Karpacki Oddział Straży Granicznej

Karpacki Oddział Straży Granicznej
im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich
Logo
Data utworzenia

16 maja 1991;
16 maja 2016

Data likwidacji

31 grudnia 2013

Siedziba

Nowy Sącz

Komendant Oddziału

gen. bryg. SG Stanisław Laciuga

Adres
ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5
33-301 Nowy Sącz
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Karpacki Oddział Straży Granicznejim. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich”
Położenie na mapie Polski
Ziemia49°36′42,9″N 20°41′48,1″E/49,611917 20,696694
Strona internetowa

Karpacki Oddział Straży Granicznej imienia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – oddział Straży Granicznej ochraniający granicę polsko-słowacką na długości 319,49 km[1]. Siedziba Komendy Oddziału znajduje się w Nowym Sączu. Oddział został zlikwidowany 31 grudnia 2013 roku i reaktywowany 16 maja 2016 roku. Przywrócona jednostka objęła najpierw obszar województwa małopolskiego, a w 2017 objęła też województwo świętokrzyskie.[2] W jej skład wchodzą placówki w Tarnowie, Zakopanem, Krakowie, Krakowie-Balicach oraz w Kielcach.[3][4]

Formowanie i zmiany organizacyjne

W dniu 7 maja 1991 roku Komendant Główny Straży Granicznej płk prof. dr hab. Marek Lisiecki wydał zarządzenie nr 021 na mocy którego z dniem 16 maja 1991 roku rozwiązano Karpacką Brygadę Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu. Jednocześnie na mocy tego zarządzenia został utworzony Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Decyzją nr 2 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 3 października 1991 roku nadano Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Nowym Sączu imię „1 Pułku Strzelców Podhalańskich” oraz sztandar[5].

Zarządzeniem nr 64 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 2 listopada 2010 roku określono i wprowadzono symbol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[6].

Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2013 roku z dniem 31 grudnia 2013 roku Karpacki Oddział Straży Granicznej został zniesiony[7]. Jego kompetencje oraz zasięg terytorialny na odcinku granicy państwowej ze Słowacją przejął Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Raciborzu, a w obiektach koszarowych utworzono Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Zarządzeniem nr 81 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 28 lipca 2016 roku, załącznik nr 3, określono i wprowadzono nowy symbol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej[8].

2 czerwca 2017 roku Karpacki Oddział SG otrzymał imię „I Pułku Strzelców Podhalańskich” i sztandar[9].

Zasięg terytorialny

Początkowy zasięg terytorialny Oddziału SG obejmował obszar od znaku granicznego I/202 wyłącznie, stanowiącego rozgraniczenie z odcinkiem służbowej odpowiedzialności Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu, do znaku granicznego III/90 włącznie, stanowiącego rozgraniczenie z ówczesnym Beskidzkim Oddziałem SG w Cieszynie.

Z dniem 1 listopada 1998 roku, w związku z likwidacją Beskidzkiego Oddziału SG w Cieszynie, oddział przejął ochronę zachodniej części granicy polsko-słowackiej, od Babiej Góry po styk granic Polski, Słowacji i Czech. Zasięg terytorialny oddziału obejmował odcinek granicy państwowej od znaku granicznego I/202 wyłącznie do znaku granicznego III/201, tj. rozgraniczeniem ze Śląskim Oddziałem SG w Raciborzu. Długość odcinka granicy państwowej, którą ochraniał wówczas oddział wynosiła 399,2 km, z czego 312,7 km na terenie województwa małopolskiego i 86,5 km na terenie województwa śląskiego.

Z dniem 12 stycznia 2002 roku zasięg terytorialny oddziału obejmował: województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr I/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka, województwo świętokrzyskie – w zakresie lotniczych przejść granicznych określonych w przepisach odrębnych[10].

