Katalaktyka

Katalaktyka (catallactics) jest to nauka o wymianie, część ekonomii politycznej, wyjaśniająca, na drodze prakseologicznej analizy, w jaki sposób działania uczestników rynku powodują ustalenie się proporcji wymiany oraz cen poszczególnych dóbr i usług.

Katalaktyka i katalaksja

Termin katalaktyka spopularyzował austriacki ekonomista Ludwig von Mises, jednak jak on sam twierdzi[1] pierwszy raz użył go Richard Whately w swojej książce Introductory Lectures on Political Economy opublikowanej w 1831 roku. Mises prócz rzeczownika "katalaktyka", używał również przymiotnika "katalaktyczny" ("catallactic").

Podobne słowo, lecz w nieco innym znaczeniu stosował Friedrich Hayek. Używał terminu katalaksja (catallaxy) w celu określenia ekonomii rynkowej. Był on niezadowolony ze słowa "ekonomia" ze względu na jego greckie pochodzenie, tłumaczone na "zarządzanie gospodarstwem domowym", które sugeruje, że ekonomiści w jakiś sposób kontrolują rynek. Hayek zapożyczył słowo "katalaksja" z greckiego czasownika "katallassein" (lub "katallattein") znaczącego nie tylko "wymieniać" ale również "przyjmować do społeczności", "zmieniać wroga w przyjaciela"[2].

Katalaktyka może być zatem rozumiana jako nauka o katalaksji, czyli spontanicznej wymianie do jakiej dochodzi pomiędzy uczestnikami rynku.

Ze względu na dużą popularność Hayeka (Nagroda Nobla w 1974) określenie "katalaksja" stało się bardziej popularna od pierwotnej misesowskiej "katalaktyki". W Polsce w roku 2010 pojawiła się pierwsza książka poświęcona katalaktyce, której autorem jest Jarosław Poteraj, zatytułowana "Katalaktyka instytucji finansowych rynku emerytalnego w Polsce w perspektywie efektywności inwestowania".

Bibliografia

  • Poteraj J. "Katalaktyka instytucji finansowych rynku emerytalnego w Polsce w perspektywie efektywności inwestowania" CeDeWu.PL Wydawnictwa Fachowe, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7556-252-1, recenzenci: Prof. zw. dr hab. Wiesław Dębski, Prof. zw. dr hab. Tomasz Michalski, s. 324.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. L. von Mises, Wprowadzenie do Ludzkiego działania
  2. F.A. von Hayek, Law legislation and Liberty, Vol 2, 1976, pp. 108-109