Karolina Nakwaska

Karolina z Potockich Nakwaska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia6 sierpnia 1798
Prażmów
Data i miejsce śmierci27 września 1875
Tours
Narodowośćpolska
Językpolski
Dziedzina sztukipisarka
Ważne dzieła

Dwór Wiejski

Odznaczenia
Order Krzyża Gwiaździstego
Karolina Potocka
ilustracja
Herb
Pilawa
RodzinaPotoccy
OjciecAdam Potocki
MatkaMaria Antonina Rostworowska
Mąż

Aleksander Starzeński
Henryk Mirosław Nakwaski

Dzieci

Franciszek Starzeński
Karolina
Bolesław

Karolina z Potockich h. Pilawa Nakwaska (ur. 6 sierpnia 1798 w Prażmowie, zm. 27 września 1875 w Tours[1]) – polska pisarka.

Życiorys

Była córką Adama Potockiego i Marii Antoniny Rostworowskiej. 23 lipca 1815 we Lwowie wyszła za mąż za Aleksandra Starzeńskiego (zm. 1831). Krótko po narodzinach syna Franciszka Karolina postanowiła opuścić męża. Po uzyskaniu rozwodu, 19 września 1826 w Krakowie wyszła za mąż za Henryka Mirosława Nakwaskiego.

Debiutowała w 1830 w Gazecie Polskiej omówieniem Mnicha Józefa Korzeniowskiego. W czasie powstania listopadowego zajęła się założeniem szpitala dla rannych i chorych, przebywała w tym czasie w Warszawie. Po klęsce powstania listopadowego zmuszona była wyjechać za granicę, wiosną 1832 dołączyła do męża w Dreźnie.Na Podolu resztki mienia Potockich zostały zasekwestrowane, skonfiskowano majątek męża w Kępie Polskiej, w 1834 udało się uzyskać paszport emigracyjny, który pozwalał udać się do kraju i zniszczony majątek ratować. W 1840 Karolina przyjechała do teściów a potem za ich staraniem uzyskawszy paszport do cesarstwa udała się na Podole. Nie udało się ocalić majątku Bilcze sprzedanego Sapiehom. Mieszkała w 1841 w Paryżu, następnie w Szwajcarii, gdzie w Genewie ukazał się jej Dwór wiejski (t. 1–3 1843–44), będącej jednocześnie wszechstronnym poradnikiem dla kobiet. W 1862 przeniosła się z mężem do Tours.

Pisała dydaktyczne i umoralniające broszury i powiastki dla dzieci i dorosłych, najczęściej przerabiane z francuskiego. W latach 1860-65 współpracowała z Krakowskim Czasem.

Twórczość

  • Dwór wiejski
  • Powieści dla dzieci
  • Pamiętnik o Adamie Hr. Potockim (Wspomnienia o Ojcu)

Przypisy

Bibliografia

  • Józef Ignacy Kraszewski: Karolina z hr. Potockich Nakwaska. Poznań: Dziennik Poznański, 1876.
  • Dawni pisarze polscy od początków piśmiennictwa do Młodej Polski. Przewodnik biograficzny i bibliograficzny. T. Tom trzeci Mia-R. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2001, s. 109. ISBN 83-02-07524-8.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Karolina z Potockich Nakwaska.png
Portret Karoliny Nakwaskiej, Ryc. z: "Tygodnik Ilustrowany" 1876, nr 19 s. 289.
POL COA Pilawa Złota.svg
Autor: Poznaniak, tarcza, labry, hełm Bastian, Licencja: CC BY-SA 2.5
Herb Pilawa Złota