Katarzyna Figura

Katarzyna Figura
Ilustracja
Katarzyna Figura (2014)
Data i miejsce urodzenia

22 marca 1962
Warszawa

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Jan Chmielewski (1986–1989)
Kai Schoenhals (2000–2021)

Lata aktywności

od 1976

Zespół artystyczny
Teatr Wybrzeże (od 2013)
Strona internetowa

Katarzyna Małgorzata Figura (ur. 22 marca 1962 w Warszawie) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.

Karierę zawodową rozpoczynała rolami epizodycznymi w filmach Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa. W połowie lat 80. zdobyła rozgłos rolami w filmach Pociąg do Hollywood (1987) i Kingsajz (1987), które utrwaliły wizerunek aktorki jako polskiego symbolu seksu. W pierwszej połowie lat 90. zagrała role w filmach zagranicznych, m.in. amerykańskich i francuskich. Zasłynęła komediową rolą Ryszardy Siarzewskiej w filmach Kiler (1997) i Kiler-ów 2-óch (1998), w następnych latach zyskała uznanie krytyków także za role w filmach Ajlawju (1999), Żurek (2003) i Ubu król (2004), a także szeregiem znakomitych ról teatralnych w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2006–2013) i Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (od 2013).

Dwukrotna laureatka nagrody „Złote Lwy” (1999, 2003) dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za role w filmach Ajlawju (1999) i Ubu król (2004), laureatka Polskiej Nagrody Filmowej (2003) za główną rolę kobiecą w filmie Żurek (2003), laureatka Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej (2020) za rolę tytułową w tragedii Fedra (1677) Jeana Racine’a w Teatrze Wybrzeże (2019)[1].

Życiorys

Jej ojciec był lekarzem weterynarii, a matka – ekonomistką[2]. Jest jedynaczką[2], co – jak przyznawała w wywiadach – było dla niej „powodem frustracji i poczucia inności”[3]. W okresie dojrzewania miała kompleksy związane z budową własnego ciała[3]. Od dziecka lubiła się przebierać, a jednym z ulubionych rekwizytów jej dziecięcego „planu” zabaw była blond peruka z długimi warkoczami. W przedszkolu występowała w rozmaitych przedstawieniach, recytując i śpiewając[4]. Jako dziecko zagrała w filmach Zginął pies (1973)[5] i Mysz (1977)[6]. Należała do Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty prowadzonego przez Jana i Halinę Machulskich[7].

W 1985 ukończyła studia na PWST w Warszawie[5]. Jeszcze przed obroną dyplomu aktorskiego zagrała w debiucie reżyserskim Jacka Koprowicza Przeznaczenie (1983)[2], a w połowie lat 80. zagrała epizody u Krzysztofa Kieślowskiego w Bez końca i Wojciecha Jerzego Hasa w Osobistym pamiętniku grzesznika. Będąc na czwartym roku studiów aktorskich, dołączyła do zespołu Teatru Współczesnego, w którym debiutowała rolą Irmy w Trzech siostrach Antoniego Czechowa w reż. Macieja Englerta[8].

Jej pierwszą dużą rolą była postać młodej prostytutki Once w filmie Piotra Szulkina Ga, ga. Chwała bohaterom[8]. Popularność zdobyła rolą Rózi w bajce Jerzego Gruzy Pierścień i róża[8]. Przełomem w jej karierze była współpraca z Radosławem Piwowarskim i udział w Pociągu do Hollywood z 1986. Za rolę Marioli Wafelek, bufetowej zafascynowanej Marilyn Monroe, która namiętnie pisze listy do słynnego reżysera Billy’ego Wildera i marzy o karierze w Stanach Zjednoczonych[9], otrzymała Złotą Kaczkę od czytelników miesięcznika „Film”. Rok później u boku Jacka Chmielnika i Jerzego Stuhra wystąpiła w komedii Kingsajz. Fragment filmu, w którym krasnoludek (Chmielnik) przechadza się po Ali (Figura), uznawany jest za jedną z najsłynniejszych scen w polskim kinie[10][11]. Występ w Pociągu... i Kingsajzie sprawił, że Figura zaczęła być postrzegana jako seksbomba, a prasa nazywała ją „polską Marilyn Monroe”[8]. W 1990 zagrała Superblondynę w filmie Porno, a rola niejako odpowiadała wizerunkowi, jaki przypisywano jej w Polsce – seksownej blondynki z dużym biustem[6].

