Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Karmelitanki Dzieciątka Jezus
Dewiza: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi”
Herb zakonu
Pełna nazwa

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Nazwa łacińska

Congregatio Sororum Carmelitanarum Infantis Jesus

Skrót zakonny

CSCIJ

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

Anzelm Gądek

Data założenia

1921

Strona internetowa
Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus – żeńskie zgromadzenie karmelitańskie na prawie papieskim, agregowane do Zakonu Karmelitów Bosych, oparte na duchowości i Regule karmelitańskiej, łączy modlitwę z apostolstwem czynnym. Założone 31 grudnia 1921 roku w Sosnowcu przez sługi Boże: ojca Anzelma Gądka OCD i matkę Teresę Kierocińską.

Działalność

Siostry wzorują swoje życie na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus według praktyki małej drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Patronki Zgromadzenia. Jej słowa: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi” – są hasłem Zgromadzenia. Siostry pomagają w pracy duszpasterskiej jako: katechetki, organistki, zakrystianki, prowadzą przedszkola, świetlice, domy rekolekcyjne, pracują na misjach w BurundiRwandzieKamerunie (Afryka), a także na BiałorusiUkrainieŁotwie, w CzechachSłowacjiFrancji i we Włoszech. Modlą się szczególnie za kapłanów i misjonarzy. Obecnie Zgromadzenie liczy około 500 sióstr i rozwija się w trzech prowincjach: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej[1].

Historia

W połowie roku 1921 do Anzelma Gądka przyjechał F. Raczyński, prezes Towarzystwa w Sosnowcu z prośbą o przysłanie sióstr do pracy charytatywnej wśród ubogich. Tercjarki, które pracowały społecznie w dziełach Raczyńskiego nalegały na niego, aby zwrócił się do prowincjała Karmelitów Bosych o założenie nowego zgromadzenia. Prośbę tę poparł Władysław Krynicki – wizytator zakonów w Polsce.

Prowincjał karmelitów o. Anzelm Gądek został poproszony o wsparcie dzieła charytatywnego w Sosnowcu. Na przełożoną nowego zgromadzenia Anzelm Gadek powołał Janinę Kierocińską, a także wybrał pięć panien z Krakowa do współpracy z przełożoną. 31 grudnia 1921 roku nastąpiły "obłóczyny" nowych sióstr III Zakonu Regularnego. Młode siostry podjęły się pracy w dziele charytatywnym w Sosnowcu, a wkrótce dołączały do nich nowe kandydatki do zgromadzenia[2].

Założyciele

  • Anzelm Gądek, urodzony 24 lutego 1884 roku w Marszowicach (w diecezji krakowskiej). W 1901 roku wstąpił do Zakonu Karmelitów. Na kapłana wyświęcony w Rzymie 25 lipca 1907 roku. W 1920 roku mianowany pierwszym prowincjałem wskrzeszonej Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych. W 1921 roku przy współudziale Janiny Kierocińskiej (Teresy od św. Józefa) założył "Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus". Zmarł w opinii świętości w Łodzi 15 października 1969 roku. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 2 lutego 2002 roku.
  • Janina Kierocińska, urodzona 14 czerwca 1885 roku w Wieluniu. W 1903 była w klasztorze sióstr Szarytek. W 1909 roku poznała Anzelma Gądka i wstąpiła do świeckiego Karmelu w Krakowie. W 1921 roku została przełożoną nowego Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Zmarła w opinii świętości 12 lipca 1946 roku w Sosnowcu. Proces beatyfikacyjny odbył się w latach 1983–1988. Od 3 maja 2013 przysługuje jej tytuł "Czcigodnej Służebnicy Bożej"[3].

Prowincje zakonne

Władze zakonne

  • Prowincja krakowska[4].
    • s. Arnolda Dulak – przełożona prowincjalna
    • s. Zofia Szczyrk – wikaria prowincjalna
    • s. Grażyna Janik – II radna prowincjalna
    • s. Donancja Mlicka – III radna prowincjalna
    • s. Benedetta Wodzińska – IV radna prowincjalna
  • Prowincja wrocławska[5].
    • s. Klemensa Zając – przełożona prowincjalna
    • s. Tymoteusza Ćwierz – wikaria prowincjalna
    • s. Wiolena Jaskuła – II radna prowincjalna
    • s. Felicjana Topolska – III radna prowincjalna
    • s. Hermana Depowska – IV radna prowincjalna

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Sisters infant Jesus.jpg
Autor: Niedziela, Licencja: CC BY-SA 4.0
sisters infant Jesus
C.I.J.svg
Autor: Majella1851, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blason des carmélites de l'Enfant-Jésus