Kayah

Kayah
Ilustracja
Kayah (2011)
Imię i nazwisko

Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot

Pseudonim

Kayah

Data i miejsce urodzenia

5 listopada 1967
Warszawa

Gatunki

pop[1], soul[1], jazz[1], folk, muzyka żydowska[1], dance[1]

Zawód

piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, prezenterka radiowa

Aktywność

od 1984

Wydawnictwo

Kayax, EMI Music Poland

Powiązania

Grzegorz Ciechowski, Andrzej Smolik, Krzysztof Kiljański, Cesária Évora, Goran Bregović, Viki Gabor

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Kayah, właśc. Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot[2] (ur. 5 listopada 1967 w Warszawie[3][4]) – polska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, prezenterka radiowa i osobowość telewizyjna. Członkini Rady Polskiej Fundacji Muzycznej[5]. Założycielka wytwórni płytowej Kayax.

Debiutowała fonograficznie w 1988 singlem „Córeczko”, za który otrzymała nagrodę specjalną Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie wydała pierwszy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah (1988), który doczekał się również anglojęzycznej wersji z 1991. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskała po wydaniu kolejnego albumu pt. Kamień z 1995, który był jej pierwszym, w pełni autorskim dziełem. W kolejnych latach wydała jeszcze jedenaście albumów: Zebra (1997), Kayah i Bregović (1999, nagrany z Goranem Bregoviciem), JakaJaKayah (2000), Stereo typ (2003), The Best & The Rest (2005), MTV Unplugged (2007), Skała (2009), Panienki z temperamentem (2010, z Renatą Przemyk), Kayah & Royal Quartet (2010, z Royal String Quartet), Transoriental Orchestra (2013) i Gdy pada śnieg (2016). Do jej największych przebojów należą piosenki, takie jak „Fleciki”, „Na językach”, „Supermenka”, „Śpij kochanie, śpij”, „Prawy do lewego”, „Testosteron”, „Prócz ciebie, nic”, „Za późno”, „Po co” i „Ramię w ramię”. Trzy wydane przez nią płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż albumów i singli otrzymała jedną diamentową płytę, jedną podwójnie platynową, cztery platynowe i siedem złotych.

Laureatka Bursztynowego Słowika, nagrody publiczności na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karshlamn oraz Złotej Superjedynki i sześciu Superjedynek na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[6]. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole[7]. Wielokrotnie znajdowała się na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” magazynu „Forbes Polska”, zajmując najwyższą, 21. pozycję w 2013[8]. W 2010 czasopismo „Machina” umieściło ją na 4. pozycji na liście „50 najlepszych polskich wokalistek”[9].

Pomiędzy projektami muzycznymi była prowadzącą, jurorką bądź trenerką w kilku telewizyjnych programach rozrywkowych i wzięła udział w licznych dużych kampaniach reklamowych. Prowadzi czynnie działalność charytatywną i społeczną, została ambasadorką Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Wczesne lata

Jest córką Polki i Żyda[10]. Gdy miała 11 lat, ojciec opuścił rodzinę, wyjeżdżając za granicę. Ze strony ojca ma dwie przyrodnie siostry[11]. Dzieciństwo spędziła u dziadków w Białymstoku[12]. Jej babka była kuzynką Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Marii Dąbrowskiej[11].

W młodości chciała zostać archeologiem[13][11]. Trenowała judo w szkole sportowej[11]. Edukację zakończyła w liceum, nie podchodząc do matury[13]. W 1985 uzyskała dyplom w klasie fortepianu u prof. Anny Narkiewicz[14]. W dorosłym życiu dorabiała, sprzedając krawaty[11].

Działalność muzyczna

Początki

Rozpoczęła karierę muzyczną w 1984, nawiązawszy współpracę z Kostkiem Joriadisem, a później z zespołami Rasstar i Zgoda[11]. W 1986 nagrała z zespołem Tilt utwór „Mówię ci, że...”, który zdobył popularność w Polsce[15].

W 1988 zadebiutowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wykonała piosenkę „Córeczko”. Dzięki utworowi zyskała rozgłos w kraju, a także otrzymała nagrodę specjalną podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn[16]. Wystąpiła też na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[17] oraz nagrała solowy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah, który ukazał się pod szyldem wytwórni Polskie Nagrania „Muza”[18]. Po premierze płyty zakończyła współpracę z wytwórnią, co tłumaczyła faktem, że oferowany jej kontrakt był „ubezwłasnowolniający”[19][13][20]. Do zerwania kontaktu doszło z powodu niedopilnowania przez wytwórnię szczegółów koncertu promocyjnego, co stanowiło podstawę do zakończenia współpracy[21].

Lata 1990–1999

W 1991 Polskie Nagrania wydały – bez zgody artystki – anglojęzyczną wersję albumu Kayah[22][23]. Ona sama wówczas zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w działalności muzycznej i zamieszkała w Wiedniu, gdzie pracowała jako modelka[11]. Powróciwszy do tworzenia muzyki, nagrywała również jako wokalistka drugoplanowa, śpiewając w chórkach dla zespołu Tilt[20] oraz nagrywając partie wokalne na albumy Obywatela G.C.[20], De Mono[24], Atrakcyjnego Kazimierza[25], Pawła Stasiaka[26], Mietka Szcześniaka[27], Kasi Stankiewicz[28] czy Andrzeja Krzywego[29].

Kayah podczas koncertu

W 1993 wystąpiła z piosenką „Liść” w konkursie o Bursztynowego Słowika oraz z utworem „Cyganeria” w koncercie wspomnień podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie[30]. Utwór „Liść” – pod zmienioną nazwą „Mówili o mnie” – pojawił się na akustycznej płycie zespołu Republika pt. Bez prądu[31]. W 1994 z piosenką „Ja chcę ciebie” startowała w koncercie „Premier” podczas 23. KFPP w Opolu[32], na którym otrzymała nagrodę od prezydenta miasta[33], a także zajęła drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn[34].

W listopadzie 1995 wydała pierwszy, autorski album jazzowy pt. Kamień[35], który promowała singlami „Jak liść”, „Nawet deszcz”, „Santana” i „Fleciki”. Ostatnia piosenka stała się jednym z przebojów roku i otrzymała nagrodę polskich rozgłośni radiowych PlayBox w kategorii „Złota Dziesiątka”[36]. Opinie krytyków na temat albumu były bardzo pozytywne, a samo wydawnictwo uzyskało status złotej płyty oraz zapewniło Kayah Fryderyka dla wokalistki roku[37]. W 1996 zdobyła kolejną nominację do Fryderyka w tejże kategorii[38].

Wiosną 1997 wydała kolejny album studyjny pt. Zebra[39], na którym umieściła materiał nawiązujący do stylistyki disco i soul. W ramach kampanii promocyjnej płyty w towarzystwie dziennikarzy odwiedziła w dniu premiery warszawskie zoo i objęła opieką zebrę Kaję[40]. Płyta osiągnęła sukces komercyjny – w ciągu kilku dni nakład albumu przekroczył 100 tys. egzemplarzy, ogólnie sprzedano go ponad 200 tys. sztuk[41], co oznaczało wówczas dwukrotną platynową płytę. Album promowała singlami „Na językach” i „Supermenka”, które okazały się przebojami i należały do najchętniej prezentowanych w radiu piosenek, o czym świadczyły np. dwie statuetki PlayBox w kategorii „Złota Dziesiątka”[36]. Za płytę otrzymała Fryderyki dla kompozytora, autora i wokalistki roku oraz w kategorii „album roku pop”[42].

W kwietniu 1999 wydała kolejny album studyjny pt. Kayah i Bregović, który nagrała we współpracy z bałkańskim muzykiem Goranem Bregoviciem[43]. Płyta stanowiła połączenie popu, folkloru bałkańskiego z rodzimą tradycją ludową. Wydawnictwo promowali singlami „Śpij kochanie, śpij” i „Prawy do lewego”, które stały się przebojami radiowymi i zapewniły im dwa PlayBoxy w kategorii „Złota Dziesiątka”. Płyta została jednym z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii i osiągnęła certyfikat diamentowej płyty, rozchodząc się w liczbie ponad 700 tys. egzemplarzy[44]. We wrześniu zagrała z Bregoviciem koncert na warszawskim Służewcu, na którym obecnych było ponad 50 tys. widzów. W związku z popularnością albumu w Polsce, koncern Bertelsmann Music Group wydał płytę w kilkunastu krajach, m.in. we Francji i Włoszech[45]. Za album otrzymali Fryderyka w kategoriach „płyta roku” i „wideoklip roku” (do „Prawy do lewego”); Kayah dostała ponadto statuetkę dla wokalistki roku[46]. Po zakończeniu współpracy wypowiadała się o Bregoviciu w negatywnym tonie, zarzucając mu brak elegancji i uczciwości, co tłumaczyła faktem, że nie otrzymała od niego pełnej zapłaty za współtworzenie albumu[45].

Lata 2000–2009

12 maja 2000 wydała kolejny album studyjny pt. JakaJaKayah[47], który stanowił powrót do gatunku soul, zawierał także elementy muzyki elektronicznej. Wydawnictwo cztery dni po premierze sprzedano w 50 tys. egzemplarzy, a sześć dni później otrzymało tytuł płyty miesiąca w 68 stacjach radiowych w Polsce. Album został wyróżniony statusem platynowej płyty za łączną sprzedaż w ponad 70 tys. kopii. Pierwszym singlem z krążka był tytułowy utwór „Jaka ja Kayah”, do którego zrealizowała teledysk, będący pierwszym wideoklipem wyemitowanym na antenie MTV Polska[48]. Za występ w wideoklipie otrzymała nagrodę na Festiwalu Yach Film w kategorii „najlepsza kreacja aktorska”, a za album otrzymała pięć nominacji do Fryderyków[49]. W czerwcu odebrała cztery Superjedynki podczas 37. KFPP w Opolu w kategoriach: „najlepsza wokalistka”, „przebój roku” (za „Śpij kochanie, śpij”), „najlepsza płyta pop” (za Kayah i Bregović) i „najlepszy teledysk” (za „Prawy do lewego”)[50].

W 2001 wydała utwór „Embarcação”, który nagrała we współpracy z Cesárią Évorą. Teledysk do utworu, nakręcony przez Bolesława Pawicę, zdobył pierwszą nagrodę podczas X Festiwalu Yach Film w kategorii „najlepsza reżyseria” oraz był nominowany do Fryderyka w kategorii „najlepszy teledysk”[51]. Piosenka znalazła się na polskiej reedycji płyty, a w Kanadzie i dziewięciu krajach europejskich album został wydany pod zmienioną nazwą – YakaYaKayah[52]. W międzyczasie nagrała piosenkę „Wiosna przyjdzie i tak”, stworzoną na potrzeby promocji filmu Przedwiośnie, a także zagrała koncert dla polskich żołnierzy w Kosowie[45]. 6 października 2002 wystąpiła w koncercie z okazji 40-lecia działalności radiowej „Trójki”[53].

