Kaporet

Arka Przymierza i kaporet Ilustracja Henry'ego Davenport Northropz'a z 1894 r.

Kaporet – (hebr. הַכַּפֹּֽרֶת ha-kappōreṯ, tłum. „przebłagalnia”) zgodnie z Biblią kaporet (hebr. הַכַּפֹּֽרֶת ha-kappōreṯ) lub ubłagalnia była złotą pokrywą umieszczaną na Arce Przymierza, z dwoma cherubinami umieszczonymi na jej końcach, aby zakryć i stworzyć przestrzeń, w której odmówiono Jahwe pojawienia się. Było to powiązane z rytuałami święta Jom Kipur. W starożytnym Izraelu kapłan dokonywał nad pokrywą Arki obrzędu przebłagania za grzechy swoje i całego Izraela (Kpł 16,1-34; 23,26-32; Hbr 9,7)[1]. Termin ten pojawia się również w późniejszych źródłach żydowskich i dwukrotnie w Nowym Testamencie, skąd bierze swoje znaczenie w teologii chrześcijańskiej. Obecnie kaporetem nazywa się zawieszany nad parochetem lambrekin, który symbolizuje wieko Arki Przymierza.

Etymologia

Etymologia słowa kaporet (hebr. הַכַּפֹּֽרֶת) jest niejasna. Tłumaczy się je jako „przebłagalnia”, ponieważ ma ten sam rdzeń (kpr – kaf; pe; re(j)sz), co hebr. słowa kipur, kapara, które oznaczają przebaczenie za grzechy, odpokutowanie, pojednanie, okup[1][2].

W judaizmie

W Tanach

Kaporet, Ilustracja z 1890 r. ze Standardowej Biblii Chrześcijańskiej wyd. Holmana

Według relacji biblijnej (Wj 25:19; 37:6), pokrywa była wykonana z czystego złota i miała takie same wymiary jak arka pod nią, długość 2,5 łokcia i szerokość 1,5 łokcia. Dwa złote cherubiny zostały umieszczone na obu końcach pokrywy, zwrócone do siebie i do kaporetu, z rozpostartymi skrzydłami tak, aby objąć nimi pokrywę (Wj 25:18–21). Cherubini tworzyli miejsce dla Jahwe (1 Sm 4:4). Arka i ubłagalnia znajdowały się wewnątrz Miejsca Najświętszego, najbardziej wewnętrznego sanktuarium świątyni, które było oddzielone od innych części świątyni grubą zasłoną (parochetem). Do Sancta sanctorum mógł wejść tylko arcykapłan w święto Jom Kipur. Arcykapłan pokropił wieko krwią cielca ofiarnego jako przebłaganie za grzechy ludu Izraela.

W tradycji rabinistycznej

Kaporet z końca XVII wieku. Obecnie w zasobach Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu

W celu zachowania ciągłości tradycji biblijnej kaporetem nazywa się podłużny lambrekin, która razem z parochetem jest zawieszany w synagodze nad aron (ha-)kodesz, miejscu przechowywania rodałów. W XVII wieku upowszechnił się model kaporetu o pięciu płatach, na których przedstawiano sprzęty ze Świątyni Jerozolimskiej, jak Tablice Dziesięciorga Przykazań, ołtarz ofiarny, stół na chleby pokładne, menora oraz kijor[1]. Kolorystyka kaporetu jest dopasowana do parochetu a zdobieniami są haftowane napisy w języku hebrajskim, ornamenty lub symboliczne motywy, jak lwy czy jelenie. Kaporet wykończony jest u dołu ząbkami lub frędzlami. Jest symbolem wieka Arki Przymierza.

Źródła z okresu Drugiej Świątyni

W hellenistycznej żydowskiej Septuagincie termin ten został przetłumaczony jako hilasterion („rzecz, która odpokutowuje”), zgodnie z drugorzędnym znaczeniem hebrajskiego rdzenia czasownika „zakrywać” (כָּפַר kaphar) w pi'el i pu'al jako „zakrywać grzechy”, oraz jako "odpokutować" w Jom Kipur. Termin hilasterion nie jest znany w klasycznych tekstach greckich i wydaje się być jednym z kilku żydowskich neologizmów w grece, znalezionych w Septuagincie.

Przypisy

  1. a b c DELET, delet.jhi.pl [dostęp 2021-07-25] (pol.).
  2. Kaporet | שטעטל וירטואלית, sztetl.org.pl [dostęp 2021-07-25].

Media użyte na tej stronie

Holman The Mercy Seat.jpg
The Mercy Seat, illustration from the 1890 Holman Bible
Star of David.svg
Gwiazda Dawida, symbol żydowskiego narodu i wiary.
Kaporet - lambrekin zawieszany nad Aron ha-Kadesz z końca XVII wieku. Judaizm. Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu - styczeń 2018.jpg
Autor: Koefbac, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kaporet - lambrekin zawieszany nad Aron ha-Kadesz z końca XVII wieku. Judaizm. Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.
Davenport The Ark and the Mercy Seat.jpg
The Ark and the Mercy Seat, illustration in "Treasures of the Bible" by Henry Davenport Northrop, published by International Publishing Company 1894