Karol Marian Pospieszalski

Karol Marian Pospieszalski
Ilustracja
(c) Bundesarchiv, Bild 183-B0708-0014-012 / CC-BY-SA 3.0

Karol Marian Pospieszalski (1963)
Data i miejsce urodzenia

11 września 1909
Brema

Data i miejsce śmierci

19 lutego 2007
Poznań

Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Uczelnia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Wydział

Wydział Prawno-Ekonomiczny

Stanowisko

profesor nadzwyczajny

Pracodawca

Instytut Zachodni

Karol Marian Pospieszalski (ur. 11 września 1909 w Bremie, zm. 19 lutego 2007 w Poznaniu) – polski prawnik i historyk związany z Poznaniem. Profesor UAM. Specjalista od zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej.

Życiorys

Urodził się w Bremie, potem wraz z rodzicami mieszkał w Berlinie. Po przyjeździe do Polski, ukończył Gimnazjum im. I.J.Paderewskiego w 1927 r.[1][2], następnie podjął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, po jego ukończeniu pracował przed wojną jako asesor sądowy, a potem jako sędzia w Poznaniu.

W listopadzie 1939 wstąpił do tajnej organizacji "Ojczyzna". Po wysiedleniu wraz z rodziną do Częstochowy opracował tajne raporty opisujące status prawny Polaków w III Rzeszy, były to: "Z pierwszej linii frontu" i "Polska pod prawem niemieckim".

Po wojnie rozpoczął pracę na Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Poznańskiego i w Instytucie Zachodnim w Poznaniu. W 1966 r. za nie przyłączenie się do rozpętanej przez PZPR nagonki na biskupów polskich, którzy byli autorami listu do biskupów niemieckich, został wyrzucony z Instytutu Zachodniego[1][3]. Mimo że nadal pracował na UAM, nie miał już szans na karierę naukową. W 1957 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego[3]. Był członkiem i pracownikiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, później Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej. Należał do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Poznańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

W 2005 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania[4][5]. Został pochowany na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu[6].

W 2019 r. nakładem Instytutu Zachodniego ukazał się jego pamiętnik. Zob. K.M. Pospieszalski, "To wszystko przeżyłem...". Wspomnienia, redakcja i opracowanie P. Grzelczak, B. Rudawski, M. Wagińska-Marzec, Poznań 2019, ss. 368.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Karol Marian Pospieszalski Poznan Junikowo GrMOs2019.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY 3.0
Grób Mariana Karola Pospieszalskiego i Mariana Pospieszalskiego na cm. junikowskim w Poznaniu.
Bundesarchiv Bild 183-B0708-0014-012, Oberstes Gericht, Globke-Prozess, Pospieszalski.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-B0708-0014-012 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Oberstes Gericht, Globke-Prozess, Pospieszalski Zentralbild Brüggmann Stöhr-8.7.1963 Globke-Prozess eröffnet. Vor dem 1. Strafsenat des Obersten Gerichts der DDR begann am 8. Juli 1963 der von der internationalen Öffentlichkeit mit großer Spannung erwartete Prozess gegen den langjährigen leitenden Mitarbeiter des faschistischen Reichsinnenministeriums und derzeitigen Bonner Staatssekretär Dr. Hans Globke. UBz: Unter den Prozessbeobachtern, Pospieszalski (Polen).