Katedra św. Mikołaja we Fryburgu

Katedra św. Mikołaja we Fryburgu, Szwajcaria
Cathédrale Saint-Nicolas de Fribourg
katedra
Ilustracja
Państwo

 Szwajcaria

Kanton

 Fryburg

Miejscowość

Fryburg

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Mikołaj

Położenie na mapie Fryburga
Mapa konturowa Fryburga, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Mikołaja we Fryburgu, Szwajcaria”
Położenie na mapie Szwajcarii
Ziemia46°48′22″N 7°09′47″E/46,806111 7,163056
Strona internetowa

Katedra świętego Mikołaja we Fryburgu (fr. Cathédrale Saint-Nicolas de Fribourg, niem. Kathedrale Sankt Nikolaus (Freiburg im Üechtland)) – kościół wyznania rzymskokatolickiego we Fryburgu w Szwajcarii. Jest kościołem biskupim (katedrą) szwajcarskiej diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga.

Świątynia została zbudowana w stylu gotyckim w latach 1283-1490[1]. We wnętrzu znajdują się witraże Józefa Mehoffera oraz organy Alojzego Moosera[2].

Przypisy

  1. Tresor de la cathedrale Saint-Nicolas de Fribourg / Der Kirchenschatz des St. Niklausenmunsters in Freiburg. Fryburg: Musée d'art et d'histoire de Fribourg, 1983.
  2. Matthias Walter: Die Glocken der Kathedrale St. Nikolaus in Freiburg. Fryburg: Longchamp SA, 2008.

Media użyte na tej stronie

Cathedral Fribourg vitrail Maertyrer 02.jpg
W najniższej strefie, w detalach okien apostolskich, w niesamowity sposób ukazane jest umieranie męczenników. Mauritius - szyja przecięta mieczem, czerwona krew zalewa mu klatkę piersiową; Sebastian - przeszyty strzałami, co również powoduje, że krew leje mu się strumieniami po sterczącej klatce piersiowej. Każdemu z dwóch umierających mężczyzn towarzyszy kobieca postać lamentująca. Podprogowy erotyzm tych obrazów jest niewątpliwy, co wywołało kontrowersje w społeczeństwie po zainstalowaniu okien.
Cathedral Fribourg vitrail Maertyrer 06.jpg
Detal pokazuje środkową strefę prawego podwójnego okna. W lewym panelu okna przedstawiona jest św. Katarzyna. W rękach trzyma gałązkę palmową. To czyni z niej męczennicę. Koło jest typowym atrybutem św. Katarzyny od połowy XIII wieku.
Cathedral Fribourg vitrail Dreikönig 02.jpg

W tym witrażu Józef Mehoffer przedstawia Adorację Magów pod sklepieniem gwiaździstego nieba. Trzej królowie padają na kolana przed Matką Bożą i Dzieciątkiem Jezus. Nad nimi świeci Gwiazda Betlejemska, a anioł z szeroko rozpostartymi skrzydłami trzyma sztandar. Na nim widnieje napis: "Gloria in excelsis Deo".

Charakterystyczne dla tego obrazu są elementy sztuki ludowej. Jest bogata w kontrasty stylistyczne i formalne. Przypomina to ludowe szopki i tradycyjne przedstawienia bożonarodzeniowe, jakie miały miejsce w Polsce.
Cathedral Fribourg vitrail Maertyrer 08.jpg
Detal pokazuje środkową strefę prawego podwójnego okna. Fragment prawej kwatery okna przedstawia św. Barbarę. Ojciec grozi jej zaciśniętą pięścią, jeśli nie wyrzeknie się wiary chrześcijańskiej. Za nią wznosi się wieża. Jest to znany znak rozpoznawczy św. Barbary. Wieża, którą Mehoffer tu przedstawia, jest także nawiązaniem do jego ojczyzny. Modelem była wieża stolarzy w Krakowie.
Cathedrale st nicolas de fribourg.jpg
Autor: Francois Polito, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cathédrale Saint-Nicolas de Fribourg
Flag of Canton of Fribourg.svg
Flag of Canton of Fribourg
Cathedral Fribourg vitrail Maertyrer 03.jpg

Detal pokazuje najniższą strefę prawego podwójnego okna. Umieranie męczennic Katarzyny i Barbary jest przedstawione w sposób niewiarygodny. Obie święte, namalowane w całkowitej nagości na białym szkle, ukazane są w momencie śmierci: Katarzyna z odsłoniętym łonem spada z koła, a Barbara leży bokiem na ziemi z podciągniętymi nogami. Każdej z postaci świętych towarzyszy kobieca postać lamentująca.

Okno jest w całości w stylu Jungenstil. Styl ten czerpie inspirację z form świata roślinnego i zwierzęcego. Postacie są często stylizowane na język formalny składający się z falistych linii. Świat kwiatów jest dominujący. W kolorze złotym, rozciąga się pomiędzy środkową a dolną częścią okna. Do tego dochodzą fantazyjne, kolorowe kwiaty, które przypominają motyle lub których płatki wyglądają jak usta. Oprócz kształtów kwiatów, symboliczne są również kolory. Kwiatowy dywan, na którym leżą ciała męczenników, oznacza błogosławione nasiona chrześcijaństwa. Czerwień i fiolet wyrażają śmierć i żałobę. Mehoffer wykorzystał w tej pracy całą paletę barw, zestawiając najmocniejsze kolory z najdelikatniejszymi tonami. Mimo tych napięć zachowana jest jedność całości.
Cathedral Fribourg vitrail Georg Michael Anna Maria 02.jpg
Szczegół obrazu przedstawia personifikacje zła pokonane przez George'a i Michaela. Z lewej strony księżniczka w fantastycznym nakryciu głowy, wołająca o pomoc z podniesionymi rękami, a przed nią smok zaciekle gryzący w lancę. W prawej części obrazu przedstawiony jest pokonany Lucyfer, który upada, a jego włócznia jest złamana na trzy kawałki. Obok niego czarny ogar piekielny szczerzy zęby.
Cathedral Fribourg vitrail Apostel 05.jpg
Strefa figuralna przedstawia po lewej stronie apostoła Piotra, który skrycie chowa twarz w dłoniach. Stojący obok niego kogut przypomina nam o zdradzie Chrystusa przez Piotra. Po prawej stronie Jan, z uniesioną prawą ręką, wskazuje w niebo na wizję z Apokalipsy