Katarzyna Niewiadoma

Katarzyna Niewiadoma
Ilustracja
Niewiadoma podczas Mistrzostw Świata 2014
Data i miejsce urodzenia

29 września 1994
Limanowa

Obywatelstwo

Polska

Wzrost

165 cm

Informacje klubowe
Klub

Canyon SRAM Racing

Kariera seniorska
LataDrużyna
2009–2012WLKS Krakus BBC Czaja
2013TKK Pacific Toruń
2014–2017WM3 Pro Cycling
2018–...Canyon SRAM Racing
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Polska
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
brązBrugia/Leuven 2021start wspólny
Igrzyska europejskie
srebroBaku 2015kolarstwo (start wspólny)
Mistrzostwa Europy
srebroPlumelec 2016start wspólny
złotoTartu 2015start wspólny U-23
złotoPlumelec 2016start wspólny U-23
Rabo Liv Women Cycling Team
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
brązRichmond 2015jazda drużynowa na czas
UCI Women’s World Tour
FIS Crystal Globe.svg 3. miejsce
2017

Katarzyna Niewiadoma (ur. 29 września 1994 w Limanowej) – polska kolarka szosowa, zawodniczka niemieckiego zespołu Canyon SRAM Racing, młodzieżowa mistrzyni Europy w wyścigu ze startu wspólnego[1], brązowa medalistka mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego (2021) oraz w jeździe drużynowej na czas (2015).

Kariera

Karierę rozpoczynała w krakowskim klubie WLKS Krakus Swoszowice. W 2012 roku wywalczyła srebrny medal mistrzostw Polski 2012 w jeździe indywidualnej na czas juniorek, a także złoto w kategorii juniorek podczas Górskich Mistrzostw Polski.

2013

Przełomowym sezonem dla Niewiadomej był rok 2013. Podczas mistrzostw Polski w Sobótce Niewiadoma zajęła dwa 4. miejsca w kategorii open kobiet – zarówno w jeździe indywidualnej na czas, jak i wyścigu ze startu wspólnego, co dało jej dwa złote medale w kategorii do lat 23. Dwa miesiące później powtórzyła sukces sprzed roku, triumfując w wyścigu elity kobiet podczas Górskich Mistrzostw Polski i wygrywając zarazem kategorię młodzieżową. Po drodze błysnęła też na arenie międzynarodowej – w wyścigu kobiet do lat 23 podczas Mistrzostw Europy wywalczyła piąte miejsce.

Sukcesy młodej zawodniczki zaowocowały ofertą ze strony jednej z najlepszych ekip świata – holenderskiego Rabobanku. Niewiadoma rozpoczęła w sierpniu okres stażu, biorąc udział w holenderskim wyścigu Boels Ladies Tour. Jej występ spełnił oczekiwania zespołu – na ostatnim etapie finiszowała 12. i zmagania ukończyła na 10. miejscu, wygrywając równocześnie klasyfikację młodzieżową.

Ostatni cel sezonu – mistrzostwa świata we Florencji – zakończyła niepowodzeniem – z rywalizacji wyeliminowała ją kraksa. Mimo to, w październiku 2013 roku podpisała roczny kontrakt z holenderską ekipą.

2014

Starty w barwach nowej ekipy Niewiadoma rozpoczęła w lutym od wyścigu Ladies Tour of Qatar. Imprezy nie ukończyła – na drugim etapie z rywalizacji wyeliminowała ją kraksa. Polka na trasy powróciła po miesiącu przerwy, startując w szeregu belgijskich i holenderskich wyścigów jednodniowych. Dobrze sprawdziła się w roli pomocnika, pracując na sukcesy koleżanek z zespołu i zajmując wysoką 15. pozycję w jednym z najważniejszych wyścigów – Walońskiej Strzale kobiet.

W czerwcu Niewiadoma odniosła pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze, wygrywając szwajcarski wyścig GP Gippingen. Pod koniec miesiąca w Zawoni wywalczyła brązowy medal mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas elity kobiet, a miejsce na podium dało jej też złoto w gronie zawodniczek do lat 23. Medalu nie zdobyła na trasie wyścigu ze startu wspólnego, kończąc zmagania na 8. miejscu.

