Karol Taylor (mikrobiolog)

Karol Tomasz Taylor
Data i miejsce urodzenia

9 lutego 1928
Poznań

Data i miejsce śmierci

30 sierpnia 1997
Gdańsk

profesor nauk chemicznych
Specjalność: biochemia, mikrobiologia
Alma Mater

Politechnika Gdańska

Doktorat

1958

Habilitacja

1966
Uniwersytet Łódzki

Profesura

1978

Polska Akademia Nauk
Status

członek korespondent

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Gdańska
Uniwersytet Gdański
Centrum Biologii Morza Polskiej Akademii Nauk

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Karol Tomasz Taylor (ur. 9 lutego 1928 w Poznaniu, zm. 30 sierpnia 1997 w Gdańsku) – polski biochemik, syn Edwarda Taylora.

Życiorys

Jego ojciec Edward Taylor był ekonomistą i profesorem Uniwersytetu Poznańskiego. Karol Taylor w 1946 ukończył szkołę średnią i rozpoczął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Od 1950 studiował technologię leków, równocześnie został asystentem prof. Leona Kamieńskiego w Katedrze Chemii Organicznej. Specjalizował się biochemii drobnoustrojów, od 1953 był adiunktem w Pracowni Wirusologii Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Następnie objął stanowisko kierownika Pracowni Biochemii, w 1958 uzyskał tytuł doktora w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu, a w 1966 doktora habilitowanego na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez rok prowadził badania nad genetyką molekularną w kierowanym przez prof. Wacława Szybalskiego w Laboratorium Rakowym McArdle Uniwersytetu Wisconsin w Madison. W 1969 przeniósł się do Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, gdzie zorganizował zakład biochemii. W tym samym czasie został członkiem Komitetu do spraw organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego. Rok później otrzymał stanowisko dyrektora Instytutu Biologii Uniwersytetu Gdańskiego i piastował to stanowisko przez pięć lat. W 1978 uzyskał tytuł profesora tytularnego Uniwersytetu Gdańskiego, był założycielem i organizatorem Wydziału Biologii. 31 maja 1984 został wybrany na rektora tej uczelni i miał pełnić tę funkcję w czasie kadencji trwającej od 1984 do 1987, ale ze względów politycznych został odwołany przez władze państwowe 27 listopada 1985. Przyczyną był udział Karola Taylora w pogrzebie studenta uczelni Marcina Antonowicza, który był ofiarą sił bezpieczeństwa, a na którym podczas przemowy domagał się ukarania sprawców. Od 1991 był profesorem genetyki molekularnej w Centrum Biologii Morza Polskiej Akademii Nauk.

Działalność naukowa

Karol Taylor był twórcą gdańskiej szkoły biologii molekularnej, zajmował się genetyką molekularną bakteriofagów. Od 1986 został członkiem PAN posiadającym liczne publikacje z zakresu genetyki molekularnej bakteriofagów. Jako pierwszy na świecie opracował metodę uzyskiwania cieni bakteriofaga lambda (fag pozbawiony DNA) w postaci aktywnej, która zachowała zdolność do absorpcji na wrażliwych komórkach bakteryjnych.

Grób prof. Karola Taylora na Cmentarzu katolickim w Sopocie

Został pochowany na cmentarzu katolickim w Sopocie (kwatera C5-7-9)[1].

Nagrody

  • Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • Laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (1995)[2]

Przypisy

  1. śp. Karol Taylor
  2. Laureaci Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. gdansk.pl, 2016-06-23. [dostęp 2016-06-23]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Grób prof. Karola Taylora Sopot.jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób prof. Karola Taylora na Cmentarzu katolickim w Sopocie
Rectorate of Gdańsk University, birds-eye - zoom.jpg
Autor: Starscream, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zbliżenie Rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego z lotu ptaka.