Karekin II (katolikos Ormian)

Karekin II
Krticz Nersisjan
Katolikos Wszystkich Ormian
Ilustracja
Kraj działaniaArmenia
Data i miejsce urodzenia21 sierpnia 1951
Woskehat
Katolikos Wszystkich Ormian
Okres sprawowaniaod 1999
Wyznanieprzedchalcedońskie
KościółApostolski Kościół Ormiański
Diakonat1970
Prezbiterat1972
Sakra biskupia1983
Wybór patriarchy27 czerwca 1999
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii (republ.) Order Księcia Jarosława Mądrego V klasy
Sukcesja apostolska
Data konsekracji23 października 1983
KonsekratorWazgen I

Karekin II Nersisjan (orm.: Գարեգին Բ, także Garegin II Nersissian, ur. w 1951) – duchowny Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, obecny (od 1999) najwyższy patriarcha tego kościoła – Jego Świątobliwość Katolikos Wszystkich Ormian, Patriarcha Świętej Stolicy Eczmiadzyna.

Życiorys

Przyszły patriarcha urodził się w 1951 w Woskehat koło Eczmiadzyna jako Krticz Nersisjan. W 1971 ukończył seminarium duchowne w Eczmiadzynie, a następnie przez rok w nim wykładał. W 1970 został wyświęcony na diakona, a w 1972 – na kapłana zakonnego, przy czym przyjął imię „Karekin”. Następnie studiował w Wiedniu, potem w Bonn, gdzie posługiwał w tamtejszej wspólnocie ormiańskiej. Po powrocie do Armenii został wysłany na studia podyplomowe do prawosławnej Moskiewskiej Akademii Duchownej w Zagorsku. Naukę tam zakończył w 1979.

W marcu 1980 został kapłanem w stołecznej i patriarchalnej diecezji Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego – Ararat. W czerwcu 1983 zaczął pełnić obowiązki biskupa tej diecezji, a 23 października tego roku patriarcha Wasken I Baldżian udzielił mu sakry biskupiej. W listopadzie 1992 został podniesiony do godności arcybiskupiej. Jako biskup i arcybiskup Karekin Nersisjan odznaczył się aktywnością przy podnoszeniu Armenii z ruin po trzęsieniu ziemi w 1988, a także przy duchowej odbudowie Armenii po okresie sowieckim.

Na synodzie elekcyjnym w 1995 Karekin Nersisjan był jednym z kandydatów na patriarchę, jednak wybrano wtedy biskupa Karekina Sarkisjana. W 1998 patriarcha Karekin I mianował Karekina Nersisjana swoim wikariuszem generalnym. Obowiązki te Nersisjan pełnił do śmierci Sarkisjana w czerwcu 1999.

27 czerwca 1999 Karekin Nersisjan został wybrany najwyższym z czterech patriarchów Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, a 4 listopada tego samego roku został intronizowany na stolicę patriarszą w Eczmiadzynie jako Karekin II. Według oficjalnej listy patriarchów jest 132. patriarchą.

W 2006 złożył wizytę w Turcji, gdzie spotkał się z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I oraz ormiańską społecznością Stambułu. Podczas pobytu doszło do napięcia z rządem tureckim, ponieważ Karekin II nazwał przeprowadzoną przez Turków w czasie I wojny światowej Rzeź Ormian ludobójstwem. Turcja kategorycznie protestuje przeciwko używaniu tego określenia, jak też sprzeciwia się przedstawianiu tamtych wydarzeń w wersji ormiańskiej.

19 marca 2013 jako pierwszy w historii katolikos Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, był obecny na inauguracji katolickiego papieża Franciszka[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Ekumeniczne gesty podczas inauguracji, gosc.pl [dostęp 2013-03-19].

Media użyte na tej stronie

ROU Order of the Star of Romania 1999 GCross BAR.svg
Baretka: Order Gwiazdy Rumunii (model 1999) – Krzyż Wielki – Rumunia.
Karekin II.jpg
კათოლიკოსი გარეგინ II.