Startem w mistrzostwa Polski Niewiadoma zakończyła przygotowania do największego kobiecego wyścigu świata – Giro Rosa. Debiutująca w imprezie Polka pracowała na końcowy sukces mistrzyni świata – Marianne Vos – pokazując się równocześnie z bardzo dobrej strony na górskich etapach i ostatecznie wyścig kończąc na 11. miejscu, zajmując też trzecie miejsce w klasyfikacji młodzieżowej.

Niewiadoma stanęła także po raz pierwszy na podium wyścigu etapowego – w sierpniu zajęła 3. miejsce w pierwszej edycji Ladies Tour of Norway. Na drodze przygotowań do jesiennych mistrzostw świata błysnęła też ponownie w Boels Rentals Ladies Tour – tym razem wygrywając klasyfikację górską, kończąc ostatni etap na 3. miejscu i zajmując 8. miejsce w klasyfikacji generalnej.

We wrześniu podpisała dwuletnią prolongatę kontraktu z ekipą Rabo Liv, decydując się na pozostanie w holenderskiej drużynie do końca 2016 roku[2]. Mając zabezpieczoną przyszłość, sezon zakończyła w hiszpańskiej Ponferradzie, przewodząc reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata i wyścig ze startu wspólnego elity kobiet zmagania kończąc na 11. miejscu[3].

2015

Niewiadoma sezon zaczęła od przetarcia w wyścigach jednodniowych w Belgii, a w marcu wystartowała w pierwszej edycji włoskiego wyścigu Strade Bianche, zajmując 6. miejsce. Jeszcze wyżej uplasowała się w zaliczanej do Pucharu Świata La Flèche Wallonne – na Mur de Huy finiszując na 5. miejscu.

W czerwcu zajęła 2. miejsce w baskijskim klasyku Durango-Durnago Emakumeen Saria (1.2), a następnie triumfowała w pięciodniowym wyścigu Euskal Emakumeen Bira (2.1), w walce na sekundy odpierając ataki Asleigh Moolman i Emmy Johansson[4].

Po zakończeniu kampanii na Półwyspie Iberyjskim Niewiadoma wzięła udział w Igrzyskach Europejskich w Baku, zdobywając srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet. W ramach finalizacji przygotowań do startu w Giro Rosa Polka wystartowała w mistrzostwach Polski, do Włoch wyjeżdżając ze srebrem w jeździe na czas elity kobiet i złotym krążkiem w gronie orliczek.

Drugi start w największym wyścigu szosowym dla kobiet Niewiadoma rozpoczęła jako jedna z liderek zespołu Rabo Liv i na każdym z etapów zajmowała miejsca w ścisłej czołówce, a równa jazda na górskich odcinkach i 5. miejsce na bardzo trudnej, 22-kilometrowej czasówce dały jej czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej przed ostatnim, górskim etapem. Polka na podjeździe do San Domenico di Varzo zajęła 7. miejsce i zmagania zakończyła na 5. pozycji, wygrywając równocześnie klasyfikację młodzieżową[5].

Niewiadoma do listy sukcesów w sierpniu dopisała kolejny wynik, w estońskim Tartu zdobywając tytuł mistrzyni Europy w wyścigu ze startu wspólnego kobiet do lat 23. Jej rajd na ostatniej rundzie i wygrany finisz z czteroosobowej grupki dał Polsce pierwszy w historii medal tej imprezy medal w tej kategorii[6]. We wrześniu wciąż 20-letnia Polka wywalczyła wraz z ekipą Rabo-Liv brązowy medal mistrzostw świata w jeździe drużynowej na czas, a sezon zakończyła 7. miejscem w wyścigu ze startu wspólnego.