22 lutego 2003 zaśpiewała podczas Charytatywnego Balu Dziennikarzy[54]. 22 sierpnia wydała siódmy album studyjny pt. Stereo typ[55], który osiągnął szczyt polskiej listy bestsellerów płytowych[56] i otrzymał status złotej płyty, osiągając nakład ponad 50 tys. sprzedanych egzemplarzy. Teledysk do pierwszego singla, utworu „Testosteron”, został wyróżniony pierwszą nagrodą na festiwalu Yach Film. 23 sierpnia wystąpiła podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie[57][58]; jej występ obejrzało ponad 5 mln telewidzów[59]. Jesienią odbyła klubową trasę koncertową pod nazwą Stereo Tour, na której zgromadziła blisko 15-tysięczną publiczność. Za album Stereo typ otrzymała siedem nominacji do nagrody Fryderyków[60]. W 2004 była nominowana do Nagrody Muzycznej Radia Eska w kategorii „artystka roku – Polska”[61]. 2 maja wystąpiła w koncercie „Dwa kolory”, organizowanym przez telewizję Polsat z okazji Dnia Flagi Polskiej[62]. Latem wystąpiła na festiwalu TOPtrendy, dzięki trafieniu albumu Stereo typ do grona najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w 2003[63], a także podczas Sopot Festival 2004 w trakcie koncertu „Czas płynie jak rzeka” ku pamięci Czesława Niemena[64].

W 2005 wzięła udział w nagraniach charytatywnego singla „Pokonamy fale”, który powstał z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim[65], a 6 lutego wystąpiła na koncercie charytatywnym Pokonamy fale, podczas którego zebrano pieniądze na rzecz programu Adopcja na odległość wspierającego ofiary tragedii[65]. Koncert, transmitowany przez TVP2, śledziło ponad 4 mln telewidzów[66]. Pod koniec kwietnia wydała pierwszy album kompilacyjny pt. The Best & The Rest. Dwupłytowa kompilacja otrzymała status złotej płyty, osiągając nakład ponad 50 tys. sztuk. Wydawnictwo promował utwór „Prócz ciebie, nic”, nagrany w duecie z Krzysztofem Kiljańskim, który umieścił go także na swoim debiutanckim albumie solowym pt. In the Room. Za utwór odebrali nagrodę Fryderyka 2005 w kategorii „piosenka roku”[67] oraz Superjedynkę w kategorii „przebój” na 42. KFPP w Opolu[68]. Kolejnym singlem z albumu został utwór „Jutro rano”, do którego wideoklip otrzymał trzy nominacje na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. 14 maja wystąpiła w koncercie „Szczęśliwe 10 na 10-lecie Canal+” organizowanym w Warszawie z okazji jubileuszu działalności stacji Canal+[69]. Również w 2005 zaśpiewała partie wokalne tytułowej bohaterki w spektaklu telewizyjnym Kopciuszek w reżyserii Krystyny Jandy[70], a we wrześniu, wraz z Tomkiem Makowieckim, wystąpiła jako support przed koncertem Stinga w Warszawie[71]. W grudniu zaśpiewała w trakcie koncertów organizowanych przez TVP1: „Święta, święta”[72] i „Rewia sylwestrowa”[73]. Drugie z widowisk zostało zakwalifikowane do finału Festiwalu „Rose d’or”[74].

Kayah podczas spotkania z fanami w jednym ze sklepów Empik, 2007

7 marca 2006 zaśpiewała podczas koncertu Lisy Stansfield w Teatrze Wielkim w Warszawie[75]. Pod koniec czerwca wystąpiła podczas koncertu „Koncertowe Lato 2006” organizowanego przez RMF FM, czasopismo „Naj” i telewizję Polsat[76]. 4 sierpnia zaśpiewała na Festiwalu „Jedynki” w Sopocie podczas koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu Perfect[77]. 22 lipca wystąpiła z azjatyckimi aranżacjami swoich przebojów podczas Orange World Music Festival w Dębkach[78]. Pod koniec listopada w Łodzi zagrała pierwszy w Polsce i Europie środkowo-wschodniej koncert z cyklu MTV Unplugged[79], na którym w towarzystwie kilku gości wykonała 14 utworów. Album koncertowy, zatytułowany MTV Unplugged, zawierający zapis występu, ukazał się w formie CD i DVD w marcu 2007[80] i uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tys. egzemplarzy. W grudniu 2006 wydała świąteczny album studyjny pt. Kolędy śpiewa Kayah[81], a także wystąpiła podczas gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych[82] oraz podczas koncertów: „Wystarczy chcieć” z okazji 10-lecia istnienia Fundacji „Polsat”[83] i „Sylwester gwiazd w Polsacie”[84][85]. W tym czasie nagrała również tematy muzyczne do kilku filmów, takich jak Kochankowie Roku Tygrysa[86] czy Ryś[87]. W październiku 2007 premierę miał album zespołu Zakopower Na siedem, na którym znalazł się utwór „Zbuntowany anioł” z tekstem autorstwa Kayah[88]. W listopadzie zaśpiewała na gali wręczenia Róż Gali organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie[89]. 31 grudnia wystąpiła podczas plenerowego koncertu „Sylwester pod dobrą gwiazdą” organizowanego przez TVP1 we Wrocławiu[90][91].

Kayah, 2008

W sierpniu 2008 zagrała koncert w Ostródzie w ramach Letniej trasy koncertowej RMF FM[92], we wrześniu wystąpiła podczas PKO BP London Live – Polish Music Festival na Wembley Arenie w Londynie[93], a 31 grudnia wystąpiła w koncercie sylwestrowym organizowanym przez telewizję Polsat w Warszawie[94]. W czerwcu 2009 wystąpiła podczas koncertu 20 lat wolności na Placu Teatralnym w Warszawie[95] i na 46. KFPP w Opolu, gdzie odebrała Złotą Superjedynkę, honorową nagrodę za zdobycie największej liczby Superjedynek w historii festiwalu[96]. We wrześniu wydała – pierwszy od sześciu lat – album studyjny pt. Skała[97], którym stylistycznie powróciła do brzmień znanych z albumu Kamień[98]. Album w pierwszym dniu sprzedaży uzyskał status złotej płyty[99] i zadebiutował na pierwszym miejscu listy bestsellerów OLiS[100], utrzymując się na szczycie listy przez kolejne dwa tygodnie[101]. Łącznie sprzedał się w blisko 40 tys. egzemplarzy[102] Wydawnictwo promowała singlami „Jak skała” i „Ocean spokojny już”. Za płytę uzyskała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii „album roku pop”[103]. W sierpniu zaśpiewała utwór „Pod papugami” w koncercie ku czci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego[104], a pod koniec listopada wraz z zespołem wyruszyła w trasę koncertową pt. Skała Akustycznie[105], którą zakończyła w połowie grudnia[106].

Lata 2010–2019

Kayah podczas odbierania nagrody na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, 2009

W 2009 nawiązała współpracę z Royal String Quartet, z którym nagrała wspólny projekt muzyczny o nazwie Kayah & Royal Quartet, mający premierę w marcu 2010[107]. Album zawierał znane utwory wokalistki, nagrane przy użyciu jedynie instrumentów smyczkowych i osiągnął status złotej płyty[102]. Od marca do maja odbyła trasę koncertową promującą album[108]. W kwietniu wystąpiła gościnnie na gali rozdania Fryderyków 2009[109]. Pod koniec maja otrzymała statuetkę „Top nr 5” na sopockim festiwalu TOPtrendy za wysoką sprzedaż płyt w latach 2009–2010[110]. W trakcie koncertu wykonała dwa utwory: „Libertango” i „Diamenty”. 1 listopada premierę miał album studyjny pt. Panienki z temperamentem, który nagrała wspólnie z Renatą Przemyk[111]. Album, na którym znalazły się ich interpretacje piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów[112], osiągnął nakład 10 tys. sprzedanych egzemplarzy[102]. Również w listopadzie zagrała cztery koncerty w Anglii w ramach cyklu Your Country Live organizowanego przez telefonię O2[113].

Wiosną 2011 powróciła na listy przebojów z singlem „Za późno”, który uplasował się na 4. miejscu w kategorii „muzyka” w opublikowanym przez Google Zeitgeist rankingu najczęściej wyszukiwanych haseł w polskim Internecie[114]. Teledysk do utworu brał udział w selekcji na reprezentanta Polski w konkursie OGAE Video Contest[115]. 5 czerwca zagrała recital w trakcie festiwalu TOPTrendy[116], podczas którego gościnnie wystąpili Krzysztof Kiljański, Kapela Cygańska, Marcin Wyrostek i Royal String Quartet[117]. Widowisko śledziło ok. 1,9 mln widzów[118]. Również w czerwcu wystąpiła podczas 48. KFPP w Opolu, w trakcie koncertów „Co Ty na to? Z radiem Lato” i „Panna, madonna, legenda tych lat – w hołdzie Ewie Demarczyk[119]. W listopadzie zaśpiewała na gali rozdania „Róż Gali[120], a 31 grudnia uświetniła występem koncert sylwestrowy organizowany przez TVP2 we Wrocławiu[121]. W lutym 2012 zaśpiewała na 14. Charytatywnym Balu Dziennikarzy[122]. Latem zagrała w ramach wakacyjnej trasy koncertowej Letnia scena Eski[123]. W sierpniu wystąpiła gościnnie podczas koncertu Stanko+ odbywającego się w ramach 4. edycji Solidarity of Arts w Gdańsku[124]. Pod koniec miesiąca zagrała koncert podczas IX Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” przy akompaniamencie Transoriental Orchestry, której skład sformułowała we współpracy z polsko-bułgarskim kompozytorem, Atanasem Valkovem[125]. Koncert okazał się sukcesem i zaowocował albumem, również zatytułowanym Transoriental Orchestra, który wydała w listopadzie 2013[126]. Wcześniej wystąpiła w koncercie z okazji 50-lecia działalności radiowej „Trójki”[127] oraz podczas Sylwestra z Dwójką we Wrocławiu[128][129].

