Kathleen Hanna

Kathleen Hanna (ur. 2 listopada 1968 w Portland, w stanie Oregon) – piosenkarka, artystka, feministka, prekursorka feministycznego ruchu riot grrrl, autorka tekstów piosenek.

Kathleen Hanna, amerykańska piosenkarka i feministka

Wspólnie z dwoma piosenkarkami (Tobi Vail, Kathi Wilcox) i gitarzystą (Billym Karrenem) założyła (najpierw tylko żeński) zespół muzyczny Bikini Kill (1990). Teksty tego popularnego w latach 90. zespołu poruszały tematy związane z feminizmem, umniejszaniem roli kobiet w społeczeństwie, przemocą wobec kobiet i gwałtem. Zespół chciał zachęcić do udziału w swoich koncertach więcej kobiet, dodać im odwagi i pewności siebie. Piosenki śpiewane przez Kathleen Hanna były apelem do kobiet i mężczyzn. W trakcie koncertów Hanna prezentowała odważne stroje, taniec oraz gesty[1].

W wieku 15 lat zaszła w ciążę, którą podała zabiegowi aborcji. Zażywała narkotyki, nadużywała alkoholu i swoim zachowaniem prowokowała w szkole, za co często była karana[1].

Hanna pracowała jako striptizerka, aby zarobić pieniądze na swoje utrzymanie oraz wydatki związane z zespołem.

Na podstawie barwnego życia Hanny powstał film, pt. The Punk Singer (Punkówa) w reżyserii Sini Anderson, gdzie Hanna zagrała samą siebie[2].

Kariera muzyczna

Kathleen Hanna podczas koncertu

Matka Hanny jak i ona sama pracowały w przykościelnym domu pomocy ofiarom przemocy. To doświadczenie miało bardzo ważne znaczenie w życiu Hanny, było odzwierciedlone w jej feministycznych postawach oraz tekstach piosenek[3].

Hanna zakłada zespół Bikini Kill wraz, z którym koncertuje na całym świecie między 1990-1997 rokiem. Nastoletnie dziewczyny coraz częściej i liczniej przychodziły na jej koncerty, znały teksty piosenek i pisały do niej listy o swoich problemach i doświadczeniach przemocy, molestowaniu, gwałtach. Celem zespołu było zachęcenie do udziału w przemyśle muzycznym większej liczby kobiet. Członkowie zespołu wierzyli, że będzie to swoista rewolucja, która zaowocuje pojawieniem się żeńskich zespołów muzycznych, a tym samym będzie to sposób wyrażenia oporu poprzez kulturę i sztukę wobec umniejszania roli kobiet[4].

Marzeniem Hanny było założenie feministycznego magazynu, w którym mogłaby pisać o kobietach i dla kobiet. Zamiast redagowanie magazynu z dziewczynami z zespołu tworzyły teksty do własnoręcznie stworzonych, a następnie powielanych zinów, które rozdawały podczas swoich koncertów. Znajdowały się tam piosenki, wiersze, rysunki.

Podczas jednej z imprez z muzykami z zespołu Nirvana, Hanna napisała na ścianie "Kurt smells like Teen Spirit", co stało się tytułem jednej z najsłynniejszych piosenek Nirvany[5].

W 1997 roku zespół Bikini Kill rozpada się. W 1998 roku przez Kathleen Hannah oraz Johanne Fateman zakładają zespół muzyczny Le Tigre. Zespół łączy różne gatunki muzyczne punk/electro-pop/New Wave, w kład zespołu wchodzą również J.D. Samson oraz Sadie Benning. Teksty piosenek Le Tigre poruszały tematy związane z feminizmem, problemami społecznymi takimi jak rasizm i homofobia. Od 2005 roku zespół zaniechał działalności[6].

Kathleen Hanna zaczyna pisać teksty w formie pamiętnika, mają one inny charakter niż poprzednie piosenki. Piosenkarka sama nagrywa płytę, projektuje i wykonuje do niej okładkę, która wydaje używając pseudonimu Julie Ruin. W 2010 roku powstaje zespół The Julie Ruin, którego wokalistką zostaje Hanna.

Życie prywatne

W 2006 roku Kathleen Hanna poślubiła muzyka Adama Horovitza. Ślub odbył się na Hawajach. Na przełomie 2005 i 2006 roku Hanna cierpi na dolegliwości zdrowotne, które zostają zidentyfikowane dopiero w 2010 roku jako borelioza. Problemy zdrowotne w tym czasie utrudniały pracę zawodową piosenkarki.

Hanna mieszka obecnie w Nowym Jorku, gdzie koncertuje ze swoim zespołem The Julie Ruin oraz prowadzi wykłady[7].

Przypisy

  1. a b Urszula Jabłońska, Wściekła Kathleen Hanna, „Wysokie Obcasy”, 14 maja 2014.
  2. The Punk Singer (2013). [dostęp 2017-07-30].
  3. Urszula Jabłońska, Wściekła Kathleen Hanna, „Wysokie Obcasy”, 2014.
  4. Bikini Kill, bikinikill.com [dostęp 2017-07-30].
  5. "Punkówa – The Punk Singer": Dziewczyny do pierwszego rzędu, „Onet Muzyka”, 14 maja 2014 [dostęp 2017-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-21] (pol.).
  6. Biografia Le Tigre — Darmowe odsłuchiwanie, wideo, koncerty, statystyki i zdjęcia w Last.fm, Last.fm [dostęp 2017-07-30] (pol.).
  7. Kathleen Hanna | Bio, www.kathleenhanna.com [dostęp 2017-07-30] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Kathleen Hanna 2013.jpg
Autor: anna Hanks, Licencja: CC BY 2.0
Kathleen Hanna of the Julie Ruin at Fun Fun Fun Fest 2013
Kathleen Hanna 2 December 2016 crop.png
Autor: Paul Hudson, Licencja: CC BY 4.0
Crop of Kathleen Hanna, December 2016