Karbidówka

Karbidówka przenośna, stołowa
Karbidówka rowerowa
Karbidka w kopalni
Schemat konstrukcji prostej lampy karbidowej

Karbidówka, lampa acetylenowa, lampa karbidowa[1] (żarg. karbidka[2]) – typ lampy gazowej, w której jako paliwa używa się acetylenu[2]. Acetylen otrzymuje się w reakcji chemicznej karbidu z wodą w zbiorniku lampy.

Acetylen uzyskiwany fabrycznie stosowano w latarniach ulicznych w Polsce w drugiej połowie XIX wieku. Większe jednak znaczenie i zastosowanie miały przenośne lampki, w których gaz wytwarzał się bezpośrednio w zbiorniku z karbidem. Przyniosły one znaczną poprawę warunków pracy górników, znalazły się w podstawowym wyposażeniu kolejarzy. Stosowano je w lampach rowerowych, motocyklowych i samochodowych.

W mieszkaniach, ze względu na wydzielany zapach, używane były niechętnie. Wyjątek stanowił okres wojny i okupacji, kiedy nie było elektryczności i innych źródeł światła (lub np. pieniędzy na drogie świece), wówczas powszechne były karbidówki wykonane domowym sposobem. Składały się z dwóch metalowych zbiorników umieszczonych jeden nad drugim. W dolnym był karbid, w górnym woda. Ze zbiornika z karbidem wychodziła rurka zakończona palnikiem. W zbiorniku wodnym w dnie był mały otworek, przez który woda powoli kapała na karbid. To urządzenie samoczynnie utrzymywało stałe ciśnienie acetylenu w lampie. Jeśli ciśnienie gazu w zbiorniku z karbidem nadmiernie wzrastało, woda nie mogła własnym ciężarem pokonać tego ciśnienia i przestawała kapać na karbid. Przestawał wydzielać się acetylen. Kiedy ciśnienie acetylenu spadło, woda znów zaczynała spływać do dolnego zbiornika. Lampki te przestały być używane po wojnie wraz z rozpowszechnieniem elektryczności.

W heraldyce

Karbidówka jako element herbu:


Przypisy

  1. Lampa acetylenowa, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-09-19].
  2. a b Gajda 1988 ↓.

Bibliografia

  • Stanisław Gajda: Gwara górnicza. W: Górniczy stan w wierzeniach, obrzędach, humorze i pieśniach. Dorota Simonides (red.). Katowice: Śląski Instytut Naukowy, 1988, s. 442. ISBN 83-7008-067-7.
  • Małgorzata Szubert: Leksykon rzeczy minionych i przemijających. Warszawa: Muza SA, 2003. ISBN 83-7319-138-0.

Media użyte na tej stronie

Carbide lamp lit.jpg
Brass carbide lamp by Justrite.
Carbide acetylene generator, diving bell type (Autocar Handbook, Ninth edition).jpg
Carbide acetylene generator, diving bell type (Autocar Handbook, Ninth edition).jpg
Coalmine.Hvalba.5.jpg
Autor: User:Erik Christensen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Carbide of Calcium lamp in a coal mine, Hvalba, Faroe Islands