Najważniejsze osiągnięcia

2012
2013
  • 1. miejsce w mistrzostwach Polski kobiet U-23 (jazda indywidualna na czas)
  • 1. miejsce w mistrzostwach Polski kobiet U-23 (wyścig ze startu wspólnego)
  • 5. miejsce w mistrzostwach Europy
  • 1. miejsce w Górskich Mistrzostwach Polski
  • 10. miejsce w Boels Ladies Tour
    • 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej
2014
  • 1. miejsce w GP Gippingen
  • 3. miejsce w Ladies Tour of Norway
    • 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej i górskiej
  • 3. miejsce w mistrzostwach Polski (jazda indywidualna na czas elity kobiet)
  • 8. miejsce w Boels Ladies Tour
    • 1. miejsce w klasyfikacji górskiej
2015
2016
  • UCI Womens World Tour - Youth.png 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej rankingu UCI Women’s World Tour
  • MaillotPolonia.PNG 1. miejsce w mistrzostwach Polski - start wspólny
  • MaillotPolonia.PNG 1. miejsce w mistrzostwach Polski - jazda ind. na czas
  • 1. miejsce w Giro del Trentino Alto Adige-Südtirol
    • 1. miejsce na 1. etapie
  • 1. miejsce w Festival Elsy Jacobs
    • 1. miejsce na 2. etapie
    • 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej
  • 1. miejsce w Ronde van Gelderland
  • Silver medal blank.svg 2. miejsce w mistrzostwach Europy (start wspólny)
    • UEC Champion Jersey 1. miejsce w kategorii do lat 23
  • 2. miejsce w Strade Bianche
  • 5. miejsce w Holland Ladies Tour
    • 1. miejsce na etapach 3. i 6.
    • 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej i punktowej
  • 6. miejsce na igrzyskach olimpijskich (start wspólny)
  • 7. miejsce w Giro Rosa
    • Jersey white.svg 1. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej
  • 7. miejsce w Trofeo Alfredo Binda
  • 10. miejsce w Ronde van Vlaanderen
  • 8. miejsce w mistrzostwach świata (jazda drużynowa na czas)
2017
2018
2019
2020
2021
2022

Przypisy

  1. Paweł Gadzała: Kolarstwo. Katarzyna Niewiadoma mistrzynią Europy do lat 23. sport.pl, 2015-08-08. [dostęp 2015-08-08]. (pol.).
  2. Katarzyna Niewiadoma przedłuża kontrakt z Rabo Liv. rowery.org, 2014-09-13. [dostęp 2014-09-13]. (pol.).
  3. MŚ w kolarstwie: zwycięstwo Pauline Ferrand-Prevot, Katarzyna Niewiadoma 11.. Eurosport.onet.pl, 2014-09-27. [dostęp 2014-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-30)]. (pol.).
  4. Katarzyna Niewiadoma najlepsza w Euskal Emakumeen Bira 2015. Sport.pl, 2015-06-14. [dostęp 2015-06-14]. (pol.).
  5. Kolarstwo. Katarzyna Niewiadoma piąta w Giro Rosa
  6. Katarzyna Niewiadoma: wiedziałam, że mogę powalczyć o medal. Rowery.org, 2015-08-08. [dostęp 2015-08-09]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Cycling (road) pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Cycling (road). This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
FIS Crystal Globe.svg
Autor: Staszek Szybki Jest, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kryształowa Kula FIS
Silver medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal
MaillotPolonia.PNG
Maillot de Polonia
UCI Womens World Tour - Youth.png
Autor: XyZAn, Licencja: CC BY-SA 4.0
UCI Womens World Tour - Youth leader
Jersey green.svg
Autor: Iivq - Tijmen Stam, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Differenty colored cycling jerseys as used in different cycling contests

green jersey. Used by:

UEC Champion Jersey.svg
Autor: Maxxl2, Licencja: CC BY-SA 4.0
UEC Champion jersey
Jersey white.svg
Autor: Iivq - Tijmen Stam, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Differenty colored cycling jerseys as used in different cycling contests

white jersey. Used by:

Katarzyna Niewiadoma 2014 UCI.jpg
Autor: Wei Yuet Wong, Licencja: CC BY-SA 2.0
Katarzyna Niewiadoma 2014 UCI; RR Women's Elite