Katedra św. Pawła w Londynie

Katedra św. Pawła w Londynie
St Paul's Cathedral
Distinctive emblem for cultural property.svg 1079157
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Wyznanie

anglikanizm

Kościół

Kościół Anglii

Położenie na mapie City of London
Mapa konturowa City of London, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Pawła w Londynie”
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Pawła w Londynie”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Pawła w Londynie”
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0
Ziemia51°30′49″N 0°05′54″W/51,513611 -0,098333

Katedra Świętego Pawła (ang. St Paul's Cathedral) – jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Jego budowę ukończono w 1710. Znajduje się w centrum londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątyni tej dzielnicy. Pieczę nad nim sprawuje bezpośrednio Lord Mayor.

Charakterystyka

Katedra świętego Pawła była budowana jako symbol odrodzenia Londynu i cechuje ją rozmach i monumentalność, ustępuje ona jednak swoimi rozmiarami watykańskiej bazylice Świętego Piotra. Ma około 158 metrów długości i około 75 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 111 metrów. Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 34 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu.

Wewnątrz katedry znajduje się kilka galerii. Największą popularnością cieszy się Stone Gallery, z której rozpościera się rozległy widok na zakole Tamizy. Druga galeria – Galeria Szeptów (Whispering Gallery) – jest znana ze świetnej akustyki, umożliwiającej porozumiewanie się szeptem z odległości 30 m.

Nabożeństwa odbywają się codziennie wieczorem, a także w niedziele i Boże Narodzenie – to jedyna okazja, by zobaczyć katedrę bezpłatnie.

Organy

W katedrze znajdują się organy, będące trzecimi[2] co do wielkości pod względem liczby piszczałek (7189) organami w Wielkiej Brytanii. Organy zostały zamówione u Bernarda Smitha w 1694 r. i są wyposażone w 5 manuałów, 189 rzędów piszczałek i 138 registrów[2]. Całość zamknięta jest we wspaniałej obudowie zaprojektowanej w warsztacie Christophera Wrena i ozdobionej przez Grinlinga Gibbonsa, znanego brytyjsko-holenderskiego rzeźbiarza.

Chór

W katedrze funkcjonuje chór, składający się głównie z mężczyzn i chłopców, których można usłyszeć podczas niektórych nabożeństw. Podczas roku szkolnego chór śpiewa podczas nabożeństwa wieczornego 5 razy w tygodniu, podczas poniedziałkowej mszy można usłyszeć chór występujący gościnie, natomiast podczas czwartkowej mszy śpiewają chórzyści z the Vicars Choral bez udziału młodych chórzystów. W niedziele chór śpiewa podczas Jutrzni i Eucharystii.[2]

Najwcześniejsze zapiski o chórze pochodzą z 1127 r.

W chwili obecnej chór składa się z ok. 30 chłopców – chórzystów, 8 stażystów, chóru the Vicars Choral czyli 12 mężczyzn, którzy są profesjonalnymi śpiewakami[3].

Historia

Rekonstrukcja wyglądu katedry przed 1561
Katedra płonie w czasie wielkiego pożaru Londynu w 1666 r. Rys. z epoki Václava Hollara

Katedra ta powstała pierwotnie na gruzach rzymskiej świątyni, wybudowanej niegdyś ku czci cesarza Klaudiusza. Normańska katedra była większa od obecnej i stanowiła największą świątynię ówczesnej Europy. Nie omijały jej pożary. Iglica została zniszczona przez piorun, wnętrze zostało splądrowane, a mury były w złym stanie. Katedra spłonęła ostatecznie podczas wielkiego pożaru Londynu w 1666 r.

Podjęto decyzję o budowie nowej katedry w stylu klasycyzującego baroku i rozpoczęto ją w roku 1675 pod nadzorem angielskiego architekta, Sir Christophera Wrena. Budowę zakończono po 35 latach, już pod kierunkiem syna Christophera Wrena, w roku 1710, chociaż pierwsze nabożeństwo odprawiono 2 grudnia 1697 roku.

Katedra była miejscem wielu słynnych pogrzebów (np. admirała Nelsona, księcia Wellingtona, Winstona Churchilla i Margaret Thatcher). Pogrzeby, śluby i inne ceremonie kościelne brytyjska rodzina królewska organizuje zazwyczaj w Westminster Abbey, ale to w katedrze św. Pawła odbył się ślub księcia WaliiKarola Windsora i lady Diany Spencer.

W kulturze

  • W filmie Zabójcze maszyny Londyn jest ruchomym miastem w kształcie stożka, względnie podobnym do oryginału. A na jego szczycie jest katedra św. Pawła. Nie jest już świątynią, a pracownią inżynierów wojennych.
  • W nagrodzonej Nebulą i Hugo noweli Praktyka dyplomowa autorstwa Connie Willis wysłany w przeszłość praktykant ląduje w Londynie podczas niemieckich bombardowań i pełni dyżury na dachu katedry.

Zobacz też

  • lista najwyższych kościołów na świecie

Przypisy

  1. Christopher Somerville: Przewodnik National Geographic – Wielka Brytania. Warszawa: G+J RBA Sp. z o.o.& Co. Spółka Komandytowa, 2001, s. 53. ISBN 83-89019-16-7.
  2. a b c Cathedral Musicians – St Paul's Cathedral, www.stpauls.co.uk [dostęp 2016-12-27].
  3. Cathedral Choirs – St Paul's Cathedral, www.stpauls.co.uk [dostęp 2017-02-11] (ang.).

Media użyte na tej stronie

United Kingdom adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the United Kingdom
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
St Pauls aerial.jpg
Autor: Mark Fosh, Licencja: CC BY 2.0
An aerial view of St Paul's Cathedral.
St Paul's old. From Francis Bond, Early Christian Architecture. Last book 1913..jpg
Old St Paul's Cathedral in London from Early Christian Architecture by Francis Bond (1913). From a Copy, in the possession of Mr. Crace, Esq., of the earliest known view of London, taken by Van der Wyngarde for Philip II. of Spain. (Signed W.H. Prior, Typographic Etching Co., Pub. c.1875)
Greater London UK location map 2.svg
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0

Map of Greater London, UK with the following information shown:

  • Administrative borders
  • Coastline, lakes and rivers
  • Roads and railways
  • Urban areas

The data includes both primary routes and railway lines.

Equirectangular map projection on WGS 84 datum, with N/S stretched 160%

Geographic limits:

  • West: 0.57W
  • East: 0.37E
  • North: 51.72N
  • South: 51.25N
City of London UK blank ward map.svg
Contains Ordnance Survey data © Crown copyright and database right, CC BY-SA 3.0

Blank map of the City of London, showing electoral wards.

Equirectangular map projection on WGS 84 datum, with N/S stretched 160%

Geographic limits:

  • West: 0.12W
  • East: 0.07W
  • North: 51.525N
  • South: 51.5N