Karosta

Ruiny maneżu (k. XIX w.)

Karosta (z łot. Kara osta - port wojenny) – dzielnica Lipawy, wzniesiona od podstaw jako port wojenny w końcu XIX w. W latach 1944–1994 była to zamknięta baza Floty Bałtyckiej ZSRR. Zajmuje jedną trzecią powierzchni Lipawy.

Historia

Budowa portu wojennego i twierdzy na północ od ówczesnej Libawy rozpoczęła się w 1890 r. na mocy ukazu cara Aleksandra III[1]. Jego syn i następca Mikołaj II nadał gotowemu portowi imię ojca[1]. Główne prace przy budowie portu, miasteczka dla wojskowych oraz twierdzy z zespołem nadbrzeżnych fortów i baterii artyleryjskich trwało od 1893 do 1896 r. Głównym architektem portu wojennego był gen. Iwan McDonald[2]. Port Aleksandra III został oddzielony od miasta specjalnie przekopanym kanałem[2] i był całkowicie od niego niezależny. Posiadał własną elektrownię, kanalizację, na jego terenie znajdowały się, obok budynków wojskowych i mieszkalnych, także własne szkoły[1]. W obrębie miasteczka wojskowego znalazło się również więzienie[3]. Na teren portu doprowadzono kolej wąskotorową[2]. W latach 1900–1903 r. zbudowany został natomiast sobór św. Mikołaja, nazwany morskim. Na jego poświęceniu obecny był car Mikołaj II[4].

Forty na północnym wybrzeżu w Lipawie

W 1908 r. budowę fortów i baterii artyleryjskich na północ od portu i miasteczka wojskowego uznano za strategiczny błąd. Magazyny prochu, podziemne pomieszczenia i baterie artyleryjskie bez powodzenia próbowano wysadzić w powietrze, natomiast działa przetopiono lub przewieziono do twierdzy kowieńskiej[2].

W okresie międzywojennym port należał do marynarki wojennej niepodległej Łotwy, wtedy też upowszechniła się łotewska nazwa całego obszaru[1].

Dawne więzienie

Po wcieleniu Łotwy do ZSRR Karosta stała się bazą radzieckiej Floty Bałtyckiej i obszarem zamkniętym, niedostępnym także dla mieszkańców Lipawy[1]. Zamieszkiwało go na stałe 20 tys. ludzi[3]. Dawne carskie więzienie nadal pełniło pierwotną funkcję[3].

Wojska radzieckie ostatecznie opuściły bazę w 1994 r. Dzielnica znacząco podupadła, szerzyła się w niej przestępczość[3]. Dopiero po wejściu Łotwy do Unii Europejskiej Karosta została częściowo odnowiona, zyskała również pewną popularność wśród artystów[3]. Dawne więzienie zaadaptowano na cele muzealne[3].

Przypisy

  1. a b c d e Karosta, liepaja.travel [dostęp 2019-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-26].
  2. a b c d Новости, Karosta Prison [dostęp 2019-04-26] (ros.).
  3. a b c d e f From war port to artistic hub: The transformation of Latvia’s Karosta, euronews, 14 listopada 2018 [dostęp 2019-04-26] (ang.).
  4. Лиепайский Свято-Никольский морской собор, www.pareizticiba.lv [dostęp 2019-04-26].

Media użyte na tej stronie

Manéža 1.JPG
Autor: Jindřich Běťák, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ruins of riding arena Manēža in former military naval base Karosta, Liepāja, Latvia.
Chess - Foggy Day - Part Of North Libava Liepaja Fort - Battery Number 3 Located In The Coast Of Baltic Sea HDR - panoramio.jpg
Autor: ---=XEON=---, Licencja: CC BY 3.0
Chess - Foggy Day - Part Of North Libava Liepaja Fort - Battery Number 3 Located In The Coast Of Baltic Sea HDR
Liepājas karostas cietums.JPG
Autor: Wellstar69, Licencja: CC BY-SA 4.0
This is a photo of cultural heritage monument of Latvia number