2021– Polska19(8)
W sumie:44(18)
  1. Aktualne na: 1 października 2022.
  2. Aktualne na: 30 listopada 2022.

Karol Grzegorz Świderski (ur. 23 stycznia 1997 w Rawiczu) – polski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w amerykańskim klubie Charlotte FC oraz w reprezentacji Polski.

Uczestnik Mistrzostw Europy U-21 2019 i Mistrzostw Europy 2020.

Karierę piłkarską rozpoczął w Rawii Rawicz. W latach 2012–2014 był piłkarzem szkoły mistrzostwa sportowego UKS SMS Łódź. Następnie w 2014 został zawodnikiem ekstraklasowej Jagiellonii Białystok, w której pierwsze szlify zdobył występując w Młodej Ekstraklasie w III-ligowej Jagiellonii II Białystok, drużynie rezerw Jagiellonii.

W Ekstraklasie zadebiutował 23 sierpnia 2014 w przegranym pojedynku 1:3 ze Śląskiem Wrocław, mając niespełna 18 lat, podczas meczu 6. kolejki rozgrywek Ekstraklasy 2014/2015[1]. 3 czerwca 2015 w wyjazdowym wygranym meczu Jagiellonii z Pogonią Szczecin strzelił w 80. minucie swą pierwszą bramkę w Ekstraklasie[2].

W rozgrywkach pucharowych UEFA zadebiutował 2 lipca 2015 zdobywając zwycięską bramkę w wyjazdowym wygranym (1:0) meczu Jagiellonii z Kruoja Pokroje[3]. Wystąpił także w spotkaniu rewanżowym, które Jagiellonia wygrała 8:0, zdobywając bramkę w 8. minucie[4]. Zaliczył występy w barwach Jagiellonii przeciwko Omonii Nikozja.

20 stycznia 2019 podpisał kontrakt z greckim klubem PAOK FC, do którego został sprzedany za 2 miliony euro[5][6]. Umowa miała obowiązywać do czerwca 2022[7]. 27 stycznia 2019 Świderski zaliczył debiut w nowym zespole w spotkaniu greckiej Super League przeciwko OFI 1925, wygranym przez jego zespół 4:0[8]. Trzy dni później w meczu przeciwko PAS Janina strzelił swojego premierowego gola przyczyniając się do zwycięstwa swojego zespołu 2:1[9]. Sezon zakończył jako mistrz Grecji występując w 10 meczach, w których strzelił 4 bramki[10].

26 stycznia 2022 ogłoszono jego transfer do amerykańskiego klubu Charlotte FC w rozgrywkach Major League Soccer na okres do sezonu 2025 z opcją przedłużenia o rok, jednocześnie będąc pierwszym zawodnikiem zaangażowanym o statusie „designated player” (pol. „gracz wyznaczony)”[11][12]. Jego drużyna została przyjęta do MLS od sezonu 2022[13][14].

Polska U-18

W marcu 2015 Karol Świderski otrzymał od selekcjonera reprezentacji Polski U-18 Rafała Janasa powołanie na mecze Pucharu Federacji LFF U-18. Swój debiut w kadrze zaliczył w zwycięskim meczu z Gruzją U-18, który Polska wygrała 1:0[15]. Wystąpił w meczu z Łotwą U-18 zremisowanym 1:1 (gdzie zdobył bramkę w 9 min)[16] oraz w przegranym spotkaniu 1:3 z Ukrainą U-18[17]. 14 i 16 czerwca 2015 wystąpił w reprezentacji Polski w dwumeczu przeciwko reprezentacji Gruzji U-18 (Tbilisi)[18].

Polska U-19

Zadebiutował w reprezentacji Polski do lat 19. 5 września 2015 w zremisowanym 1:1 w meczu towarzyskim z rówieśnikami z Walii[19].

Wystąpił w dwóch meczach towarzyskich ze Słowenią. W pierwszym zremisowanym meczu 2:2 strzelił obie bramki[20].

Wystąpił udanie na turnieju w ramach eliminacji do mistrzostw Europy U-19, który odbyły się na Cyprze przeciwko Bułgarii, Cyprowi i Luksemburgowi zdobywając trzy gole[21].

Polska

W seniorskiej Reprezentacji Polski Karol Świderski zadebiutował w drugim meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2022 przeciw Andorze, zmieniając w 63. minucie Roberta Lewandowskiego[22]. W 88. minucie zawodnik strzelił swoją pierwszą bramkę w reprezentacji, strzelając gola po podaniu Kamila Grosickiego ustalając wynik spotkania na 3:0.[23] Trzy dni później w kolejnym meczu eliminacji do MŚ wyszedł w pierwszym składzie Polski w spotkaniu wyjazdowym przeciw Anglii w Londynie i rozegrał całą pierwszą połowę, po czym w przerwie został zmieniony przez Arkadiusza Milika[24]. Na początku czerwca 2021 wystąpił w dwóch spotkaniach towarzyskich: 1 czerwca we Wrocławiu przeciw Rosji (1:1), rozgrywając 67 minut (zmieniony przez Jakuba Modera)[25]. 8 czerwca w Poznaniu przeciw Islandii (2:2), w którym wszedł na plac gry w 81. minucie w miejsce Roberta Lewandowskiego i w 88. minucie strzelił gola wyrównującego wynik na 2:2[26]. Podczas rozgrywanych w czerwcu 2021 Mistrzostw Europy 2020 zagrał w trzech meczach grupowych. W pierwszym 14 czerwca w Petersburgu (Rosja) przeciw Słowacji (1:2) pojawił się na boisku w 85. minucie zmieniając Piotra Zielińskiego[27]. W drugim, 19 czerwca w Sewilli (Hiszpania) przeciw Hiszpanii (1:1) zagrał od początku, zmarnował okazję do strzelenia gola z bliska w 35. minucie i trafił piłką w słupek strzałem zza pola karnego w 43. minucie, przebywał na murawie 68 minut (zmieniony przez Przemysława Frankowskiego)[28]. W decydującej, trzeciej rywalizacji 23 czerwca w Petersburgu przeciw Szwecji (2:3) spędził na boisku pełny czas gry[29].