W czerwcu 2013 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej”[130] oraz zaśpiewała w trakcie gali jubileuszowej podczas 50. KFPP w Opolu[131]. W grudniu wystąpiła w programie Gwiazdy kolędują z Dwójką[132]. W maju 2014 zaśpiewała podczas transmitowanego przez TVP koncertu na warszawskim Podzamczu z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej[133], a w czerwcu – podczas koncertu 25 lat! Wolność – kocham i rozumiem! w ramach 51. KFPP w Opolu[134] oraz na gali rozdania nagród w plebiscycie „Ludzie wolności” organizowanym przez TVN i „Gazetę Wyborczą[135]. Również w 2014 wraz z Andrzejem Piasecznym nagrała nową wersję piosenki Arethy FranklinI Say a Little Prayer” na potrzeby kampanii reklamowej sieci sklepów Freshmarket[136] oraz uświetniła występem plenerowy koncert „Sylwester 2014 – Kraków: Miasto Królów” organizowany przez TVN na krakowskim Rynku Głównym[137][138]. W lutym 2015 wystąpiła na gali z okazji 25-lecia działalności RMF FM organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie[139]. W czerwcu wystąpiła w koncercie „Muzyczna biografia – 90 lat Polskiego Radia” na 52. KFPP w Opolu[140] oraz zagrała z Transoriental Orchestrą na Life Festival Oświęcim[141][142]. Początkowo miała wystąpić na festiwalu wraz z Goranem Bregoviciem[143], jednak jego występ odwołano z powodu z powodów politycznych, tj. poparcia dla rosyjskiej aneksji na Krym[144]. Latem uczestniczyła w trasie Lato z radiem[145][146]. W listopadzie wydała reedycję albumu pt. Kamień z okazji 20. rocznicy wydania płyty[147], a w grudniu zaśpiewała podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów” w Katowicach[148]. Koncert był najchętniej oglądanym telewizyjnym widowiskiem sylwestrowym[149]. W maju 2016 ponownie wystąpiła w ramach trasy Letnia scena Eski[150], a w czerwcu – podczas koncertu z okazji 120-lecia kinematografii pt. „Ta noc do innych niepodobna” w ramach 53. KFPP w Opolu[151][152]. We wrześniu zagrała w warszawskiej Progresji koncert z Goranem Bregoviciem[153], a w listopadzie wydała album pt. Gdy pada śnieg, na którym znalazły się jej interpretacje popularnych kolęd, a także kilka autorskich piosenek świątecznych[154].

W 2017 nawiązała współpracę z izraelskim kompozytorem i producentem Idanem Raichelem[155], z którym wylansowała przebój „Po co[156]. W maju zrezygnowała z występu na LIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z powodów politycznych[157] oraz jako „znak jedności z tymi, którzy na cenzurowanym byli i nadal pozostali”[158], wyrażając niezadowolenie z działalności Telewizji Polskiej. W tym samym miesiącu zaśpiewała na gali wręczenia tytułu „Człowieka roku” od redakcji „Gazety Wyborczej”[159], a w sierpniu uświetniła występem festiwale: Disco pod gwiazdami w Stężycy[160], Top of the Top w Sopocie[161] i Magiczne zakończenie wakacji w Kielcach[162]. Jesienią odbyła ogólnopolską trasę koncertową z Goranem Bregoviciem[155]. W październiku zaśpiewała podczas koncertu jubileuszowego z okazji 20-lecia emisji programu TVP1 Jaka to melodia?[163]. W listopadzie, wraz z Grzegorzem Hyży nagrała utwór „Podatek od miłości” na potrzeby filmu o tym samym tytule[164]. W grudniu zaśpiewała podczas koncertu sylwestrowego organizowanego przez TVN w Warszawie[165].

W marcu 2018 odebrała nagrodę specjalną, przyznawaną „artystom, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii radia”, na gali rozdania MocArtów RMF Classic[166]. W maju wystąpiła podczas koncertu „Radiowy przebój roku” na Polsat SuperHit Festiwal 2018[167] i zaśpiewała w koncercie ku pamięci Zbigniewa Wodeckiego pt. „Gwiazdy dla Zbyszka. Tribute to Zbigniew Wodecki”, który transmitowany był przez TVN[168]. W lipcu była jedną z gwiazd festiwalu New Pop w Białymstoku[169] i koncertu „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival” odbywającego się w Uniejowie i transmitowanego przez telewizję Polsat[170]. W sierpniu wystąpiła podczas koncertu „#iDANCE” na festiwalu Top of the Top w Sopocie[171]. Również w 2018 udzieliła się wokalnie w projekcie artystycznym „Czarna Polana” w reżyserii Tomasza Bagińskiego[172] oraz nagrała piosenkę „Miłość” na potrzeby albumu pt. Tischner. Mocna nuta, który został nagrany ku pamięci ks. Józefa Tischnera i był nominowany do Fryderyków w kategorii „album roku folk/muzyka świata”[173]. 14 lutego 2019 wystąpiła podczas koncertu walentynkowego „Tango show dla zakochanych”, który odbył się Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie[174]. W marcu uświetniła występem galę rozdania Fryderyków[175]. W kwietniu zagrała trzy koncerty z Goranem Bregoviciem[176] i wydała singel „Dawaj w długą[177]. W czerwcu wystąpiła podczas koncertu „Polskę kocham”, zorganizowanego w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce[178], a także podczas koncertu Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival w Uniejowie[179] i w ramach trasy Lato z radiem w Zakopanem[180]. Od czerwca do października występowała z innymi artystkami w ramach projektu koncertowego „Women’s Voices. Kobiety ratują planetę”[181]. W sierpniu ponownie wystąpiła w koncercie „#iDance” podczas festiwalu Top of the Top w Sopocie[182]. W grudniu wystąpiła podczas koncertu świątecznego „Najpiękniejsze kolędy” w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie[183].

Od 2020

W styczniu 2020 miał premierę singiel „Ramię w ramię”, którą nagrała wspólnie z Viki Gabor[184]. W marcu ukazał się teledysk do piosenki „Przejazdem” zespołu Pectus, w której gościnnie zaśpiewała[185]. W maju wzięła udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego pracującego w trakcie trwania pandemii COVID-19. Z inicjatywy Anny Dymnej wzięła udział także w nagraniu piosenki „Mimo wszystko”, będącej hołdem dla ludzi walczących o zdrowie innych w dobie pandemii COVID-19[186]. W sierpniu ukazał się singiel Karoliny Cichej „Płacz nad młodością, co odchodzi” nagrany z udziałem Kayah[187]. We wrześniu wydała utwór „Królestwo kobiet”, nagrany z Mery Spolsky, promujący serial TVN pod tym samym tytułem[188]. W październiku odbyła się premiera singla Marii Sadowskiej „Kocham Cię” z gościnnym udziałem Kayah[189]. W tym samym miesiącu wystąpiła z Viki Gabor jako gość muzyczny w finale jedenastej, emitowanej przez Polsat, edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami[190]. W grudniu ukazał się świąteczny utwór „To spotkanie”, zaśpiewany wspólnie przez Kayah i Małgorzatę Kościelniak[191].

Kayah podczas występu na Top of the Top Sopot Festivalu 2022

W maju 2021 ukazała się płyta Andrzeja Piasecznego pt. 50/50, na której znalazł się utwór „Powiedz kotku” z gościnnym udziałem Kayah[192]. Również w maju ukazał się singiel Krzysztofa Iwaneczki „Nie dzielcie nas”, który został nagrany w duecie z Kayah[193]. W czerwcu wydała utwór „Kochaj Różnym Być” nagrany z Nickiem Sincklerem[194] i wystąpiła podczas koncertu Polskiego Radia To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka[195] oraz koncertu „Najlepsi z Najlepszych” na festiwalu Polsat SuperHit Festival 2021[196]. W sierpniu wystąpiła z Viki Gabor podczas Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Fryderyk Festiwal 2021[197], wzięła udział w koncertach #Forever Young i #Nasze20lecie na Top of the Top Sopot Festival 2021 oraz była gościem muzycznym na gali Miss Polski 2021 transmitowanej przez Polsat[198][199]. W listopadzie miał premierę singiel Natalii Kukulskiej „Pod powieką (Preludium e-moll)”, w którym zaśpiewała i do którego napisała tekst[200]. W grudniu wystąpiła z Viki Gabor podczas koncertu „Fundacja Polsat 25 lat. Jesteśmy dla dzieci”[201], a premierę miał singiel Arka Kłusowskiego „Niech zimy nie będzie”, w którym gościnnie wystąpiła[202].

W marcu 2022 wystąpiła na charytatywnym koncercie TVN „Razem z Ukrainą”[203]. W maju wystąpiła na koncercie „Radiowy Przebój Roku” na Polsat SuperHit Festiwal[204]. W lipcu wydała singel „Odnaleźć siebie”[205]. W sierpniu wystąpiła podczas Top of the Top Sopot Festival[206]. Jesienią w ramach projektu „Kayax XX Rework” z okazji 20-lecia wytwórni Kayax wzięła udział w nagraniu nowej wersji utworu Julii WieniawyNie muszę[207] i swojego singla „Po co”[208]. W listopadzie ukazał się singel Michała Bajora i Kayah „No, a ja?”[209].

Działalność biznesowa

Równolegle z działalnością muzyczną, skupiła się na działalności producenckiej. W 2001 wraz z Tomikiem Grewińskim zawiązała spółkę producencką Kayax[210]. Pierwszym efektem współpracy było siedem utworów na płycie Ewy Bem pt. Mówię tak, myślę nie. W kolejnych latach wydała albumy wykonawców, takich jak Brodka, Zakopower, Hey, Andrzej Smolik, Urszula Dudziak, Artur Rojek, Krzysztof Kiljański[211], Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow czy Mary Komasa. Pod koniec 2018 pod szyldem wytwórni ruszyła z projektem muzycznym My Name Is New, mający na celu promowanie debiutujących wykonawców[212].

Działalność polityczna

W 2007 związała się z powstałą wówczas Partią Kobiet[213][214].

W 2016 podjęła współpracę z Komitetem Obrony Demokracji, biorąc udział we wrześniowym marszu i wygłaszając na nim przemówienie przeciwko działaniom rządu w sprawach aborcji[215][216]. W 2017 wystąpiła w spocie ruchu społecznego Kultura Niepodległa, sprzeciwiającemu się „podporządkowaniu kultury politykom i partiom politycznym”[217][218].

Działalność społeczno-charytatywna

Kayah podczas gali charytatywnej „Gramy z Fantazją” w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, 3 marca 2012

Współpracowała z Komitetem Ochrony Praw Dziecka[219] i Fundacją Uli Jaworskiej, angażując się akcje profilaktyki zdrowotnej[11]. Zasiadała w Radzie Polskiej Fundacji Muzycznej[220]. Wspierała kampanię, przeprowadzaną przez firmę farmaceutyczną Merck Serono, zachęcającą do przeprowadzania działań edukacyjnych związanych z chorobami tarczycy[221]. W 2019 wsparła akcję kanału Discovery Life „#BadamPiersi” zachęcającą kobiety do profilaktyki w badaniu piersi[222].