Równocześnie z rozwojem kariery w Polsce, grała role drugoplanowe w produkcjach węgierskich (m.in. u Miklósa Jancsó[12]), czechosłowackich[13] i włoskich, a także główną rolę kobiecą w hiszpańskim Estación Central Joségo Antonia Salgota[12]. Zagrała też niewielką rolę w jednym z odcinków erotycznej serii Zalmana Kinga Pamiętnik Czerwonego Pantofelka. W 1989 wyjechała na stypendium do Francji, gdzie uczyła się w Conservatoire national supérieur d’art dramatique w Paryżu[12] oraz podpisała kontrakt z agencją „Intermedia”[13]. Zagrała epizody w kilku francuskich i brytyjskich filmach[13], a w 1991 wyjechała do Los Angeles, gdzie podpisała roczny kontrakt z William Morris Agency[14]. Wkrótce wygrała casting do filmu Roberta Altmana Gracz, w którym miała zagrać główną rolę, jednak producenci filmu nie zgodzili się na to ze względu na nierozpoznawalne w USA nazwisko Figury[15]. Ostatecznie rolę powierzono Grecie Scacchi, a Figura pojawiła się w filmie epizodycznie, w roli samej siebie[16]. W tym czasie dzieliła życie między Francję a USA, zagrała m.in. Leni w brytyjsko-francuskich Głosach w ogrodzie Pierre’a Boutrona i Jennifer Lawrence w amerykańskiej Fatalnej przeszłości Clive’a Fleury’ego[16], a także Kolbę w erotycznym horrorze Ruggero Deodato Krwawe pranie, który uznaje za „najgorszy film w swojej karierze”[17]. Mieszkając we Francji, dorabiała jako kelnerka w paryskiej kawiarni, a po zagraniu w telewizyjnej reklamie Toyoty ponownie wyjechała do Los Angeles[17]. W 1994 wystąpiła epizodycznie w kolejnym filmie Altmana – Prêt-à-porter[18].

W pierwszej połowie lat 90. grała głównie w filmach Andrzeja Kondriatuka, takich jak Mleczna droga, Wrzeciono czasu i Słoneczny zegar[19]. W tejże dekadzie dwukrotnie pozowała do polskiej edycji „Playboya”: w maju 1994 (nr 18) i kwietniu 1997 (nr 53)[20], ponadto firmowała nazwiskiem jedną z popularnych wówczas erotycznych linii telefonicznych. Decyzję wyjaśniała słowami: Linia telefoniczna była moją działalnością aktorską i literacką. Pisałam opowiadania, które potem nagrywałam w studio radiowym, czyli dokładnie tak, jakbym nagrywała audycję. (...) Ludzie słuchali moich wynurzeń, mojego głosu nagranego na sekretarkę. Chcieli dowiedzieć się czegoś na mój temat. Moi fani nie dzwonili pod numer sex telefonu. A jeśli zdarzali się tacy, byli zawiedzeni[21]. W 1997 pojawiła się na wielkim ekranie jako Ryszarda „Gabrysia” Siarzewska w komedii Juliusza Machulskiego Kiler[22], kryminalistka Krystyna w Historiach miłosnych Jerzego Stuhra i Teriza w Szczęśliwego Nowego Jorku Janusza Zaorskiego[23]. W 1998 wystąpiła w roli Grazii w Prostytutkach Eugeniusza Priwieziencewa oraz otrzymała drugą w karierze Złotą Kaczkę dla najpopularniejszej aktorki[23]. W 1999 za rolę Gosi w Ajlawju Marka Koterskiego otrzymała Złote Lwy za pierwszoplanową rolę kobiecą na 24. FPFF[24].