Na dzień 1 stycznia 2005 roku zasięg terytorialny oddziału obejmował wchodzące w skład województwa podkarpackiego powiat: jasielski, krośnieński, sanocki, leski (z wyłączeniem gminy Olszanica), miasto na prawach powiatu Krosno oraz z powiatu bieszczadzkiego część obszaru gminy Lutowiska położoną na zachód od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr I/1 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką przez punkt triangulacyjny 1114,9 do granicy gmin Cisna i Lutowiska, województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położoną na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka[11]. Zasięg terytorialny oddziału obejmował odcinek granicy państwowej o długości 541,062 km, z czego 319,49 km na terenie województwa małopolskiego, 134,14 km na terenie województwa podkarpackiego i 87,43 km na terenie województwa śląskiego.

Z dniem 1 czerwca 2009 roku zasięg terytorialny oddziału obejmował: wchodzące w skład województwa podkarpackiego powiaty: jasielski, krośnieński, sanocki (bez gmin: Sanok, Zagórz, Tyrawa Wołoska), miasto na prawach powiatu Krosno, województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położonego na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka[12].

Z dniem 1 kwietnia 2011 roku zasięg terytorialny oddziału obejmował: województwo małopolskie, wchodzące w skład województwa śląskiego: powiat żywiecki i z powiatu cieszyńskiego część obszaru gminy Istebna położonego na południe od linii prostej biegnącej od znaku granicznego nr III/201 na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką do mostu na potoku Czadeczka, z wyłączeniem tego mostu, prawym brzegiem potoku Czadeczka do zetknięcia się granicy miejscowości Jaworzynka, Koniaków i Istebna, dalej granicą miejscowości Koniaków oraz Istebna do granicy gmin Istebna i Milówka[13].

W terytorialnym zasięgu działania oddziału, terenowymi organami Straży Granicznej byli komendant oddziału, komendanci strażnic i granicznych placówek kontrolnych[14], a po reorganizacji w 2004 roku komendant oddziału i komendanci placówek[15].

Struktura organizacyjna

Struktura organizacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w dniu 16 maja 1991 roku przedstawiała się następująco:

  • Komendant Oddziału;
  • Zastępca Komendanta Oddziału;
  • Starszy Radca Prawny;
  • Wydział Ochrony Granicy Państwowej;
  • Wydział Kontroli Ruchu Granicznego;
  • Wydział Dochodzeniowo-Śledczy;
  • Wydział Prezydialny;
  • Wydział Łączności i Informatyki;
  • Wydział Kadr i Szkolenia;
  • Wydział Finansów;
  • Wydział Techniki i Zaopatrzenia:
    • Kompania Zabezpieczenia
  • Kompania Odwodowa[a];
  • Kompania Odwodowa;
  • Samodzielna Kompania Odwodowa SG w Nowym Targu;
  • Służba Zdrowia.

w 1991 roku Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej podlegały[16]:

W 1995 roku utworzono:

Z dniem 1 grudnia 1998 roku z rozformowanego Beskidzkiego OSG, oddziałowi podporządkowano[18]:

Od 2003 roku funkcjonowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej regulowało Zarządzenia nr 34 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 24 września 2003 roku w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Komendzie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. I Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu (Dz.Urz. KGSG Nr 6, poz. 41, z 2005 roku Nr 4, poz. 18, z 2006 roku Nr 3, poz. 12 oraz z 2007 roku Nr 1, poz. 12, Nr 3, poz. 29 i Nr 5, poz. 50), zmienionego zarządzeniami nr 39 z dnia 23 maja 2008 roku, nr 63 z dnia 28 sierpnia 2008 i nr 85 z dnia 16 listopada 2009 roku[19].

Z dniem 1 stycznia 2005 roku od Bieszczadzkiego Oddziału SG, oddziałowi podporządkowano[m]:

Od 24 sierpnia 2005 roku w miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej[20].