Zaangażowała się w ogólnopolską kampanię społeczną Pij mleko! Będziesz wielki[223]. W 2007 zaśpiewała w koncercie „Podziel się posiłkiem”, mającym promować akcję dożywiania dzieci[224]. Brała udział w kampanii Fundacji Polsat: „A wystarczy naprawdę niewiele – wystarczy chcieć” (2008)[225] i „Dzieci dzieciom” (2009)[226]. Charytatywnie wzięła udział w nagraniu audiobooków dla pacjentów szpitali dziecięcych w całej Polsce: „Bajki oparte na Faktach” w 2013[227] i „Klub Sportowy Koźlątko” w 2016[228]. W 2018 wraz z Grzegorzem Hyżym zagrała w specjalnym odcinku teleturnieju Milionerzy, a wygraną z programu – czek na 40 tys. zł – przekazali na rzecz Fundacji TVN „Nie jesteś sam”[229]. Również w 2018 wsparła akcję „Podaruj wigilię” Stowarzyszenia „Mali bracia ubogich”[230]. W 2019 wystąpiła w mikołajkowym bloku reklamowym telewizji Polsat, z którego dochód – ponad 1,2 mln zł[231] – został przekazany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat[232].

Została ambasadorką polskiego oddziału Światowego Funduszu na rzecz Przyrody[233]; brała udział w akcji WWF Godzina dla Ziemi (2009)[234]. W 2018 i 2019 wystąpiła podczas pierwszej i drugiej edycji koncertu „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival”, mającego na celu uświadamianie ludzi na temat globalnego problemu związanego z zanieczyszczeniem środowiska[170][179]. W 2019 włączyła się w projekt koncertowy Pauliny Przybysz „Women’s Voices. Kobiety ratują planetę”[181].

Zaangażowała się w kampanię społeczną Kultura się liczy prowadzoną przez Narodowe Centrum Kultury[235].

Jest sojuszniczką społeczności LGBT[236]. Zainicjowała powstanie albumu kompilacyjnego pt. Music 4 Boys & Gays (2007), który adresowany był do gejów[237][238][239], i jego kontynuacji Music 4 Queers & Queens (2020)[240]. W 2021 zadeklarowała, że swoją Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku przeznaczy na stowarzyszenie Tęczowy Białystok działające na rzecz osób LGBT i Fundację „AXMAD” opiekującą się uchodźcami z Czeczenii[241].

Pozostałe przedsięwzięcia

W 2004 uczestniczyła w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach[242].

Była prowadzącą autorskiego programu rozrywkowego TVN To było grane (1998), jurorką w Fabryce gwiazd (2008)[243] i jednym odcinku programu SuperSTARcie (2014)[244] oraz trenerką w pierwszej edycji The Voice of Poland (2011)[245]. Za bycie trenerką w The Voice of Poland zdobyła nominację do Telekamer 2011 w kategorii „juror”[246]. Była gościem programów Dzień z... (2003)[247], Kultowe rozmowy (2014)[19], Lustro (2016)[248], Siła kobiet (2016)[13] i Zielone gwiazdy (2019)[249] oraz talk-shows Bezludna wyspa (2006)[250], Kuba Wojewódzki (2002, 2003)[251], Jazda Figurowa (2009)[252] i 20m2 (2015), a także uczestniczką teleturnieju Milionerzy (2018)[229]. Współprowadziła jeden z koncertów podczas 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2005)[253] i Sopot Festival 2007[254] oraz galę rozdania Fryderyków 2008[255].

Kayah na gali rozdania Eska Music Awards w Katowicach, 28 maja 2011

Zaangażowała się w kampanię promocyjną internetowego serwisu informacyjnego Arena.pl (2002)[256] oraz rozgłośni radiowych: Radio Zet (2003, 2006)[257][258], RMF Classic (2011)[259] i Meloradio (2018)[260][261]. Wystąpiła w kampanii reklamowej marki obuwniczej Inblu (2003)[262], sieci telefonii komórkowej Orange Pop (2005)[263] i Orange (2006)[264], kanału muzycznego VH1 Polska (2005)[265], marki herbacianej Lipton (2007)[266], producenta kosmetyków AA (2009)[267] i sieci sklepów Freshmarket (2014)[136]. Za muzykę napisaną do reklamy Orange Pop dostała nagrody na festiwalach Crackfilm, Kreatura i Złote Orły. W 2004 stworzyła linię perfum i kosmetyków „Kayah Women” i „Kayah Men”[268].

Współtworzyła internetowe nRadio[269]. Współpracowała nad audycją 3 piosenki w Radio Zet Chilli[270]. W latach 2017–2022 prowadziła audycję „Tu i teraz” w Meloradiu[271][272].

Wzięła udział w sesjach zdjęciowych do okładek czasopism, takich jak „Playboy” (1996, 1997, 2003), „Elle Polska” (1999)[273], „Boutique” (2005)[274], „Gala” (2006, 2010)[275][276], „Viva!” (2007)[277], „Olivia” (2011)[278], „Zwierciadło” (2012)[279] i „Sens” (2015)[280]. W 2011 była felietonistką „Gali”[281].

Wystąpiła gościnnie w serialach TVN Niania (2005)[282] i Druga szansa (2016)[283]. Zagrała Marię Corazzi w filmie Dublerzy[284] i serialu TVP1 serialu o tym samym tytule; obie produkcje miały premierę w 2006[285]. Brała również udział w zdjęciach próbnych do ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana, jednak ostatecznie nie dostała się do obsady filmu[45], a rolę Horpyny odegrała Rusłana Pysanka. Zagrała gwiazdę w filmie Piksele (2009)[286].

W styczniu 2019 zapowiedziała trwanie prac nad książką autobiograficzną, nad którą współpracowała z Agnieszką Wójtowicz[155].

Charakterystyka muzyczna i inspiracje

Na albumie Kamień, który traktuje jako „prawdziwy debiut”, umieściła materiał łączący brzmienia soulowe z jazzem i R&B[1], do których powróciła przy nagrywaniu płyty Skała[1]. Zainteresowała się także brzmieniami disco i elektronicznymi, co słychać na płytach Zebra i JakaJaKayah[1]. Po wydaniu płyt Kamień i JakaJaKayah zaczęła być nazywana w mediach „zdolną propagatorką muzyki soul i R&B w Polsce”[287]. W międzyczasie nagrała też album Kayah & Bregović z muzyką bałkańską[1][288]. Przy okazji płyty Stereo typ powróciła do brzmień popowych[1]. Przy tworzeniu krążka Transoriental Orchestra inspirowała się muzyką żydowską[1][288], a także zaśpiewała na nim w językach: hebrajskim, arabskim, jidysz i ladino[289].

Wpływ na popkulturę

Uchodzi za jedną z najciekawszych[290] i największych polskich gwiazd muzyki[291], jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek[292] i gwiazdę[293].

W programie rozrywkowym Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo w postać wokalistki wcielili się: Mariusz Totoszko (zaśpiewał utwór „Prawy do lewego”), Anna Czartoryska-Niemczycka („Testosteron”), Agnieszka Twardowska („Na językach)”, Kasia Moś („Po co”) i Katarzyna Ptasińska („Byłam różą”)[294][295][296][297].

Magdalena Mielcarz w wywiadzie dla „Newsweeka” wyjawiła, że Kayah była osobą, która wywarła silny wpływ na jej muzyczną twórczość[298], a Ralph Kaminski i Julia Wieniawa wskazują Kayah jako swoją idolkę[299][207].

Życie prywatne

Rinke Rooyens, mąż Kayah w latach 1998–2010

W latach 90. pozostawała w nieformalnym związku z gitarzystą Bogdanem Kowalewskim[300]. Podczas nagrywania programu To było grane poznała producenta telewizyjnego Rinke Rooyensa, którego poślubiła 5 sierpnia 1998[301]. 1 grudnia 1998 urodził im się syn, Roch[302]. W 1999 małżonkowie otrzymali Srebrne Jabłko, nagrodę przyznawaną w plebiscycie czytelników miesięcznika Pani „najwspanialszym polskim parom”[303]. Od 2002 byli w separacji, ostatecznie rozwiedli się w 2010[304]. W latach 2005–2009 była związana z Sebastianem Karpielem-Bułecką, później spotykała się z senegalskim muzykiem Pako Sarrem[305]. Od 2017 jest związana z Jarosławem Grzywińskim, byłym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych[306].

Jest wegetarianką[307]. Była związana ze szkołą kabały[308][309]. Cierpi na chorobę Hashimoto[155].

Posiada dom w Rio de Janeiro[155]. W 2007 jej majątek szacowany był na ok. 1,5 mln złotych[310]. Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes Polska”; jej wizerunek został wyceniony przez reklamodawców na 391 tys. zł w 2008 (34. miejsce)[311], 390 tys. zł w 2009 (35. miejsce)[312], 360 tys. zł w 2010 (64. miejsce)[313], w 2011 zajęła 29. miejsce[314], 381 tys. w 2012 (53. miejsce)[314], 529 tys. zł, w 2013 (21. miejsce)[8] i 269 tys. w 2014 (51. miejsce)[315]. W 2015 rankingu nie publikowano[316].

