Kaplica św. Jana Chrzciciela w Krakowie

Kaplica śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Krakowie
Distinctive emblem for cultural property.svg A-598 z dnia 30 grudnia 1977 [1]
kaplica
Ilustracja
Kaplica św. Jana Chrzciciela,
widok po remoncie (2016)
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Dobrego Pasterza 117

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Krakowie”
Ziemia50°05′19,83″N 19°58′11,03″E/50,088842 19,969731
Strona internetowa

Kaplica św. Jana Chrzciciela – kaplica pw. śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty znajdująca się w Krakowie, na Prądniku Czerwonym.

Historia

W 1594 kardynał Jerzy Radziwiłł wyraził zgodę na postawienie w tym miejscu kaplicy. Drewniana kaplica wybudowana w 1604 niebawem spłonęła. Obecna murowana, wzniesiona została w 1642 roku. Fundatorem był przeor krakowskich dominikanów Jan Morski. Konsekrowana przez biskupa krakowskiego Tomasza Oborskiego, pod wezwaniem śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Do 1910 w ołtarzu głównym znajdował się wizerunek Matki Boskiej Łaskawej do którego w hołdzie, w dzień odpustu św Jana Chrzciciela przybywało z procesją Bractwo Różańcowe z kościoła Dominikanów[2].

Architektura

Barokowa kaplica jest budowlą centralną nakrytą kopułą z latarnią. Nad portalem znajduje się tablica erekcyjna z 1642 roku. Wewnątrz kaplicy zachowała się polichromia z XVIII wieku wyobrażająca sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Na ścianie znajduje się epitafium Jana Andrzeja Gorizuttiego, chorążego wojsk cesarskich, który zginął w 1657 r. podczas wyzwalania Krakowa z rąk szwedzkich.

Kaplica została wybudowana na terenie należącym do klasztoru Dominikanów. W otoczeniu budowli znajduje się cmentarzyk z XVIII wieku, na którym chowano zakonników dominikańskich zmarłych na panującą wówczas zarazę. Obecnie kaplica znajduje się w parafii św. Jana Chrzciciela, a obok niej usytuowany jest kościół św. Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 80. XX wieku.

W trakcie remontu finansowanego przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa rozpoczętego w 2008 znaleziono XVII-wieczne zacheuszki. Okazało się też, że autor polichromii namalował latarnię w stylu mauretańskim.

Galeria

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2010-05-01].
  2. Michał Rożek: Przewodnik po zabytkach i kulturze Krakowa. PWN, 1997, s. 573. ISBN 83-01-10989-0.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kaplica Jana Chrzciciela Kraków.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Macieias~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Chapel of John the Baptist in Krakow, Poland. Author: macieias
KaplicaŚw.JanaChrzciciela-WidokOdPołudnia-PrądnikCzerwony-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Kaplica św. Jana Chrzciciela w Krakowie, w Dzielnicy III Prądnik Czerwony, na Prądniku Czerwonym, przy ulicy Dobrego Pasterza 117. Widok od południa, od strony ulicy.
KaplicaŚwJanaChrziciela-PrądnikCzerwony-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 3.0
Kaplica św. Jana Chrziciela na Prądniku Czerwonym przy ul. Dobrego Pasterza w Krakowie. Stan po remoncie.