W 2000 powróciła po latach przerwy na scenę teatralną, występując w roli Yany w Zazdrości na trzy faksy w Teatrze Nowym w Warszawie, poza tym współpracowała z Krakowskim Teatrem Scena STU. W 2002 w gdańskim Teatrze Wybrzeże wystąpiła w „Hanemannie” Stefana Chwina w reż. Izabelli Cywińskiej[25].

Odkryciem tego przedstawienia jest grająca Hankę Katarzyna Figura, która występuje tu – uwaga! – w roli tragicznej”. Jej Hanka z równą siłą szoruje podłogę i walczy o przybranego syna. Scena samobójstwa, w której idzie odkręcić kurki z gazem okryta haftowanym ręcznikiem – jak do ukraińskiego ślubu – chwyta za gardło

Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza 2002, nr 24

Również w 2002 zagrała epizodyczną rolę w Pianiście Romana Polańskiego[26]. Rok później w Żurku zagrała kobietę uwięzioną na marginesie społeczeństwa z ciężarną, 15-letnią córką. Aktorka wspominała: Musiałam przebić się przez własne szczęście. Po urodzeniu dziecka patrzyłam na świat jak na nieustannie odnawiający się cud i nie mogłam wejść łatwo w postać kobiety, której wszystko się rozsypuje[27]. Za tę rolę podczas 6. ceremonii wręczenia Orłów otrzymała nagrodę w kategorii najlepsza główna rola kobieca[28]. Z kolei w dramacie Ubu król zagrała odrażającą Ubicę. Udział w tym filmie przyniósł aktorce Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą[29].

Zaczęła pojawiać się w telewizyjnych sitcomach jako „special guest star”, m.in. regularnie w serialu Wiedźmy z 2005.

Katarzyna Figura, 2007

W latach 2006–2013 była aktorką Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka. Jej rola w Alina na zachód z 2006 w reżyserii Pawła Miśkiewicza, w warszawskim Teatrze Dramatycznym, została wysoko oceniona przez krytykę. Specjalnie dla niej ogoliła włosy na głowie, ostatecznie zrywając z wizerunkiem seksbomby[30]. W tym samym teatrze zagrała Paulę Strasberg w spektaklu Krystiana Lupy Persona. Marilyn (2009).

W 2008 uczestniczyła w siódmej edycji programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami[31][32] oraz wystąpiła w swojej trzeciej sesji dla „Playboya” – jej zdjęcia ukazały się w październikowym wydaniu magazynu.

W 2013 przeprowadziła się do Gdyni i została wykładowcą w Gdyńskiej Szkole Filmowej[33]. Od listopada 2013 jest etatową aktorką Teatru Wybrzeże[34]. W tymże roku zagrała Kalinę Jędrusik w głośnym monodramie Kalina w warszawskim Teatrze „Polonia”, a rok później Elżbietę I w Marii Stuart w reżyserii Adama Nalepy, na podstawie tekstu Friedricha Schillera. Tak rolę aktorki opisywał Łukasz Rudziński:

Spektakl jest tak naprawdę rozgrywką i popisem dwóch głównych bohaterek. Katarzyna Figura kreuje Elżbietę I na kobietę wystraszoną, nieco zagubioną, ale przy tym dumną, silną i stanowczą, zdającą sobie sprawę, że tron należy się rywalce. Jej Elżbieta I błyszczy najjaśniejszym blaskiem podczas spotkania z Marią Stuart. Wtedy klasyczną suknię z gorsetem zamienia na ekskluzywny kostium współczesnej bizneswoman. Jest skupiona, wyniosła i >>zimna jak skała<<, jak zauważa Maria Stuart. Elżbieta I to zdecydowanie najlepsza rola Figury w Teatrze Wybrzeże

W 2015 zagrała w szekspirowskich Wesołych kumoszkach z Windsoru w reżyserii Pawła Aignera i w Tresowanych duszach w reżyserii Adama Orzechowskiego[35].