Dorobek artystyczny

Muzyka

Albumy studyjne

Filmografia

Źródło:[317]

RokTytułRolaDodatkowe informacje
2006Nianiaona samaserial telewizyjny; odcinek „Oda do Kayah”
DublerzyMaria Corazzifilm lub miniserial
2009Pikselegwiazdafilm
2016Druga szansaona samaserial telewizyjny; odcinek „Szansa”
2018Zabawa, zabawagwiazdafilm

Nagrody i nominacje

RokKategoriaTytułemNagroda/KonkursRezultatŹródło
1988Grand Prix„Córeczko”Nagroda publiczności Festiwalu Piosenki
Krajów Nadbałtyckich
Wygrana
1993„Liść”Bursztynowy Słowik Sopot Festival 19932. miejsce[30]
1996Wokalistka rokuFryderyki 1995Wygrana[37]
Album roku – popKamieńNominacja
1997Wokalistka rokuFryderyki 1996Nominacja[38]
1998Kompozytor rokuZebraFryderyki 1997Wygrana[42]
Autor rokuWygrana
Album roku popWygrana
Wokalistka rokuWygrana
Piosenka rokuNa językachNominacja
SupermenkaNominacja
1999Najwspanialsza polska paraKayah i Rinke RooyensSrebrne JabłkoWygrana[303]
2000Wokalistka rokuFryderyki 1999Wygrana[46]
Album roku popKayah i Bregović
(z Goranem Bregoviciem)
Wygrana
Autor rokuNominacja
Piosenka rokuPrawy do lewego
(z Goranem Bregoviciem)
Nominacja
Najlepsza wokalistkaSuperjedynki XXXVII Krajowego Festiwalu Piosenki

Polskiej w Opolu

Wygrana[50]
Przebój rokuŚpij kochanie, śpij
(z Goranem Bregoviciem)
Wygrana
Najlepsza płyta popKayah i Bregović
(z Goranem Bregoviciem)
Wygrana
2001Kompozytor rokuJakaJaKayahFryderyki 2000Nominacja[49]
Autor rokuNominacja
Album roku popNominacja
Wokalistka rokuNominacja
2002Piosenka roku„Embarcação”
(z Cesárią Évorą)
Fryderyki 2001Nominacja[51]
2004Produkcja muzyczna rokuTestosteron
(z Krzysztofem Psoną i Leszkiem Kamińskim)
Fryderyki 2003Nominacja[60]
Piosenka rokuNominacja
Kompozytor rokuStereo typNominacja
Autor rokuNominacja
Album roku – popNominacja
Artystka roku – PolskaEska Music Awards 2004Nominacja[61]
Piosenkarz lub artysta estradyWiktory 2003Nominacja[318]
2005Wokalistka rokuFryderyki 2004Nominacja[319]
Przebój rokuPrócz ciebie, nicZłote Dzioby 2005Nominacja[320]
Piękni dziśRóże GaliNominacja[321]
2006Autor rokuFryderyki 2005Nominacja[322]
2007Kreatywna w biznesieKobieta Roku „Glamour” 2006Wygrana[323]
Kobieta glamourNominacja[324]
2009Złota SuperjedynkaXLVI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w OpoluWygrana[96]
Najpiękniejsza kobietaViva! NajpiękniejsiNominacja[325]
Gwiazda piosenki i estradyWiktory 2009Nominacja[326]
Wokalistka rokuZłote Dzioby 2009Nominacja[327]
2010PiosenkarkaKobieta Roku GlamourNominacja[328]
2011Wokalistka rokuFryderyki 2011Nominacja[329]
JurorTelekamery 2011Nominacja
(2. miejsce)
[330]
2012SuperArtystkaSuperjedynki XLIX Krajowego Festiwalu Piosenki

Polskiej w Opolu

Nominacja[331]
SuperPrzebójZa późnoNominacja
2014Artysta rokuFryderyki 2014Nominacja[332]
Album rokuTransoriental OrchestraNominacja
2017MuzykaPo coRóże GaliWygrana[333]
2019Album roku folk/muzyka świataTischner. Mocna nuta
(z Mirosławem Kowalikiem, Mateuszem Pospieszalskim, Jorgosem Skoliasem, Zygmuntem Staszczykiem, Trebunie-Tutki i Wojciechem Waglewskim)
Fryderyki 2019Nominacja[173]
2021Nagroda za działalność artystycznąNagroda Artystyczna Prezydenta Miasta BiałegostokuWygrana[241]
IkonaKobieta Roku „Glamour”Wygrana[334]
2022Promotorka kulturyShEO Awards 2022Wygrana[335]
Biznes & KulturaKobieta BiznesuWygrana[336]

