Katedra Świętego Szczepana w Szkodrze

katedra Świętego Szczepana
Katedralja e Shen Shtjefnit Protomartir
katedra
Ilustracja
Katedra Świętego Szczepana w Szkodrze
Państwo

 Albania

Miejscowość

Szkodra

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Swiętego Szczepan

Położenie na mapie Albanii
Ziemia42°03′55″N 19°31′11″E/42,065278 19,519722

Katedra Świętego Szczepana[1] (alb. Katedralja e Shen Shtjefnit) – rzymskokatolicka katedra archidiecezji Szkodra-Pult w Szkodrze, w Albanii.

Zgodę na wybudowanie świątyni katolickiej w Szkodrze wyraził sułtan Abdülmecid I w 1851 r. Projekt opracował jeden z austriackich architektów, ale z uwagi na brak środków zwlekano z rozpoczęciem budowy. Rozpoczęto ją 7 kwietnia 1851 r., w obecności ówczesnego gubernatora Szkodry - Ali paszy. Budowę ukończono w 1898, a katedrę nazywano Kisha e Madhe (Wielka Świątynia). W tym czasie była największą katedrą na Bałkanach. Kościół doznał poważnych zniszczeń w czasie wojen bałkańskich. W czasie oblężenia Szkodry przez oddziały czarnogórskie, ludność miasta schroniła się w świątyni licząc na to, że nie będzie bombardowana. Jednak ostrzał artyleryjski nie oszczędził obiektu. Zniszczona została południowo-wschodnia część katedry, w dzwonnicy wybuchł pożar.

Po roku 1967 została zamieniona na halę sportową. Wewnątrz odbywały się mecze koszykówki i siatkówki. Przy oknach umieszczono miejsca dla widzów (widownię). W 1991 katedra została odrestaurowana przez włoskich specjalistów. Ponownie otwarta dla wiernych 7 marca 1991, zaś pierwszą mszę odprawił późniejszy biskup Zef Simoni, w obecności Matki Teresy z Kalkuty. 25 kwietnia 1993 r. w czasie mszy w świątyni papież Jan Paweł II konsekrował czterech nowych biskupów.

Przypisy

  1. Polski egzonim uchwalony na 104. posiedzeniu KSNG.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Albania.svg
Flag of Albania
Shkoder 098.JPG
Autor: Sigismund von Dobschütz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kathedrale von Shkodra