Katastrofa tramwajowa w Dnieprodzierżyńsku

Katastrofa tramwajowa w Dnieprodzierżyńsku
Ilustracja
Tramwaj KTM-5 (nr 1044) uczestniczący w katastrofie. Zdjęcie wykonano w czerwcu 1992 roku.
Państwo

 Ukraina

Miejsce

Dnieprodzierżyńsk

Data

2 lipca 1996

Ofiary śmiertelne

34 osoby

Ranni

ponad 100 osób

Położenie na mapie Ukrainy
Ziemia48°31′N 34°37′E/48,516667 34,616667

Katastrofa tramwajowa w Dnieprodzierżyńsku – poważny wypadek, który miał miejsce 2 lipca 1996 roku, spowodowany awarią tramwaju w Dnieprodzierżyńsku (obecnie Kamieńskie) w obwodzie dniepropetrowskim na Ukrainie.

Przebieg wydarzeń

2 lipca 1996 roku około godziny 18 tramwaj KTM-5 (o numerze taborowym 1044) jechał po trasie nr 2a w dół ulicą Czapajewa (dziś Doroszenki), w kierunku Prospektu Anoszkina. W wagonie (przepełnionego w godzinach szczytu) tramwaju znajdowało się ponad 150 osób. Na bardzo stromym zjeździe w pojeździe przestał działać system hamowania. Tramwaj cały czas nabierał prędkości i po dwóch kilometrach nieprawidłowej jazdy wykoleił się, uderzając w niewysokie, betonowe ogrodzenie.

W momencie uderzenia wykolejone podwozie zatrzymało się, ale metalowy korpus wagonu, po oderwaniu się od podwozia, przemieszczał się dalej, odrywając od podłogi siedzenia razem z pasażerami i zatrzymał się kilkadziesiąt metrów od budynku szkoły średniej. Według relacji świadków zdarzenia, prędkość tramwaju w momencie uderzenia wynosiła co najmniej 70 km/h. W rezultacie katastrofy zginęły 34 osoby (29 na miejscu zdarzenia i 5 kolejnych w szpitalu). Wśród ofiar śmiertelnych było 20 kobiet i jedno dziecko. Ponad 100 osób doznało obrażeń różnego stopnia. Kilka osób zginęło lub doznało silnych obrażeń w wyniku paniki, wyskakując w biegu z jadącego z dużą prędkością tramwaju przez rozbite okna. Jest to najtragiczniejsza katastrofa w dotychczasowej historii elektrycznego transportu na Ukrainie.

Przyczyny awarii

Za pośrednią przyczynę tak dużej liczby ofiar uznano betonowe ogrodzenie na zakręcie, zbudowane w celu ochrony znajdującej się nieopodal szkoły. Gdyby było ono wyższe – zatrzymałoby cały wagon, a tak zatrzymało jedynie podwozie, a nadwozie wagonu siłą inercji przemieszczało się dalej. Za bezpośrednią przyczynę uznano nieprawidłową pracę obwodów niskiego napięcia w wagonie. Jak oznajmił po wypadku dziennikarzom naczelnik zajezdni tramwajowej, Andriej Riazancew, wagon pochodził z 1991 roku i przez długi czas kursował po trasie linii nr 9, gdzie był eksploatowany w znacznie trudniejszych warunkach, niż na linii nr 2a. Dokumentację wagonu uznano za zgodną z wszelkimi normami i nie odnotowano jakichkolwiek zgłoszeń zagrożenia bezpieczeństwa. Odmienny pogląd w tej kwestii przedstawiła dyspozytor, zwracając uwagę na nieodpowiednie dla takich tras hamulce. Jednakże komisja powypadkowa nie doszukała się w działaniach personelu obsługującego te tramwaje jakichkolwiek naruszeń. Zwrócono jedynie uwagę, że tak trudnej trasy nie powinna obsługiwać dwudziestoletnia praktykantka. Ostatecznie za winnych tragedii uznano motorniczą (20-letnia kobieta) i kilku innych pracowników, odpowiedzialnych za stan techniczny tego wagonu. Odwołany ze stanowiska został również mer miasta.

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dnieprodzerzhinsk tram which crashed in 1996.jpg
Autor: Harald Kuchwalek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dnieprodzerzhinsk tram which crashed in June 2 1996