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k Kayah – Artist Biography by David Peter Wesolowski. [w:] AllMusic [on-line]. allmusic.com. [dostęp 2020-01-18]. (ang.).
  2. Kayah – 64. miejsce w rankingu Forbes. forbes.pl. [dostęp 2015-07-21].
  3. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 226. ISBN 83-7129-570-7.
  4. Kayah. Filmweb.pl. [dostęp 2009-09-25]. (pol.).
  5. Polska Fundacja Społeczna: Zespół. polskafundacjamuzyczna.blogspot.com. [dostęp 2013-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)]. (pol.).
  6. Nagrody drugiego dnia festiwalu, TVP, 13 czerwca 2009 [dostęp 2011-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-19] (pol.).
  7. Uchwała nr X/99/07 Rady Miasta Opola z dnia 19 kwietnia 2007 r. w sprawie nadania tytułu „Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki”.
  8. a b Patryk Pallus: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Robert Lewandowski – Wojewódzki i Prokop w górę. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-07-26. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  9. 50 najlepszych polskich wokalistek. machina.pl, 12-17.
  10. Barry Davis: The many nuances of ‘mama loshen’. The Jerusalem Post, 2015-04-05. [dostęp 2019-11-07]. (ang.).
  11. a b c d e f g h Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke: PLAYBOY nr 10, 2009 rok. [w:] Playboy Polska [on-line]. wywiadowcy.pl, 2020-01-17. (pol.).
  12. Ewa Prandota. Co w życiu najważniejsze. „Kulturystyka i Fitness (KiF)”. 4/2007, kwiecień 2007. 
  13. a b c d Katarzyna Janowska: Kayah w „Sile Kobiet”, odc. 5, seria 1 [CAŁOŚĆ]. [w:] Onet.pl [on-line]. kobieta.onet.pl, 2016-07-15. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  14. Elvis Strzelecki: Wanna szampana i artystyczna niezależność. Jedyna taka artystka na polskim rynku: Kayah. igimag.pl, 2017-11-13. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  15. Leszek Gnoiński, Encyklopedia polskiego rocka, Jan Skaradziński, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 414, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.
  16. Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1988-08-04 Festiwal Krajów Nadbałtyckich. Biofix.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
  17. Internet nie zapomina! Tak Kayah śpiewała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Przypomniano też dawny wywiad. wMeritum.pl, 2017-05-22. [dostęp 2017-05-24]. (pol.).
  18. Kayah – Kayah. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (ang.).
  19. a b KULTOWE ROZMOWY KAYAH. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  20. a b c Roman Praszyński: Wywiad z Kayah w „Viva! Exclusive”. [w:] Viva! [on-line]. polki.pl, 2014-10-30. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  21. Łukasz Smolarski: KAYAH część 1 – Biznes Misja – Inspirujące wywiady z ludźmi sukcesu. biznesmisja.pl, 2018-09-05. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
  22. Kayah – Kayah. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (ang.).
  23. „Dzięki publiczności czuję się jak królowa”. Urodziny Kayah. empik.com, 2019-11-04. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  24. De Mono – Oh Yeah!. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  25. Atrakcyjny Kazimierz I Cyganie* – Prawdziwa Miłość. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
  26. Mr. Dance – Mr Dance. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
  27. Mietek Szcześniak* – Raduj Się Świecie. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
  28. Kasia Stankiewicz* – Kasia Stankiewicz. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
  29. Kuba Frołow: Andrzej Krzywy – Na krzywy ryj. Warszawa: Edipresse Polska, 2016, s. 214–215. ISBN 978-83-7945-271-2.
  30. a b Sopot Festival '93. operalesna.pl. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  31. Republika – Bez Prądu. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  32. XXXI KFPP – 1994. [w:] TVP [on-line]. festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  33. Sylwia Gawłowska: Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963–2017 we wspomnieniach artystów. 2018, s. 134–135. ISBN 978-83-938344-7-1.
  34. Biografia Kayah. polskirock.eu. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  35. Kamien by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  36. a b Biblioteka Polskiej Piosenki – Kayah. archiwum.bibliotekapiosenki.pl. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  37. a b Nominowani i laureaci 1995. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  38. a b Nominowani i laureaci 1996. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  39. Kayah – Zebra. [w:] Discogs [on-line]. discos.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  40. 9 nieznanych faktów na temat Kayah. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2014-11-24. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  41. Michał Braum: Kayah – wywiad. Muzyczna.pl, 2004-08-31. [dostęp 2009-11-17]. (pol.).
  42. a b Nominowani i laureaci 1997. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  43. Kayah & Bregović* – Kayah & Bregović. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  44. Grzegorz Brzozowicz: Trzeszcząca płyta. Wprost, maj 2004. [dostęp 2009-11-17]. (pol.).
  45. a b c d Łukasz Klinke, Piotr Szygalski: PLAYBOY nr 11, 2004 rok. [w:] Playboy [on-line]. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  46. a b Nominowani i laureaci 1999. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  47. Kayah – Jaka Ja Kayah. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  48. masz: Wszystkiego najlepszego MTV!!!. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-07-07. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  49. a b Nominowani i laureaci 2000. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  50. a b XXXVII KFPP – 2000. [w:] Telewizja Polska [on-line]. festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  51. a b Nominowani i laureaci 2001. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  52. Yakayakayah by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  53. Trójka – Koncert 40-lecia. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-10-02. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  54. Charytatywny bal dziennikarzy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-24. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  55. Kayah – Stereo Typ. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  56. Oficjalna lista sprzedaży 1 września 2003 :: OLIS – Official Retail Sales Chart. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
  57. Ricky Martin gwiazdą Festiwalu TVP. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-07-01. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  58. Nierówny festiwal TVP. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-08-25. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  59. Kayah i Skaldowie lepsi od Ricky Martina. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-08-26. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  60. a b Nominowani i laureaci 2003. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  61. a b Eska Music Awards. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-03-14. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  62. Muzyczne wydarzenie w Polsacie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-04-16. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  63. TOPtrendy 2004 nadchodzą. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-02-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  64. Bez wielkich gwiazd w Sopocie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-07-28. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  65. a b Adopcja na odległość. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-04-16. [dostęp 2019-08-13]. (pol.).
  66. Sukces akcji TVP. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-02-08. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  67. Nominowani i laureaci 2005 :: Nagroda muzyczna – Fryderyk. www.zpav.pl. [dostęp 2010-04-28]. (pol.).
  68. XLII KFPP – 2005. [w:] Telewizja Polska [on-line]. festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  69. masz: Canal+ świętuje 10 lat. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-03-11. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  70. masz: Gwiazdy dziennikarskie grają dla dzieci. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-06-27. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  71. pr: Orange organizuje koncert Stinga. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-09-05. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  72. masz: Święta w „Jedynce”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-11-24. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  73. kk: Rewia Sylwestrowa w TVP1. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-20. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  74. masz: Programy TVP w finale Festiwalu ‘Rose d’or’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-02-22. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  75. masz: Lisa Stansfield w Polsce. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-03-06. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  76. masz: Koncertowe Lato 2006 RMF FM, Naj i Polsatu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-06-21. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  77. łk: Mel C, Kombii i Perfect na Festiwalu Jedynki w Sopocie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  78. kk: Orange World Music Festival nad Bałtykiem. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-16. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  79. masz: MTV Unplugged po raz pierwszy w Polsce. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-11-09. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  80. MTV Unplugged by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  81. Kolędy śpiewa Kayah by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  82. rp: Pedro Almodovar i Penelope Cruz w Warszawie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-11-25. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  83. masz: „Fundacja Polsat” świętuje 10 lat. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-12-08. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  84. masz: Muzyczne Święta w Polsacie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-12-19. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  85. łk: Sylwester Polsatu ponownie w Krakowie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-09-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  86. rp: Kayah śpiewa po chińsku. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-08-29. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  87. kk: Stanisław Tym zaśpiewa z Kayah. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-02-05. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  88. pp: Premiera płyty Zakopower w dzienniku ‘Polska’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  89. pp: Władysław Bartoszewski uhonorowany przez ‘Galę’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-11-13. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  90. ks: Telewizyjna wojna sylwestrowa. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-12-31. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  91. kk: Najwięcej widzów na sylwestrze TVP 2, playback Dody. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-01-02. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  92. łk: Letnia trasa koncertowa RMF FM. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-06-18. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  93. pp: Dwójka pokaże polski megakoncert PKO BP z Londynu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-05-16. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  94. Kamil Sokołowski: Sylwester 2008: Polsat przenosi się do Warszawy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-10-13. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  95. pp: Mimo kryzysu Polsat inwestuje w eventy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  96. a b XLVI KFPP – 2005. [w:] Telewizja Polska [on-line]. festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  97. Skała by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  98. pp: Kayah wraca do korzeni. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-09-01. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  99. Złoto dla Kayah. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-09-22. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  100. Oficjalna lista sprzedaży 21 września 2009 :: OLIS – Official Retail Sales Chart. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
  101. Kayah znów najlepsza. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-10-03. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  102. a b c Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy – Art of Living”, s. 32–36, 2011-03-30. Warszawa. ISSN 1689-6092. 
  103. Nominowani i laureaci 2009 :: Nagroda muzyczna – Fryderyk. zpav.pl. [dostęp 2010-04-28]. (pol.).
  104. ks: Kayah i Karpiel-Bułecka na Sopot Festival 2009. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-08-11. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  105. Kayah nie jest jak skała. bialystokonline.pl, 2009-11-23. [dostęp 2020-02-17]. (pol.).
  106. Ostatni koncert Kayah Skała. krakow.naszemiasto.pl, 2009-12-15. [dostęp 2020-02-17]. (pol.).
  107. pr: Królewska Kayah. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-02-10. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  108. prtrww: Kayah rusza w trasę. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-03-19. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  109. masz: Znamy laureatów Fryderyków za 2009 rok. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-04-20. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  110. Patryk Pallus: TOPtrendy 2010 w hali sprowadzonej z Wenecji. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-05-11. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  111. pr: „Za późno” – nowy przebój Kayah. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-05-05. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  112. „Tom Kultury”, 2010-10-06. EMPiK. 
  113. Kayah & Toxique – O2 Your Country Live. megayoga.co.uk, 2010-11-11. [dostęp 2020-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-18)]. (ang.).
  114. km: Google Zeitgeist 2011 – czego szukaliśmy w sieci? „X Factor” liderem produkcji tv (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-12-16. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  115. Artur Onacki, OGAE Video Contest 2011 – nasz wybór, eurowizja.org, 13 września 2011 [dostęp 2015-05-13] [zarchiwizowane z adresu 2011-11-13].
  116. pp: Kora, Doda i Kayah gwiazdami TOPtrendy 2011. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-05-10. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  117. Patryk Pallus: Ruszają TOPtrendy 2011, co w programie?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-06-03. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  118. Patryk Pallus: TOPtrendy z wyższą widownią, 15 mln zł z reklam. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-06-07. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  119. Krzysztof Lisowski: Tegoroczny festiwal w Opolu pod znakiem jubileuszy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-05-24. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  120. pp: Janda, Wojciechowska, Dereszowska, Młynarska, “The Voice” z Różami Gali. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-11-24. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  121. Patryk Pallus: Sylwester: Polsat z Rodowicz, TVP2 z Kayah i Brodką. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-11-24. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  122. km: 4 lutego odbędzie się XIV Charytatywny Bal Dziennikarzy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-01-09. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  123. km: Radio Eska rusza z wakacyjną trasą koncertową „Letnia Scena Eski”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-05-29. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  124. 4. edycja Solidarity of Arts w Gdańsku: Quincy Jones i Chaka Khan z Tomaszem Stańko. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-07-23. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  125. Kayah & Transoriental Orchestra na żywo w Warszawie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-08-28. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  126. Transoriental Orchestra by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  127. kl: Radiowa Trójka organizuje uroczysty koncert z okazji jubileuszu 50-lecia. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-10-23. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  128. pp: Sylwester TVP2 z Rodowicz, Lady Pank i Kayah, ale bez reklam. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-12-06. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  129. pp: Dwójka pokonała Polsat w sylwestrowy wieczór. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-01-03. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  130. Lista odznaczonych w dniu Święta Wolności. 2013-06-04. [dostęp 2013-06-03]. (pol.).