Na dzień 1 stycznia 2010 roku w terytorialnym zasięgu służbowej działalności Karpackiego OSG funkcjonowało 8 placówek SG i 1 przejście graniczne[19]:

Zobacz też

Uwagi

  1. W kwietniu 1996 roku na bazie funkcjonariuszy Kompanii Odwodowej, powstała Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej.
  2. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Koniecznej.
  3. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Muszynie.
  4. W 2001 r. została przemianowana.
  5. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Niedzicy.
  6. a b Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Łysej Polanie.
  7. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Chyżnem.
  8. Ochronę jej odcinka przejęła Strażnica SG w Lipnicy Wielkiej.
  9. Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Korbielowie.
  10. Ochronę jej odcinka przejęła PSG w Korbielowie.
  11. Oświadczenie MSWiA.
  12. a b Ochronę jej odcinka przejęła GPK w Zwardoniu.
  13. Z dniem 1 stycznia 2005 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej, ochrona polsko–słowackiego odcinka granicy państwowej ochranianego dotychczas przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powierzona została Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Nowym Sączu.→ Kozłowski 2008 ↓, s. 78.
  14. a b 1 czerwca 2009 roku przekazana do Bieszczadzkiego Oddziału SG.
  15. Ochronę odcinka przejęła PSG w Lipnicy Wielkiej.
  16. a b Ochronę odcinka przejęła PSG w Żywcu.
  17. Pod ochronę przejęła odcinki rozformowanych PSG w Korbielowie i Zwardoniu.
  18. a b Ochronę jej odcinka przejęła PSG w Zakopanem.

Przypisy

  1. Karpacki Oddział Straży Granicznej, Kierownictwo, Karpacki Oddział Straży Granicznej [dostęp 2022-11-21] (pol.).
  2. Karpacki Oddział Straży Granicznej, Historia, Karpacki Oddział Straży Granicznej [dostęp 2022-10-27] (pol.).
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie utworzenia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej (Dz.U. 2016 poz. 613).
  4. Karpacki Oddział Straży Granicznej, Placówki, Karpacki Oddział Straży Granicznej [dostęp 2022-10-27] (pol.).
  5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 września 1996 r. w sprawie określenia wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej oraz trybu nadawania tym jednostkom imion. (Dz.U. 1996 nr 113, poz. 541).
  6. Zarządzenie nr 64 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 2.11.2010 r. sprawie określenia wzorów symboli jednostek organizacyjnych Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 11, poz. 53).
  7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 marca 2013 roku w sprawie zniesienia niektórych oddziałów Straży Granicznej oraz zmiany rozporządzenia w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej (Dz. Urz. 2013.342).
  8. Zarządzenie nr 81 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 28 lipca 2016 roku w sprawie określenia wzorów symboli jednostek organizacyjnych Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG 2016, poz. 79).
  9. Tradycji stało się zadość. KaOSG ma sztandar i imię. [w:] Starosądeckie.info [on-line]. starosadeckie.info, 2017-06-02. [dostęp 2017-06-10]. (pol.).
  10. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2001 nr 152, poz. 1733).
  11. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2004 nr 219, poz. 2228).
  12. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2009 nr 71, poz. 615).
  13. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 2011 r. w sprawie utworzenia oddziałów Straży Granicznej. (Dz.U. 2011 nr 69, poz. 370).
  14. Ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej Art. 5.1. Tekst ogłoszony (Dz.U. 1990 nr 78, poz. 462).
  15. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 września 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Straży Granicznej Art. 5.1.(Dz. Urz. 2014 poz. 1402).
  16. Łach 2013 ↓, s. 291.
  17. a b c d e f Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 13 grudnia 2002 r. zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk.
  18. Decyzja nr 277 MSWiA z dnia 5 sierpnia 1998 r. w sprawie likwidacji Beskidzkiego OSG.
  19. a b Zarządzenie nr 85 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 16 listopada 2009 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania regulaminów organizacyjnych komendom oddziałów Straży Granicznej (Dz. Urz. 2009.14 poz 87).
  20. Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757.
  21. a b Ustawa z dnia 10 marca 2006 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o współpracy w zwalczaniu przestępczości oraz współdziałaniu na terenach przygranicznych, podpisanej w Warszawie dnia 23 marca 2004 r. (Dz.U. 2006 nr 79, poz. 547).
  22. Rozporządzenie MSWiA z dnia 16 maja 2006 r. w sprawie warunków uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej. [w:] Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego Nowy Sącz [on-line]. lowisko.home.pl. [dostęp 2017-05-25]. (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Logo Straży Granicznej POL.svg
Autor: Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem), Licencja: CC BY-SA 2.5
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Symbol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (1).jpg
Symbol Karpackiego Oddziału Straży Granicznej