeum Kapitolińskiemu.

Od strony Placu Weneckiego, prowadzono na wzgórze nowe wejście – 123 stopnie ułożone w strome schody biegnące prosto w kierunku kościoła, zostało sfinansowane w 1348 r. przez Colę di Rienzo.

XVI wiek

Rozwiązanie urbanistyczne wejścia i całego placu zostało zaprojektowane w 1536 przez Michała Anioła. Plac zyskał bardziej regularny kształt trapezu, ujednolicono elewacje budynków. Rozpoczętą przebudowę kontynuowali, po śmierci Michała Anioła, Giacomo della Porta i Girolamo Rainaldi. Prace zakończono dopiero pod koniec XVII wieku, wprowadzając nieco zmian do renesansowych założeń.

Widok z Kapitolu w kierunku Koloseum i kościoła św. Franciszki Rzymianki oraz bazyliki Kosmy i Damiana

Plac wyłożony jest kamienną kostką. Na ciemnym tle, białe kamienie tworzą gwiazdę. W środku niej ustawiono starożytny konny pomnik cesarza Marka Aureliusza.

W roku 1536, na podstawie projektu Michała Anioła, oddane zostało drugie, znacznie łagodniejsze wejście (tzw. Cordonata), prowadzące stopniami zabezpieczonymi renesansową balustradą na plac Kapitoliński (wł. Piazza del Campidoglio). U podnóża schodów stoją dwie rzeźby lwów wykonane z czarnego bazaltu. W połowie podejścia ustawiono pomnik Coli di Rienzo, zamordowanego w 1354 r. dokładnie w tym miejscu. Na szczycie schodów umieszczono rzeźby przedstawiające mitycznych DioskurówKastora i Polluksa.

XVII wiek

W XVII wieku, po drugiej stronie pałacu Senatorskiego stanął budynek Palazzo Nuovo, zamykając plac od strony północnej.

XX wiek

W roku 1981 oryginał pomnika Marka Aureliusza został przeniesiony do Pallazo Nuovo w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich, a na placu ustawiono jego kopię. Renesansowo-barokowy budynek na wprost schodów to pałac Senatorski. Do wejścia prowadzą dwa biegi stopni z balustradą złożoną z tralek. W niszy pomiędzy nimi umieszczono posąg Minerwy, obok dwie leżące postacie, personifikację Nilu ze sfinksem – symbol Cesarstwa wschodniorzymskiego i Tybru z wilczycą – symbol Cesarstwa zachodniorzymskiego. Nad pałacem dominuje wieża zegarowa. Mieści się w nim Rada Miejska.

W pomieszczeniach pałacu Konserwatorów i Nowym mieści się Muzeum Kapitolińskie. Łączy je położona niżej otwarta galeria, utworzona z pozostałości tabularium. Taras usytuowany za pałacem Senatorskim to doskonały punkt widokowy na Forum Romanum.

Zobacz też

Przypisy

  1. Mała encyklopedia kultury antycznej : A–Z. Zdzisław Piszczek (red.). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 365. ISBN 83-01-03529-3.

Bibliografia

  • Mała encyklopedia kultury antycznej, PWN Warszawa 1990
  • Sari Gilbert, Michael Brouse, Przewodnik National Geographic – Rzym, G+J RBA Sp. z o.o.& Co. Spółka Komandytowa, 2002, s. 38–40, ISBN 83-88132-81-4.
Plan starożytnego Kapitolu
Area
Capitolina
Arx
Velabrum
Świątynia
Junony
Monety
Ś. Jowisza
Feretriusa
Świątynia
Veiovisa
Auguraculum
Iseum
Świątynia
Jowisza Strażnika
 (?)
Świątynia
Konkordii (Arx)
 (?)
Casa Romuli
Ołtarz
Tensarum
Clivus
Capitolinus
Centus
Gradus
Porta Pandana
Świątynia
Janusa
Świątynia
Junony Sospita
Świątynia
Spes
Świątynia
Augusta
Asylum
Inter duos lucos
Vicus
Iugarius
Portyk
Dii
Consentes
Clivus
Argentarius
Świątynia
Wenus
Érycine
Świątynia
Mens (?)
Świątynia
Fides (?)
Świątynia
Ops (?)
Łuk
Scypiona
Ś. Wenus
Victrix (?)
Ś. Genius 
publicus
populi 
Romani
 (?)
Ś. Fausta
Felicitas
 (?)

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Palazzo del Campidoglio.jpg
Autor: Lucaok, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Palazzo del Campidoglio
Plan capitole.png
Autor: Cassius Ahenobarbus, Licencja: CC BY-SA 4.0
Map of the ancient Capitoline Hill
Marek Aureliusz Kapitol.jpg
Autor: Radomil (dyskusja · edycje), Licencja: CC-BY-SA-3.0
The copy of the statue of Marcus Aurelius on the Capitol in Rome. The original can be found in the museum behind.
Piazza del Campidoglio.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Location map Italy Rome.png
Autor: Dr. Blofeld, insert originally by Nordnordwest, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Rome. Italy

Geographic limits of the map:

  • N: 41.993°
  • S: 41.792°
  • W: 12.308°
  • E: 12.685°
Relief map of Italien Latium.png
Autor: Tschubby, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Lazio region (Italy)
Stanisław Masłowski (1853-1926), The Horse statue in the entrance to Capitoline Hill, Rome,1904,watercolour, 32x43.5 cm.jpeg
Stanisław Masłowski (1853-1926), The Horse statue in the entrance to Capitoline Hill, Rome,1904, watercolour painting, 32x43.5 cm
Italy relief location map.jpg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting) and NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank physical map of Italy including the 08-2009 modification of the boundary between Emilia-Romagna and Marche regions, for geo-location purpose.
Aracoeli-fachada.jpg
Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys), Licencja: CC BY-SA 3.0
Santa Maria in Aracoeli (façade), Rome.