  131. pp: Festiwal w Opolu po raz 50. Co w programie?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-05-22. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  132. łb: Boże Narodzenie w Telewizji Polskiej: filmy, świąteczne koncerty i rozrywka. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-12-09. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  133. tw: „Hey Jude” w spocie „10 lat świetlnych” Polski w UE za 7 mln zł (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-04-23. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  134. Łukasz Brzezicki: Festiwal w Opolu uczci 25-lecie wolnych wyborów. Wystąpią Krystyna Janda, Maryla Rodowicz i Lady Pank. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-05-28. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  135. pp: Jerzy Owsiak, Adam Małysz i Krystyna Janda wśród „Ludzi Wolności”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-05-28. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  136. a b tw: Kayah i Andrzej Piaseczny muzycznie reklamują Freshmarket (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-09-05. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  137. pp: Kayah, Chylińska, Wilki i Maleńczuk na sylwestrze TVN w Krakowie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-12-08. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  138. pp: Sylwester w telewizji. Wystąpi ponad 60 gwiazd. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-12-31. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  139. pp: Urodzinowa gala RMF FM z gwiazdami w Polsacie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-01-14. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  140. Patryk Pallus: Opole 2015 z pięcioma koncertami. Górniak, Rodowicz, Kayah, Zakopower wśród gwiazd. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-05-27. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  141. pr: DJ Gromeem, Grubson, Lola Marsh wystąpią na Life Festival Oświęcim 2015. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-05-14. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  142. Paweł Gzyl: Kayah: wszystko niosę na własnych barkach. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2015-06-11. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  143. pr: Kayah i Goran Bregović wystąpią na Life Festival 2015 w Oświęcimiu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-01-28. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  144. Goran Bregović wyrzucony z Life Festival Oświęcim za prorosyjskie komentarze. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-04-09. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  145. Patryk Pallus: „Lato z Radiem” odwiedzi w tym roku 20 miast. Wystąpią Maryla Rodowicz, Hey i Kayah. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-04-09. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  146. lb: Rusza 44. edycja „Lata z Radiem”. Wśród gwiazd Maryla Rodowicz, Perfect i Hey. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-06-18. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  147. pr: Kayah wznawia płytę „Kamień”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-10-26. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  148. pp: Bajm, Enej, Kayah, Urszula i Wilki na sylwestrze Polsatu w Katowicach. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-11-27. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  149. pp: Sylwester Polsatu wygrał z koncertem TVP2, TVN trzeci. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-01-01. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  150. pk: V edycja „Letniej Sceny ESKI”. Zagrają Sarsa, Margaret i Kayah. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-05-17. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  151. kl: Festiwal w Opolu 2016: sześć koncertów w cztery dni, bez kabaretonu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-05-19. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  152. pk: Rusza 53. Festiwal w Opolu – muzyka filmowa, debiuty i koncert alternatywny. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-06-03. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  153. pr: Goran Bregović i Kayah znów razem na scenie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-05-23. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  154. Gdy pada śnieg by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  155. a b c d e Kayah u progu 50-tki: „Nie mam nikogo, na kim mogłabym polegać”. [w:] Uroda Życia [on-line]. viva.pl, 2019-01-04. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  156. Po co (feat. הפרויקט של עידן רייכל) – Single de Kayah en Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2017-11-19] (hiszp.).
  157. Kayah bojkotuje koncert Maryli Rodowicz na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w imieniu wszystkich Polaków. Wpolityce.pl. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
  158. Po raz pierwszy zabieram głos w tej sprawie. Facebook. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
  159. Jacek Kowalski: Frans Timmermans Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”. Podczas gali zaśpiewa Kayah jako „gest solidarności”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-05-19. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  160. Michał Kurdupski: Telewizja Polsat pokaże „Disco Pod Gwiazdami 2017”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-08-10. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  161. łb: Festiwal w Sopocie może wrócić do TVN za rok. Miszczak: jesteśmy zadowoleni z oglądalności. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-08-23. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  162. Michał Kurdupski: Telewizja Polsat i RMF FM już po raz drugi zorganizują festiwal „Magiczne zakończenie wakacji”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-08-24. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  163. Michał Kurdupski: „Jaka to melodia?” z jubileuszowym koncertem z okazji 20-lecia emisji. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-10-09. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  164. pr,zp: Kayah z Grzegorzem Hyżym do filmu „Podatek od miłości”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-11-16. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  165. łb: Bajm, Kayah, Agnieszka Chylińska i Perfect na sylwestrze TVN w Warszawie. Wystąpi jamajska gwiazda Omi. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-12-07. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  166. jd: MocArty RMF Classic 2017 rozdane, wśród laureatów „Twój Vincent” i „Pokot”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-03-13. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  167. Michał Kurdupski: Sławomir, Maryla Rodowicz, Popek i Sylwia Grzeszczak wśród uczestników Polsat SuperHit Festiwal 2018. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-04-12. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  168. Michał Kurdupski: TVN pokaże koncert upamiętniający Zbigniewa Wodeckiego. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-05-23. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  169. jd, Kayah, Brodka, Natalia Nykiel i The Dumplings wśród gwiazd Białystok New Pop Festival, [w:] Wirtualne Media [online], wirtualnemedia.pl, 22 maja 2018 [dostęp 2020-01-23] (pol.).
  170. a b Michał Kurdupski: 8 lipca odbędzie się koncert „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival”. Transmisja w Polsacie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-07-04. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  171. Michał Kurdupski: TVN organizuje kolejną edycję Top of the Top Sopot Festival. Impreza odbędzie się w połowie sierpnia. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-07-19. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  172. jd: Tomasz Bagiński, Kayah i Atanas Valkov we wspólnym projekcie „Czarna Polana” dla Żubrówki Czarnej. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-02-27. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  173. a b Nominowani i laureaci 2019. [w:] Związek Producentów Audio-Video [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  174. łb: Kayah i Daniel Olbrychski na Walentynki w radiowej Jedynce. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-02-13. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  175. Michał Kurdupski: TVN zrelacjonuje 25. galę rozdania Fryderyków. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-02-20. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  176. Mateusz Ryman: Kayah i Goran Bregović na trzech koncertach w 2019 roku!. [w:] JazzSoul.pl [on-line]. jazzsoul.pl, 2018-10-10. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  177. Dawaj w długą – Single by Kayah. [w:] iTunes [on-line]. music.apple.com, 2019-04-12. [dostęp 2020-04-08]. (ang. • pol.).
  178. jk: Polsat pokaże 4 czerwca koncert „Polskę kocham” z ECS w Gdańsku. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-05-21. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  179. a b nk: Bajm, Maryla Rodowicz, Grzegorz Hyży w Uniejowie na Earth Festival Polsatu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-06-04. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  180. Nikola Bochyńska: Rusza trasa koncertowa Lato z Radiem Festiwal. Na początek Zakopane. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-06-26. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  181. a b Ilona Niebał: „Women’s Voices” we Wrocławiu: „Niesamowite, że gwiazdy takiego formatu udało się zebrać na jednej scenie, wokół jednej idei”. [w:] Wysokie Obcasy [on-line]. wysokieobcasy.pl, 2019-08-03. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  182. Michał Kurdupski: Górniak, Chylińska, Kayah, Rodowicz i Węgiel gwiazdami Top of the Top Sopot Festival 2019. Impreza potrwa 4 dni. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-07-22. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  183. NB: TVN na święta pokaże koncerty „Najpiękniejsze kolędy” oraz „Wielcy artyści małym pacjentom”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-12-20. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  184. Sergiusz Królak: Viki Gabor i Kayah nagrały wspólny utwór. Posłuchaj „Ramię w ramię”!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2020-01-07. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  185. Marcin Michałowski, Pectus i Kayah śpiewają Młynarskiego. Zobacz klip do utworu 'Przejazdem', Złote Przeboje, 25 marca 2020.
  186. Gwiazdy dla fundacji Anny Dymnej. Posłuchaj nagrania "Mimo wszystko", muzyka.dziennik.pl, 4 maja 2020.
  187. Paweł Gzyl, Kayah i Karolina Cicha prezentują wspólną piosenkę i teledysk "Płacz nad młodością, co odchodzi", Dziennik Polski, 12 sierpnia 2020.
  188. Marcin Michałowski, Kayah I Mery Spolsky w klipie do singla 'Królestwo kobiet' [WIDEO], Radio Złote Przeboje, 28 września 2020.
  189. Marta Korycka, Maria Sadowska i Kayah w duecie, gazeta.pl, 16 października 2020.
  190. Marta Ossowska, Kayah po stronie kobiet podczas występu na żywo. Zmieniła tekst piosenki, teleshow.wp.pl, 23 października 2020.
  191. Meloradio i Kayah ze świąteczną piosenką dla słuchaczy, newsroom.eurozet.pl, 18 grudnia 2020.
  192. Andrzej Piaseczny (Ft. Kayah) – Powiedz kotku.
  193. Marta Korycka, Krzysztof Iwaneczko w duecie z Kayah. "Nie chcemy żyć w rzeczywistości pełnej podziałów", gazeta.pl, 14 maja 2021.
  194. Kayah i Nick Sinckler prezentują wspólny singiel "Kochaj różnym być", Radio Złote Przeboje, 10 czerwca 2021.
  195. Koncert "To, co najpiękniejsze - pamięci Krzysztofa Krawczyka", PolskieRadio.pl, 16 czerwca 2021.
  196. „Najlepsi z Najlepszych” na Polsat SuperHit Festiwal 2021. [w:] Polsat [on-line]. polsat.pl, 26 czerwca 2021. [dostęp 2021-06-26]. (pol.).
  197. KAYAH, VIKI GABOR i NOCNY KOCHANEK rozgrzewają scenę Fryderyków 2021!, www.tvn.pl, 6 sierpnia 2021.
  198. Top of The Top Sopot Festival 2021: Kayah zaśpiewała "Poszłabym za tobą"!, www.tvn.pl.
  199. Występy muzycznych gwiazd podczas Festiwalu Piękna 2021, Polsat.
  200. Maja Piskadło, Natalia Kukulska i Kayah wspólnie sięgają po Chopina, gazeta.pl, 6 listopada 2021.
  201. Koncert „Fundacja Polsat 25 lat. Jesteśmy dla dzieci”, www.polsat.pl, 6 grudnia 2021.
  202. Kayah, Arek Kłusowski i Michał Kmieciak prezentują utwór „Niech zimy nie będzie”, Meloradio, 13 grudnia 2021.
  203. Karolina Stankiewicz, Koncert „Solidarni z Ukrainą” w TVN. Kayah wzruszyła do łez, teleshow.wp.pl, 20 marca 2022.
  204. AKG, Drugi dzień Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie, teleshow.wp.pl, 21 maja 2022.
  205. Masuda, Kayah otwiera się w nowym singlu „Odnaleźć siebie”, Radio Złote Przeboje, 8 lipca 2022.
  206. Paweł Piotrowicz, Jak przetrwać Kayah. Po pierwszym dniu Top of the Top Sopot Festival 2022, kultura.onet.pl, 17 sierpnia 2022.
  207. a b Olga Oleksiak, Julia Wieniawa – Nie Muszę w nowej wersji. Rework to duet z Kayah, 4fun.tv, 2 września 2022.
  208. Mateusz Ryman, RAT KRU i Kayah odświeżają hit "Po co" w ramach akcji Kayax XX Rework, JazzSoul.pl, 28 listopada 2022.
  209. Marcin Michałowski, Kayah i Michał Bajor w pięknym duecie, Radio Złote Przeboje, 21 listopada 2022.
  210. Łucja Piejko: Nie kalkuluję. nowyczas.co.uk. [dostęp 2011-01-09]. (pol.).
  211. Martyna Rokita: Kayah: „Niczego nie żałuję” [WYWIAD]. [w:] Zdrowie Menedżera [on-line]. przeambitni.pl. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  212. My Name Is New. [w:] Związek Artystów i Kompozytorów Scenicznych [on-line]. zaiks.org.pl. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  213. Kayah i działalność polityczna. interia.pl, 2007-03-19. [dostęp 2017-09-09]. (pol.).
  214. Leszek Gnoiński: Kayah: Już nikt mnie nie zaprasza do chórków. Dziennik, 2007-10-12. [dostęp 2017-09-09]. (pol.).
  215. „Jedna Polska – dość podziałów”. Manifestacja KOD-u w Warszawie. Newsweek. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
  216. Manifestacja KOD w Warszawie. „Jedna Polska – dość podziałów!”. Kayah: Zawsze będę z wami!. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
  217. jd: Powstał ruch Kultura Niepodległa. „Powrót misyjności mediów publicznych”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-08-28. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  218. pr, zp: Adam Nowak, Grzegorz Markowski, Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka promują kulturę niepodległą. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-09-18. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  219. Internetowa licytacja dla potrzebujących. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-04-01. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  220. AHA ma nowego klienta. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-05-25. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  221. tw: Solski Burson-Marsteller dla Merck Serono. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-05-14. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  222. nk: Logo Discovery Life w październiku z różową wstążką, cykl programów o raku piersi. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-10-01. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  223. Pij mleko, będziesz wielki!. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-12-06. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  224. ks: Małysz lepszy do Koncertu Gwiazd. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-08-28. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  225. pp: Gwiazdy w kampanii Fundacji Polsat. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-01-28. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  226. ks: Polsat: rusza nowa odsłona kampanii ‘Wystarczy chcieć’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-04-30. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  227. łb: Audiobook „Bajki oparte na Faktach” od RMF FM dla małych pacjentów. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-12-06. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  228. or: „Klub Sportowy Koźlątko” – bajkowy audiobook dla chorych dzieci od RMF FM. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-12-06. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  229. a b Michał Kurdupski: TVN pokaże specjalne odcinki „Milionerów” z udziałem gwiazd „Diagnozy” i „Podatku od miłości”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-02-12. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  230. tw: Niema kolęda Kayah, Soyki i Golec uOrkiestry w akcji „Podaruj wigilię” (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-12-24. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  231. Michał Kurdupski: 4,18 mln widzów Mikołajkowego Bloku Reklamowego. 1,21 mln zł dla chorych dzieci. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-12-10. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  232. Michał Kurdupski: Kowalewski, Gawryluk i Gugała promują 16. Mikołajkowy Blok Reklamowy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-11-22. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  233. Nowa kampania społeczna. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-02-13. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  234. tw: Kayah, Piróg i Szczuka zachęcają do zgaszenia światła (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-03-20. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  235. tw: Żakowski, Paradowska i Kolenda-Zaleska w kampanii „Kultura się liczy”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-03-16. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  236. Kayah przerwała swój występ, by wygłosić ważny apel., Fakt24.pl, 16 sierpnia 2020.
