Kapitulacja „Festung Breslau”

Villa Colonia we Wrocławiu – miejsce podpisania kapitulacji „Festung Breslau”
Warunki kapitulacji w języku niemieckim

Kapitulacja „Festung Breslau”kapitulacja niemieckiej załogi „Festung Breslau” wobec wojsk radzieckich podpisana przez komendanta twierdzy generała Hermanna Niehoffa 6 maja 1945 w Villi Colonia we Wrocławiu[1].

Oto treść warunków kapitulacji złożonych przez dowódcę 6 Armii generała Władimira Głuzdowskiego[2]:

'Do Pana Komendanta twierdzy Wrocław generała piechoty Niehoffa'

Zgodnie ze złożonym przez Pana przyrzeczeniem honorowego poddania zamkniętych w kotle Pańskiej twierdzy i jednostek fortecznych proponuję Panu następujące warunki:
1. Wszystkie oddziały znajdujące się pod Pańskim rozkazem wstrzymają działania bojowe z dniem 6 maja 1945 o godzinie 14.00 czasu moskiewskiego (13.00 czasu niemieckiego).
2. Przekaże Pan stan osobowy, broń, wszelkie środki bojowe, środki transportu i urządzenia techniczne w stanie nieuszkodzonym.
3. Gwarantujemy Panu, wszystkim oficerom i żołnierzom, którzy zaprzestali oporu, życie, wyżywienie, pozostawienie osobistego majątku i odznaczeń, a po zakończeniu wojny powrót do ojczyzny. Całemu korpusowi oficerskiemu zezwala się na noszenie białej broni.
4. Wszystkim rannym i chorym z naszych środków zostanie udzielona natychmiastowa pomoc medyczna.
5. Całej ludności cywilnej gwarantuje się bezpieczeństwo i normalne warunki życia.
6. Panu osobiście i innym generałom zostaną pozostawione samochody z obsługą, a także odpowiednia obsługa dla generałów w niewoli.
Chciałbym jeszcze dodać do wytycznych odnośnie do przekazania twierdzy, że zapewnione przeze mnie gwarancje dotyczące oficerów i jednostek rozciągają się również na Waffen-SS, która brała udział w obronie.

Reakcja Stawki

Moskwa kapitulację Wrocławia uczciła salutem z 224 dział i komunikatem Stawki[3]:

Breslau padł. Wojska 1 Frontu Ukraińskiego, po długotrwałym oblężeniu, 7 maja, całkowicie zawładnęły miastem i twierdzą Breslau. Garnizon niemieckich wojsk broniący miasta z komendantem generałem piechoty Niehoffem na czele i jego sztabem zaprzestał oporu, złożył broń i poddał się do niewoli. 7 maja do godziny 19.00 wojska nasze wzięły do niewoli w mieście Wrocław przeszło 40000 niemieckich żołnierzy i oficerów.

Przypisy

  1. Portal Radia Wrocław: Villa Colonia: Tutaj poddał się Breslau
  2. Hans von Ahlfen, Festung Breslau w ogniu, Hermann Niehoff, Agata Janiszewska, Tomasz Głowiński, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2008, ISBN 978-83-245-8536-6, OCLC 749829701.
  3. Jacek Solarz: Breslau 1945. Warszawa: Wydawnictwo Militaria, 2011. ISBN 978-8372192639.

Media użyte na tej stronie

Willa Colonia-Wroclaw.JPG
Autor: Bonio, Licencja: CC BY-SA 3.0
Willa Colonia we Wrocławiu, ul. Rapackiego 14. Miejsce podpisania kapitulacji Festung Breslau.
UebergabebedingungenBreslau.jpg
Kapitulationsbedingungen der Roten Armee an die Wehrmacht in Breslau