Katastrofa lotu Aeroperú 603

Katastrofa lotu Aeroperú 603
Ilustracja
Boeing 757, który uległ katastrofie (nr. rej. N52AW). Zdjęcie wykonano na lotnisku w Miami w styczniu 1996 roku.
Państwo

 Peru

Miejsce

Pacyfik, wybrzeże Pasamayo

Data

2 października 1996

Godzina

1:16 czasu lokalnego
7:16 czasu polskiego

Rodzaj

Zderzenie z taflą wody

Przyczyna

Błąd obsługi naziemnej

Ofiary

70 osób

Ocaleni

0 osób

Statek powietrzny
Typ

Boeing 757-23A

Użytkownik

Aeroperú

Numer

N52AW

Start

Peru Lima

Cel lotu

Chile Santiago

Numer lotu

603

Pasażerowie

61 osób

Załoga

9 osób

Położenie na mapie Peru
Mapa konturowa Peru, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia12°02′S 77°30′W/-12,033333 -77,500000

Katastrofa lotu Aeropéru 603 wydarzyła się 2 października 1996 roku. W wyniku błędnych odczytów podawanych przez prędkościomierz i wysokościomierz samolotu Boeing 757-23A linii Aeroperú, lecącego z Limy do Santiago, śmierć poniosło 70 osób (wszyscy na pokładzie).

Samolot

Maszyną obsługującą lot 603 był Boeing 757-23A (nr rej.N52AW) o numerze seryjnym 25489/505. Samolot został wyprodukowany 16 listopada 1992 i wylatał 10654 godzin i wykonał 2673 cykli startu i lądowania.

Przebieg lotu

Start

Maszyna wylądowała w Limie, po długim locie z lotniska Miami International Airport. W Limie samolot miał postój. Na pokładzie znajdowało się 61 pasażerów i 9 członków załogi. Na czele załogi znajdował się kapitan Eric Schreiber, a drugim pilotem był David Fernández. Maszyna wystartowała i wzniosła się na 9700 m.

Awaria i katastrofa

Fragment rekonstrukcji lotu, przedstawiający samolot na chwilę przed katastrofą

W pięć minut po oderwaniu kół od pasa startowego prędkościomierze i wysokościomierze obu pilotów zaczęły pokazywać wartość 0. Piloci po chwili zgłosili sytuację awaryjną i chcieli lądować, ale ponieważ znajdowali się nad ciemnym oceanem, w nocy, wobec braku podstawowych instrumentów, stracili orientację. Fakt znajdowania się samolotu nad powierzchnią oceanu, a nie nad lądem, wykluczył możliwość skorzystania z radiowysokościomierza. Maszyna leciała praktycznie na oślep.

Chwilę później kabinę pilotów zaczęły zalewać kolejne alarmy i komunikaty, całkowicie pozbawione sensu, biorąc pod uwagę warunki, w jakich samolot się znajdował: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (mimo że prędkościomierz wskazywał 0 węzłów), ostrzeżenie przed wleceniem we front burzowy (mimo że pogoda w okolicy była poprawna), ostrzeżenie o wejściu samolotu w przeciągnięcie (co oznaczało, że samolot leci zbyt wolno) oraz ostrzeżenie przed zbyt niską wysokością i zbliżaniem się do powierzchni ziemi -- ang. Too low! Terrain!.

Piloci poprosili o pomoc kontrolę naziemną i o podanie im ich aktualnej wysokości, na co otrzymali odpowiedź, że znajdują się na wysokości 7000 stóp (ok. 2140 m) (FL70), co okazało się być błędną wartością – radar kontroli lotów odczytywał wysokość wysłaną przez transponder samolotu, identyczną ze wskazaniami przyrządów w kokpicie. Kontroler lotów postanowił wysłać na pomoc załodze drugi samolot – oczekującego na załadunek Boeinga 707 – jednak w chwilę później maszyna obsługująca lot 603 zawadziła skrzydłem o wodę. Pomimo wysiłków pilotów, uderzyła w powierzchnię oceanu i zatonęła. Do katastrofy doszło u wybrzeży Pasamayo. Zginęło 61 pasażerów i 9 członków załogi – wszyscy utonęli.

Narodowości ofiar katastrofy

KrajPasażerowieZałogaRazem
 Chile30-30
 Peru11920
 Meksyk6-6
 Stany Zjednoczone4-4
 Ekwador2-2
 Wielka Brytania2-2
 Włochy2-2
 Australia1-1
 Hiszpania1-1
 Kolumbia1-1
 Wenezuela1-1
Razem:61970

Przyczyny

Przed startem samolot był poddawany czyszczeniu przez obsługę naziemną. Jeden z pracowników nakleił taśmę ochronną na elementy służące do pomiaru prędkości i wysokości samolotu (tzw. porty statyczne – samolot posiada dwa elementy pomiarowe, rurki Pitota znajdujące się na dziobie maszyny w opływającym przód samolotu strumieniu powietrza o dużej prędkości i porty statyczne umiejscowione mniej więcej w połowie długości kadłuba na jego spodniej stronie, poza takim strumieniem). Po zakończeniu mycia taśma nie została odklejona – nie zostało to dostrzeżone przez innych pracowników. Przez to w czasie lotu komputer pokładowy podawał mylące informacje i maszyna się rozbiła. Jeden z pracowników obsługi trafił do więzienia.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Peru location map.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank political map of Peru
Flag of Chile.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Ecuador.svg
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Aeroperú Boeing 757-200 N52AW MIA 1996-1-8.png
Autor: Torsten Maiwald, Licencja: GFDL 1.2
Aeroperú Boeing 757-23A at Miami International Airport (MIA/KMIA)