  237. Music For Boys And Gays. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2007-05-02. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
  238. rp: Madonna na polskiej płycie dla gejów. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-05-07. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  239. aka: Kayah dla gejów. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-05-15. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  240. Kayah, Julia Wieniawa, Brodka i inni na składance wspierającej społeczność LGBT, CGM, 14 maja 2020.
  241. a b Jerzy Doroszkiewicz, Kayah laureatka Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku 2020, Geekstok.pl, 27 czerwca 2021.
  242. Kto poniesie olimpijski ogień?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-05-23. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  243. ks: Kayah w ‘Fabryce gwiazd’ Polsatu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-08-12. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  244. Patryk Pallus: „SuperSTARcie” nowym muzycznym show TVP2. Wojciech Mann w jury. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-09-11. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  245. Poznaj trenerów „The Voice of Poland”, TVP [dostęp 2011-08-01] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-14] (pol.).
  246. pp: Gessler, Kozyra, Kożuchowska, Raczek walczą o Telekamery. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-11-28. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  247. Marcin Prokop odchodzi z MTV Polska. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  248. łb: Onet.pl pokaże trzecią serię talk-show „Lustro” Pauliny Młynarskiej. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-05-17. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  249. jk: Michał Piróg poprowadzi „Zielone gwiazdy” w Onecie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-10-11. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  250. Święta Wielkanocne w Dwójce. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  251. Powrót Idola i Kuby Wojewódzkiego. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-09-08. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  252. ks: Czwórka jesienią stawia na sprawdzone formaty. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-08-21. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  253. masz: Festiwal w Opolu w TVP1. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-05-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  254. pp: Kayah, Hot Chocolate, Sister Sledge na Sopot Festival 2007. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-07-23. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  255. aka: Nosowska triumfuje na Fryderykach. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-04-08. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  256. tw: Arena.pl wraca jako serwis aukcyjny. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-06-15. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  257. RMF czy Zetka?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  258. łk: Kayah i Adamczyk w ‘Kodzie Zet’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-13. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  259. tw: Kayah, Jan A.P. Kaczmarek i Piotr Kler reklamują RMF Classic. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-09-20. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  260. tw: Kayah z piosenką „Po co” reklamuje Meloradio (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-04-05. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  261. łb: Kayah ponownie w kampanii Meloradia. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-09-12. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  262. Paweł Ciemniewski: Kayah i buty. marketingprzykawie.pl, 2003-11-20. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  263. pr: Kayah z Sony Ericsson. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 20050-07-01. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  264. Kayah zachęca do przejścia z Popa na abonament w Orange. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-03-22. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  265. Robert Patoleta: Cyfrowa rewolucja w MTV. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-11-18. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  266. łk: Janda, Mann i Lipnicka w kampanii ‘Lipton. Łyk inspiracji’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-10-14. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  267. tw: „I Ty możesz wyglądać jak gwiazda!” – przekonuje Kayah w spocie AA (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-03-26. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  268. Perfumy pod marką Kayah i Dariusz Michalczewski. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-10-27. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  269. kk: nRadio platformy „n” już działa. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-06-11. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  270. pp: „Sukces pisany szminką” i „3 piosenki” wytwórni Kayax w Radiu ZET Chilli. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-03-14. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  271. jk: Kayah z własną audycją w Meloradio. „Marzyłam, by poprowadzić program w radiu”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-09-19. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  272. Kayah po pięciu latach rozstaje się z Meloradiem, www.wirtualnemedia.pl.
  273. Kultowe okładki ELLE Polska: lata 90. – Okładka ELLE z Kayah, maj 1999. elle.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  274. masz: Miesięcznik „Boutique” ubiera gwiazdy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-06-09. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  275. masz: Urodzinową metamorfozę Gali reklamuje Kayah. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-07. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  276. pp: 10 okładek na 10. urodziny “Gali” (foto). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-07-26. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  277. pp: 10 okładek na 10-lecie „Vivy!”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-12-13. [dostęp 2020-01-14]. (pol.).
  278. pp: Kayah, Glinka, Arciuch na trzech okładkach “Olivii” (foto). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-06-10. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  279. pp: „Zwierciadło” z kalendarzem, na okładce Kayah (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-09-19. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  280. łb: Październikowy „Sens” z nowymi ekspertami i Kayah na okładce. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-09-23. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  281. pp: Kayah i Bilguun z “HDw3D” felietonistami “Gali”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-11-15. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  282. Kayah w serialu „Niania”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-15. [dostęp 2019-08-04]. (pol.).
  283. pk: 2,2 miliona widzów „Drugiej szansy”, drugi sezon jesienią. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-04-07. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  284. rp: Kayah wystąpiła w komedii „Dublerzy”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-09. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  285. pp: ‘Dublerzy’ – nowy serial TVP1. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-11-13. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  286. prtrw: Kayah i filmowe „Piksele”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-03-09. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  287. Bartek Kot: Polki kontra Zachód. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2009-08-20. [dostęp 2020-04-05]. (pol.).
  288. a b Dominik Sipiński: Gość Pasażera: Kayah. pasazer.com, 2015-11-07. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  289. pr: Kayah wróciła do śpiewania muzyki etnicznej. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-11-21. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  290. Koniec Poplisty. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-12-23. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  291. Co jest grane? – pyta Kayah w Trójce. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-11-25. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  292. kk: Internauci kochają Marylę. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-06. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  293. kk: Durczok pobił Rodowicz. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-10-16. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  294. „Twoja twarz brzmi znajomo”: Ania Czartoryska-Niemczycka jako Kayah!. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2015-03-20. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  295. „Twoja twarz brzmi znajomo”: za nami 4. odcinek. Kto był najlepszy?. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2016-04-03. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  296. Krzysztof Antkowiak wyśpiewał zwycięstwo. [w:] Polsat [on-line]. polsat.pl, 2017-09-09. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  297. Kayah w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”! A w tej roli…. [w:] Polsat [on-line]. polsat.pl, 2019-09-26. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
  298. Renata Kim, Lubię zniknąć, „Newsweek”, 26/2021.
  299. Diana Wawrzusiszyn, Ralph Kaminski: Mam nadzieję, że nowe pokolenie przejmie kontrolę nad tym, co się dzieje w Polsce, naTemat.pl, 22 września 2021.
  300. Urszula Kasprzak, Ewa Anna Baryłkiewicz, Urszula, Grupa Wydawnicza Foksal, 2022, s. 269, ISBN 978-83-280-9679-0.
  301. Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1998-08-05 Ślub. Biofix.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
  302. Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1998-12-01 Narodziny syna. Biofix.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
  303. a b Wręczono Srebrne Jabłka '99. vipnews.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
  304. Kayah i Rooyens po rozwodzie, topstars.pl, 11 września 2010 [dostęp 2010-11-14] [zarchiwizowane z adresu 2011-01-29] (pol.).
  305. Kayah po raz pierwszy o związku z Karpielem-Bułecką: To nas wyniszczyło. rozrywka.dziennik.pl. [dostęp 2015-07-20]. (pol.).
  306. Kayah stanie na ślubnym kobiercu? W końcu znalazła szczęście w miłości. [w:] Wirtualna Polska [on-line]. gwiazdy.wp.pl. [dostęp 2020-02-17]. (pol.).
  307. Ingvar: KAYAH Została wegetarianką!. 2015-07-05. [dostęp 2018-12-19].
  308. Gdy chronić ma czerwona nitka. Po nitce do kabały [dostęp 2017-11-11].
  309. Kabała – Cienka czerwona nić, „Newsweek.pl”, 16 listopada 2012 [dostęp 2017-11-11] (pol.).
  310. kk: Ile zarabiają polskie gwiazdy?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-03-14. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  311. Patryk Pallus: Spadła wartość Lisa i Durczoka, zyskał Majewski – top 100 gwiazd show biznesu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-07-31. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  312. 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. [w:] Forbes [on-line]. forbes.pl, 2010-04-20. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  313. tw: Tomasz Lis i Monika Olejnik mniej cenni reklamowo. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-07-30. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  314. a b tw: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Radwańska – Durczok, Majewski i Wojewódzki w dół. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-07-27. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  315. Tomasz Wojtas: Lewandowski najcenniejszy reklamowo, skok Stocha – w dół Wojewódzki, Rubik, Janowicz i Boniek (TOP 100). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-08-01. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
  316. „Forbes” rezygnuje z listy najcenniejszych reklamowo polskich gwiazd, www.wirtualnemedia.pl, 1 września 2015 [dostęp 2020-03-01] (pol.).
  317. Kayah. Filmpolski.pl. [dostęp 2022-10-06].
  318. Durczok walczy z Moellerem. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-03-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  319. Nominowani i laureaci 2004. [w:] Związek Producentów Audio-Video [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  320. matteo: Złote Dzioby Radia Wawa. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-10-14. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  321. kk: „Róże Gali” przyznane. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-11-30. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  322. Nominowani i laureaci 2005. [w:] Związek Producentów Audio-Video [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  323. kk: Kayah kreatywna w Biznesie. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-03-22. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  324. pr: Kobieta Roku Glamour 2006. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-03-19. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  325. pp: Czytelnicy 'Vivy!' po raz siódmy wybiorą najpiękniejszych. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-11-27. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  326. pp: Kinga Rusin, Tomasz Lis, Monika Olejnik i Szymon Majewski walczą o Wiktory. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-04-28. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  327. Patryk Pallus: Złote Dzioby Radia Wawa po raz piąty. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-01-22. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
  328. kl: Mucha, Kowalczyk i Chylińska nominowane w konkursie „Kobieta Roku Glamour”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-03-09. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  329. Nominowani i laureaci 2011. [w:] Związek Producentów Audio-Video [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  330. pp: Telekamery 2012: najwięcej nagród dla TVP. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-01-31. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  331. jp: Ruszyło głosowanie w plebiscycie „SuperJedynki 2012”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-04-06. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
  332. Nominowani i laureaci 2014. [w:] Związek Producentów Audio-Video [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
  333. Ewa Stępień, Róże Gali 2017, www.elle.pl, 21 listopada 2017.
  334. Kobieta Roku Glamour 2021: laureatki i laureat plebiscytu, www.glamour.pl.
  335. ShEO Awards 2022. „Wprost” nagrodził m.in. Kayah, Urszulę Dudziak i Agnieszkę Hyży, Rozrywka Wprost, 21 czerwca 2022.
  336. Klub Inwestorek Indywidualnych przyznał tytuły Kobieta Biznesu 2022 roku, Tuchola Nasze Miasto, 20 października 2022.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kayah2.jpg
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Kayah
Kayah.jpg
Autor: Maciej Matysiak, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kayah
Rinke Rooyens i Malwina Wędzikowska - Off Plus Camera 2013.jpg
Autor: Piotr Drabik, Licencja: CC BY 2.0
Holenderski producent telewizyjny Rinke Rooyens. Zdjęcie zrobione podczas 6. edycji międzynarodowego festiwalu kina niezależnego Off Plus Camera.
20080831 Kayah the human race 10k.jpg
Kayah - polska piosenkarka
Kayah (5939975098).jpg
Autor: Piotr Drabik from Poland, Licencja: CC BY 2.0
Zdjęcie zrobione podczas Eska Music Awards 2011 w katowickim Spodku.
46. KFPP - Kayah.jpg
Autor: Łukasz Skrzypecki, Licencja: CC BY 2.0
Kayah @ 46. KFPP in Opole.
Kayah 2011.jpg
Autor: Ja Fryta, Licencja: CC BY-SA 2.0
Kayah w 2011 roku
Kayah podczas gali charytatywnej Gramy z Fantazją 2012.jpg
Autor: John at LifeIsMusicEntertainment, Licencja: CC BY-SA 2.0
W sobotę 3 marca 2012 r., w Sali Kongresowej PKiN wystąpiła Kayah biorąc udział w wydarzeniu jakim była gala charytatywna pt. Gramy z Fantazją zorganizowanej przez Fundację Dziecięca Fantazja