Życie prywatne

W 1986–1989 była żoną przedsiębiorcy Jana Chmielewskiego, z którym ma syna Aleksandra (ur. 1987)[12]. W latach 90. była związana z reżyserem Abelem Ferrarą[36]. 27 maja 2000 poślubiła amerykańskiego przedsiębiorcę, producenta filmowego Kaia Schoenhalsa. Mają dwie córki, Koko Claire (ur. 24 października 2002[37]) i Kaszmir Amber (ur. 12 lutego 2005)[38]. W 2012 w wywiadzie dla „Vivy!” wyznała, że przez lata była ofiarą przemocy domowej[39]. Rozwód został sfinalizowany 24 września 2021 roku[40].

Brała udział w akcji charytatywnej „Podziel się dzieciństwem”[41]. Wzięła udział w spektaklu „Lady Oscar” z którego wpływy przeznaczono na Fundusz Stypendialny Klubu Rotary oraz zakup pojazdu specjalistycznego do przewozu dzieci niepełnosprawnych dla ośrodka rehabilitacyjnego OREW w Gdyni[42]. W grudniu 2016 wzięła udział w kolejnej akcji charytatywnej w Gdyni[43].

Była współwłaścicielką dwóch restauracji w Warszawie (Kom, Sense)[44] i krakowskiego hotelu i restauracji A la carte[45].

Poglądy polityczne

Poparła Pawła Adamowicza w kampanii wyborczej dotyczącej wyborów samorządowych w 2014[46], a także Bronisława Komorowskiego w 2015[47].