Potem występował nadal w meczach eliminacyjnych do MŚ 2022. 2 września 2021 w Warszawie przeciw Albanii (4:1) pojawił się na boisku w 81. minucie zastępując Adama Buksę, minutę później otrzymał żółtą kartkę za faul, a w 89. minucie miał asystę przy golu Karola Linetty’ego, ustalającego wynik końcowy na 4:1[30]. Trzy dni później w meczu wyjazdowym przeciw San Marino (7:1) w 16. minucie zdobył gola na 2:0 po podaniu Tymoteusza Puchacza i wystąpił w pełnym wymiarze czasowym[31]. Po kolejnych trzech dniach, 8 września zagrał przeciw Anglii (1:1) w Warszawie, pojawiając się na placu gry w 63. minucie w miejsce Adama Buksy[32]. 9 października 2021 w domowym meczu przeciw San Marino (5:0) w Warszawie w 10 minucie po zagraniu głową uzyskał premierowego gola w rywalizacji, a w 72. minucie został zmieniony przez Adama Buksę[33]. Trzy dni później, 12 października w meczu rewanżowym przeciw Albanii w Tiranie wszedł na murawę w 71. minucie zastępując Adama Buksę, a w 77. minucie z podania Mateusza Klicha strzelił jedynego gola w spotkaniu[34]. Po jego bramce mecz został przerwany z powodu zachowania widowni gospodarzy, po przerwie wznowiony i zakończył się wynikiem 1:0[35]. W marcu 2022 został powołany na planowane mecze barażowe do MŚ 2022[36], ale ostatecznie nie przybył na zgrupowanie wskutek zgłoszonego urazu[37].

Kolejny mecz w kadrze rozegrał 1 czerwca 2022 we Wrocławiu na inaugurację Ligi Narodów 2022/2023, gdy w spotkaniu przeciw Walii pojawił się jako zmiennik na boisku w 73. minucie, a w 85. zdobył zwycięskiego gola (2:1)[38]. W meczu domowym LN przeciw Belgii w Warszawie 14 czerwca 2022 wszedł na boisko w 57. minucie za Piotra Zielińskiego przy stanie 0:1 (takim wynikiem mecz zakończył się)[39]. W rewanżowym meczu LN przeciw Walii w Cardiff 25 września 2022 grał od początku spotkania, w 57 minucie zdobył jedynego i zarazem zwycięskiego gola w meczu, a w 64. minucie zszedł z boiska zmienionym przez Krzysztofa Piątka[40]. Jego zwycięskie bramki meczowe w obu spotkaniach przeciw Walii zapewniły Polsce utrzymanie w Dywizji A Ligi Narodow[41].

3:0 (1:0)
63'–90'Gol 88' (3:0)el. MŚ 2022
2.31.03.2021Londyn Anglia
1:2 (0:1)
1'–45'el. MŚ 2022
3.01.06.2021Wrocław Rosja
1:1 (1:0)
1'–67'mecz towarzyski
4.08.06.2021Poznań Islandia
2:2 (1:1)
81'–90'Gol 88' (2:2)mecz towarzyski
5.14.06.2021Petersburg Słowacja
1:2 (0:1)
85'–90'ME 2020
6.19.06.2021Sewilla Hiszpania
1:1 (0:1)
1'–68'ME 2020
7.23.06.2021Petersburg Szwecja
2:3 (0:1)
1'–90'ME 2020
8.02.09.2021Warszawa Albania
4:1 (2:1)
81'–90'Żółte kartki 82', as. 89'el. MŚ 2022
9.05.09.2021Serravalle San Marino
7:1 (4:0)
1'–90'Gol 16' (2:0)el. MŚ 2022
10.08.09.2021Warszawa Anglia
1:1 (0:0)
63'–90'el. MŚ 2022
11.09.10.2021Warszawa San Marino
5:0 (2:0)
1'–72'Gol 10' (1:0)el. MŚ 2022
12.12.10.2021Tirana Albania
1:0 (0:0)
71'–90'Gol 77' (1:0)el. MŚ 2022
13.12.11.2021Andora Andora
4:1 (3:1)
77'–90'el. MŚ 2022
14.15.11.2021Warszawa Węgry
1:2 (0:1)
1'–90'Gol 61' (1:1)el. MŚ 2022
15.01.06.2022Wrocław Walia
2:1 (0:0)
73'–90'Gol 85' (2:1)Liga Narodów 2022/2023
16.14.06.2022Warszawa Belgia
0:1 (0:1)
57'–90'Liga Narodów 2022/2023
17.25.09.2022Cardiff Walia
1:0 (0:0)
1'–64'Gol 57' (1:0)Liga Narodów 2022/2023
18.16.11.2022Warszawa Chile
1:0 (0:0)
1'–90'towarzyski
19.30.11.2022Doha Argentyna
0:2 (0:0)
1'–46'MŚ 2022