Katherine Maher

Katherine Maher
Ilustracja
Maher w 2016
Stanowiskodyrektorka wykonawcza
PracodawcaWikimedia Foundation

Katherine Maher – dyrektorka wykonawcza Wikimedia Foundation (WMF) od 23 czerwca 2016[1]. Wcześniej pracowała na rzecz wolności słowa, dostępu do informacji i praw cyfrowych.

Życiorys

Pracowała w UNICEF, National Democratic Institute for International Affairs i w Banku Światowym[1]. Bezpośrednio przed przejściem do WMF pracowała w Access, międzynarodowej organizacji działającej w obszarze praw cyfrowych, gdzie była odpowiedzialna za komunikację z mediami oraz za komunikację między 350 tys. członkami Access. Zajmowała się także globalnymi zagrożeniami dla praw cyfrowych oraz opracowywaniem strategii Access. Ponadto była zaangażowana w organizację RightsCon, serii konferencji poświęconej wolnemu i otwartemu internetowi wspierającemu prawa cyfrowe i wolność słowa[2].

Od marca 2014[2] do marca 2016[1] była szefową działu komunikacji w WMF. Została zatrudniona na tym stanowisku ze względu na „doświadczenie w orędownictwie na rzecz praw zwykłych użytkowników Internetu i zaangażowanie w dużej międzynarodowej społeczności”[2]. Od marca do czerwca 2016 piastowała stanowisko p.o. dyrektor wykonawczej WMF[1], które objęła dwa tygodnie po rezygnacji Lili Tretikov[3]. Jej nominacja na stanowisko dyrektor wykonawczej była poprzedzona konsultacjami z pracownikami WMF oraz społecznością ruchu Wikimedia[1].

Przypisy

  1. a b c d e Foundation Board appoints Katherine Maher as Executive Director, blog.wikimedia.org, 24 czerwca 2016 [dostęp 2016-06-24] (ang.).
  2. a b c Katherine Maher joins the Wikimedia Foundation as Chief Communications Officer, blog.wikimedia.org, 15 kwietnia 2014 [dostęp 2016-06-24] (ang.).
  3. Katherine Maher appointed as interim executive director for the Wikimedia Foundation, blog.wikimedia.org, 11 marca 2016 [dostęp 2016-06-25] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Wikimedia logo text RGB.svg
The logo of Wikimedia, with text.
Katherine Maher.jpg
Autor: VGrigas (WMF), Licencja: CC BY-SA 3.0
Katherine Maher, Executive Director of the Wikimedia Foundation. Photographed March, 2016 with a Lomography Petzval lens