Dokonania artystyczne

Filmografia

Filmreel-icon.svg Filmy fabularne
RokTytułRolaReżyserUwagi
1976Zginął piesdziewczynkaZofia OłdakDebiut
1979MyszuczennicaWiktor Skrzynecki
1983PrzeznaczenieLaura RadziewiczJacek KoprowiczPierwszoplanowa rola
1984Bez końcaasystentka hipnotyzeraKrzysztof Kieślowski
1985Rośliny trująceGoga SagankaRobert Gliński
Ga, ga. Chwała bohateromprostytutka OncePiotr SzulkinPierwszoplanowa rola
Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisanyCyntiaWojciech Jerzy Has
1986Zkrocení zlého mužeSylviMarie PoledňákováFilm produkcji czechosłowacko-fińskiej
Pierścień i różaRóżyczkaJerzy GruzaGłówna rola
KomediantkaMimiJerzy Sztwiertnia
1987Szornyek EvadyaAnabellaMiklós Jancsó
W klatceMartaBarbara Sass
KingsajzAlaJuliusz Machulski
Pociąg do HollywoodMerlinRadosław PiwowarskiPierwszoplanowa rola
1988Nebojsarola nieznanaJúlius MatulaFilm produkcji czechosłowackiej
1989Rififi po sześćdziesiątceElizaPaweł Trzaska
PornoSuperblondynaMarek Koterski
1990L’ambassade en folieSashaBaz TaylorFilm produkcji francuskiej
PiggateDolores MendozaKrzysztof Magowski
Mleczna drogaŚmierćAndrzej KondratiukRola dubbingowana przez Ewę Błaszczyk
1991Panny i wdowyKarolinaJanusz Zaorski
Obywatel świataKaśkaRonald Rowiński
1992Vortice mortaleKolbaRuggero DeodatoFilm koprodukcji włosko-francusko-węgierskiej
Voices in the gardenLeniPierre BoutronFilm produkcji brytyjsko-francuskiej
The PlayerKasia FiguraRobert AltmanFilm produkcji amerykańskiej
1993Fatal PastJennifer LawrenceClive FleuryFilm produkcji amerykańskiej
Wesoła noc smutnego biznesmenaprostytutkaAndrzej Kondratiuk
1994Prêt-à-Porterasystentka SissyRobert AltmanFilm produkcji amerykańskiej
1995Too fast too youngKaddyTim EverittFilm produkcji amerykańskiej
Wrzeciono czasuMatyldaAndrzej Kondratiuk
1996NiemcyMarikaZbigniew KamińskiFilm produkcji polsko-amerykańskiej
Autoportret z kochankąDianaRadosław Piwowarski
1997KilerRyszarda Gabrysia SiarzewskaJuliusz Machulski
Historie miłosneKrystynaJerzy Stuhr
ProstytutkiGraziaEugeniusz Priwieziencew
Szczęśliwego Nowego JorkuTerizaJanusz Zaorski
Słoneczny zegarMatyldaAndrzej Kondratiuk
1998Złoto dezerterówBasia GołąbekJanusz Majewski
1999AjlawjuGosiaMarek KoterskiNagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą na 24. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (1999)
Kiler-ów 2-óchRyszarda Gabrysia SiarzewskaJuliusz Machulski
2000ZakochaniEdytaPiotr WereśniakNominacja do Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na 3. ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych (2001)
2001StacjaWolańskaPiotr Wereśniak
2002The PianistsąsiadkaRoman PolańskiFilm produkcji francusko-niemiecko-polsko-brytyjskiej
ZemstaPodstolinaAndrzej WajdaNominacja do Orła za najlepszą główną rolę kobiecą na 5. ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych (2002)
Kariera Nikosia DyzmypielęgniarkaJacek Bromski
2003Ubu KrólUbicaPiotr SzulkinNagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą na 28. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (2003),
Nominacja do Orła za najlepszą główną rolę kobiecą na 7. ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych (2004)
ŻurekHalina IwanekRyszard BrylskiOrzeł za najlepszą główną rolę kobiecą na 6. ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych (2003),
Nagroda miesięcznika Twój Styl (2003),
Nagroda aktorska na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” (2004),
Nagroda specjalna na 18. festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa (2004)
2006Summer LoveszeryfowaPiotr UklańskiFilm produkcji polsko-amerykańskiej
Wszyscy jesteśmy Chrystusamiurzędniczka USCMarek Koterski
2007Aria Divadiwa JoannaAgnieszka Smoczyńska
2008Kochaj i tańczmatka HaniBruce Parramore
To nie tak, jak myślisz, kotkuMaria HoffmanSławomir Kryński
2010Cudowne lato2 role: Wolska,
wróżka Aurelia
Ryszard Brylski
2011Och, Karol 2sędziaPiotr Wereśniak
Wyjazd integracyjnypani JadziaPrzemysław Angerman
2012Bejbi bluessąsiadka KrystynaKatarzyna Rosłaniec
Komisarz Blond i Oko sprawiedliwościLolek OrkiestraPaweł Czarzasty
Yumaciotka HalinkaPiotr MularukWyróżnienie Jury Młodzieżowego na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego Cottbus
2013Podejrzani zakochanipięciokrotna rozwódkaSławomir Kryński
2015Panie Dulskiematka DulskaFilip Bajon
2016Słaba płeć?SuczyńskaKrzysztof Lang
Papierowe godymatka AgatyPiotr Matwiejczyk
2017Ach śpij kochanieRudaKrzysztof Lang
20187 uczućGosia StareckaMarek Koterski
Jak pokonać kacaMalwinaBartosz Brzeskot
2019DiabloFeliksaMichał Otłowski
2020Raz, jeszcze razmatkaPaweł Czarzasty
ChrzcinyFranciszkaJakub Skoczeń
2021Dziewczyny z DubajuDorotaMaria Sadowska
Filmreel-icon.svg Seriale telewizyjne
RokTytułRolaUwagi
1986Pierścień i różaRóżyczkaWszystkie odcinki
1990Navarrorola nieznanaSerial produkcji francuskiej
1992Red Shoe Diariesrola nieznanaSerial produkcji amerykańskiej
1998Złotopolscysołtysowa MichalakowaOdcinek: 20
1999, 2001Świat według Kiepskich2 role: Królewna,
Merlin
Odcinki: 21, 109
1999BadziewiakowiewychowawczyniOdcinek: 9
200013 posterunek 2EwaOdcinki: 11, 26
2001Na dobre i na złeAnetaOdcinek: 76
20012002LokatorzyKalinaRegularna obsada; Odcinki: 63, 65, 67-68, 70, 72, 86
2004Stacyjkafarmaceutka Anda SzulcGłówna rola; Odcinki: 1-8, 10-13
2005WiedźmyMariolaGłówna rola
2005-2009NianiaJoanna Skalska, siostra MaksaOdcinki: 18, 112-113, 124
2006Pogoda na piątekAnna LewickaTelenowela
2008PitbullWesalowaOdcinek: 30
2009Londyńczycy 2Elizabeth SawickyOdcinki: 7, 9, 16
2011RezydencjaAnna ŻurowskaTelenowela
2011Komisarz AlexElżbieta WagnerGościnnie; Odcinek: 1
2011, 2013Hotel 522 role: Wanda,
Natasza Filipowicz
Gościnnie; Odcinki: 48, 91
20122013Wszystko przed namiMariannaOdcinki: 6, 11-12, 15, 18-19, 21, 24, 27, 29-32, 36-37, 40, 48-49, 63-64, 66, 69-73, 76-77, 82-83, 89-93, 95, 97-99
2018Za marzeniaEliza DrawiczOdcinki: 1, 6-7

