Katedra w Asyżu

Katedra św. Rufina w Asyżu
Cattedrale di San Rufino
katedra
Ilustracja
Katedra św. Rufina wraz z dzwonnicą
Państwo Włochy
MiejscowośćAsyż
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Wezwanieśw. Rufina
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwieśw. Rufina
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Rufina w Asyżu”
Ziemia43°04′12,73″N 12°37′04,00″E/43,070203 12,617778

Katedra św. Rufina w Asyżu (San Rufino) – kościół romański z XII wieku znajdujący się w Asyżu, w Umbrii.

Początkowo w tym miejscu mieściła się bazylika z VIII wieku zbudowana w celu złożenia szczątków św. Rufina. Na początku XI wzniesiono drugi kościół na polecenia biskupa Ugone, który przeniósł tutaj siedzibę biskupią. Budowę obecnej świątyni rozpoczęto w 1140 r. pod kierunkiem Jano z Gubio na polecenie biskupa Clarissimo. W tym kościele św. Franciszek wygłosił swoje pierwsze kazanie. Obok kościoła wznosi się dzwonnica z zegarem, wzniesiona na kwadratowym planie. Jej dolna część pochodzi z poprzedniego kościoła zbudowanego w XI wieku.

Środkowy portal

Fasada ozdobiona jest trzema rozetami umieszczonymi nad trzema portalami oraz licznymi rzeźbami i fryzem arkadkowym. U podstawy głównego portalu znajdują się dwa lwy, z których jeden trzyma w paszczy człowieka, a drugi kozła. U podstawy bocznych portali umieszczone są zaś gryfy. W tympanonie głównego portalu jest koło, a w nim ukazany jest Chrystus triumfujący, poza kołem umieszczono postacie Matki Boskiej karmiącej i św. Rufina. W tympanonie lewego portalu znajdują się dwa lwy, a prawego – dwa duże ptaki. Środkową część fasady rozpoczyna pozioma loggia rozciągająca się na całą szerokość fasady. Zamykają ją dwa kamienne wilki. Ponad loggią znajdują się trzy rozety, pod środkową z nich znajdują się trzy kariatydy podtrzymywane przez zwierzęta. Po obu stronach rozety umieszczone są rzeźby symbolizujące czterech Ewangelistów. Górna część fasady zawiera ostrołuk, w którym prawdopodobnie miała znajdować się mozaika.

W latach 1571-1578 przebudowano wnętrze katedry nadając jej późnorenesansowy wystrój. Wnętrze jest trzynawowe, z ołtarzami we wszystkich trzech nawach. Obok głównego wejścia stoją figury św. Klary i św. Franciszka. W kościele zachowana jest chrzcielnica, w której zostali ochrzczeni św. Franciszek i św. Klara (w tym okresie była to jedyna chrzcielnica w Asyżu i znajdowała się w kościele M.B Większej – Santa Maria Magiorre). Pod głównym ołtarzem pochowany jest św. Rufin. Przylegająca do katedry Kaplica Najświętszego Sakramentu w stylu barokowym ozdobiona jest freskami Giorettiego, Carboniego i Ciro Ferrittiego. W Kaplicy Matki Boskiej Płaczącej (Capella della Madonna del Pianto) znajduje się kopia XV-wiecznej, niedawno skradzionej piety.

Galeria

Bibliografia

  • Adriano Cioci, Przewodnik po Asyżu, Asyż 1998

Media użyte na tej stronie

Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
San Rufino - Pieta.JPG
Autor: Pilecka, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pietà w katedrze św. Rufina w Asyżu
Rose window - San Rufino - Assisi 2016.jpg
© José Luiz Bernardes Ribeiro, CC BY-SA 4.0
San Rufino - Assisi
San Rufino01.jpg
Autor: Georges Jansoone, Licencja: CC BY 2.5
Central entrance of the Cathedral of San Rufino, Assisi, Italy
San Rufino tympanon.jpg
San Rufino, Assisi: tympanon
San Rufino04.jpg
Autor: Georges Jansoone, Licencja: CC BY 2.5
Façade of the Cathedral of San Rufino, Assisi, Italy