Katechizm

Katechizm (gr. κατηχητικός – nauczanie) – podsumowanie lub krótko ujęte przedstawienie doktryny wiary i obyczajów, używane w chrześcijańskiej nauce religii (katechezie)[1]. Aktualnie obowiązujący Katechizm Kościoła Katolickiego stanowi oficjalną wykładnię doktryny wiary i zasad moralności Kościoła katolickiego.

Rys historyczny

W Polsce pierwszy katechizm został wydany w 1553 roku przez kardynała Stanisława Hozjusza.

Za wzór katechizmu katolickiego przyjmuje się Katechizm Rzymski, opracowany w latach 1562–1566 na polecenie soboru trydenckiego i wydany w 1566 roku[1].

Na początku 1908 roku wydano po włosku Katechizm Św. Piusa X, adresowany do wszystkich ludzi, także prostych, bardzo popularny ze względu na swoją jasność i zwięzłość.

Pierwszym katechizmem wydanym po Soborze Watykańskim II był Katechizm Holenderski, zredagowany i zaaprobowany przez holenderskich biskupów, wydany w Utrechcie roku 1966.

W 1998 roku Stolica Apostolska ogłosiła łacińską editio typica Katechizmu Kościoła Katolickiego, który stanowi oficjalną wykładnię doktryny wiary i zasad moralności Kościoła katolickiego.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Wincenty Okoń: Nowy słownik pedagogiczny. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 2001, s. 162. ISBN 83-88149-41-5.