Polski dubbing

Teatr

  • 1985: Trzy siostry jako Irina
  • 1987: Mistrz i Małgorzata jako Hela
  • 1997: monodram Lustro
  • 2002: Hanemann jako Hanka
  • 2006: Alina na zachód jako matka
  • 2006: Trzy siostry jako Masza
  • 2006: monodram Badania terenowe nad ukraińskim seksem
  • 2007: Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena – Kobieta w Zieleni
  • 2008: Alicja jako Czerwona królowa
  • 2009: Persona. Tryptyk/Marilyn jako Paula Sstrasber
  • 2009: Śmierć i dziewczyna. Dramaty księżniczek I-V
  • 2008: Kupieckie kontrakty
  • 2013: Kalina jako Kalina Jędrusik
  • 2014: Maria Stuart jako Elżbieta I
  • 2015: Wesołe kumoszki z Windsoru jako pani Chybcik
  • 2015: Tresowane dusze jako Rastawiecka
  • 2018: Trojanki jako Helena
  • 2018: Bella Figura jako Yvonne Blum
  • 2019: Fredra jako Fredra
  • 2021: Balkon jako Sędzia
  • 2021: Emigrantki jako Teresa
  • 2022: Wsopotwzięci jako Zopootina

Nagrody

Odcisk dłoni Katarzyny Figury w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach.

Przypisy

  1. Werdykt jury 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. teatr.kalisz.pl, 26 września 2020. [dostęp 2021-10-04].
  2. a b c Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 295
  3. a b Dariusz Zaborek: Katarzyna Figura: Wizerunek to barachło. wysokieobcasy.pl, 2006-06-19. [dostęp 2020-11-22].
  4. Katarzyna Figura. gala.pl. [dostęp 2017-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-28)].
  5. a b Taniec z gwiazdami VII – Uczestnicy – Para nr XIV: Katarzyna i Rafał. tanieczgwiazdami.onet.pl. [dostęp 2019-04-25]. (pol.).
  6. a b Grupa Wirtualna Polska, Katarzyna Figura, „film.wp.pl”, 22 marca 2012 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  7. Sylwia Milan: Wszystko na jedną kartę. Poznań: Publicat, 2008, s. 31. ISBN 978-83-245-1503-5.Sprawdź autora:1.
  8. a b c d Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 296–297
  9. Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 292.
  10. INTERIA.PL: „Kingsajz”: Najsłynniejsza erotyczna scena. 2013-05-02. [dostęp 2017-01-20]. (pol.).
  11. Grzegorz Kłos: Sceny erotyczne, którymi żyła cała Polska. wp.pl, 2017-06-07. [dostęp 2020-11-22].
  12. a b c d Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 298–299
  13. a b c Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 300–301
  14. Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 304—307.
  15. Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 308–309.
  16. a b Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 310–311
  17. a b Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 312–313
  18. Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 315.
  19. Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 319–320.
  20. Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 322.
  21. Grupa Wirtualna Polska, Jaka naprawdę jest Katarzyna Figura?, „Kafeteria.pl”, 3 marca 2005 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  22. Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 324–325.
  23. a b Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 327
  24. Jurkowska i Kościelak 2020 ↓, s. 328.
  25. Katarzyna Figura | Twórca | Culture.pl, „Culture.pl” [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  26. Katarzyna Figura, IMDb [dostęp 2017-01-20].
  27. Teatr „Polonia”, Figura wyskakuje z Figury, „Teatr „Polonia”” [dostęp 2017-01-20] (ang.).
  28. Żurek (Polska, 2003), Canal+ [dostęp 2017-01-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-02].
  29. 2003 » Laureaci, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych [dostęp 2021-11-05].
  30. Katarzyna Figura. fdb.pl. [dostęp 2020-11-22]. (pol.).
  31. TVN zaprezentowała wiosenne atrakcje. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-20. [dostęp 2014-09-05]. (pol.).
  32. „Taniec z gwiazdami” bez Katarzyny Figury, „Onet Wiadomości”, 16 marca 2008 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  33. Katarzyna Fryc, Katarzyna Figura została wykładowcą Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Wyborcza.pl, 13 października 2013 [dostęp 2017-01-20].
  34. Katarzyna Figura, Teatr Wybrzeże [dostęp 2021-11-05].
  35. „Wesołe kumoszki z Windsoru”, Teatr Wybrzeże [dostęp 2017-01-20].
  36. GoldenSubmarine.com, HISTORIA POLSKIEGO FILMU – AKTORZY – AKADEMIA POLSKIEGO FILMU, akademiapolskiegofilmu.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  37. Katarzyna Figura, Filmweb [dostęp 2017-04-08] (pol.).
  38. Katarzyna Figura pomaga synowi rozkręcić biznes. Jaki?, „Jastrząb Post”, 13 marca 2016 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  39. Katarzyna Figura: Byłam bita i poniżana, Onet.pl, 13 września 2012 [dostęp 2017-01-20] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-07].
  40. Katarzyna Figura po 9 latach batalii dostała rozwód. Tym razem aktorka opuściła sąd jako szczęśliwa rozwódka!, fakt.pl [dostęp 2021-10-03] (pol.).
  41. Podziel się Dzieciństwem, herosi.eu, 31 stycznia 2015 [dostęp 2017-01-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-01].
  42. . (red.), Katarzyna Figura jako „Lady Oscar”. Charytatywny spektakl Rotary Club w Gdyni, „gdynia.naszemiasto.pl”, 25 listopada 2013 [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  43. t, Znani i lubiani wzięli udział w akcji charytatywnej, gdyniarodzinna.pl [dostęp 2017-01-20] (pol.).
  44. K. Figura jako restauratorka. nawidelcu.pl. [dostęp 2020-02-25].
  45. Gwiazdy za barem, Dziennik Polski, 12 czerwca 2002.
  46. Katarzyna Figura poparła Adamowicza. W honorowym komitecie także Michalczewski, Blanik, Korol, „TVN24.pl” [dostęp 2017-01-20].
  47. Anna Dobiegała, „Komorowski jest OK”. Katarzyna Figura i Larry Ugwu popierają prezydenta, Wyborcza.pl, 2 maja 2015 [dostęp 2017-01-20].
  48. Maciej Nycz: Bartosz Bielenia zdobywcą Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego!. rmf24.pl, 2019-12-03. [dostęp 2019-12-04]. (pol.).

Bibliografia

  • Katarzyna Jurkowska, Katarzyna Kościelak: Kobiety przełomu. Znak Horyzont, 2020. ISBN 978-83-240-7789-2.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Filmreel-icon.svg
Autor: , Licencja: LGPL
Combination of clapperboard and film reel icons for use in director film stub template.
Katarzyna Figura 02.jpg
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Katarzyna Figura
Al Gwiazd Kasia Figura.JPG
Autor: Geonidiusz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Odcisk gwiazdy na ul. Aleji Gwiazd w Międzyzdrojach woj. zachodniopomorskie pow. kamieński
Katarzyna Figura during XXXV Polish Film Festival in Gdynia 2010 - 4.jpg
Autor: Starscream, Licencja: CC BY-SA 3.0
Katarzyna Figura podczas XXXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2010.
Katarzyna Figura (2014).JPG
Autor: Fryta 73, Licencja: CC BY-SA 2.0
Katarzyna Figura, aktorka.