Kayan (lud)

Zdjęcie przedstawia kobietę z ludu Kayan z przybraniem w postaci miedzianej obręczy na szyi.
Kobieta Kayan w północnej Tajlandii
Dziewczynka Kayan w północnej Tajlandii

Kayan lub Padaung (szan: IPA bədàuɴ) – grupa etniczna zaliczana do Karenni. Słowo „Padaung” znaczy dosłownie „miedziane obręcze”, od typowej ozdoby kobiet należących do tego ludu. Sami określają się jako Kayan.

Zamieszkują wschodnie stoki gór opadające ku dolinie rzeki Saluin w stanie Karenni w północnej Mjanmie. Do obecnych siedzib przybyli w X–XI w. z terenów Junnanu w dzisiejszych Chinach. Mieszkają w dużych osiedlach, w bambusowych domkach. Żyją z polowania, uprawy dzikiego ryżu zwanego „paddy” i zbieractwa owoców. W latach 60. XX w. liczność Padaungów szacowano na ok. 25 tys. Dziś trudno ją rzetelnie ocenić, zwłaszcza że z powodu walk partyzanckich w tym stanie w latach 80. XX w. część z nich przeniosła się na przygraniczne tereny Tajlandii, gdzie stanowią swoistą atrakcję turystyczną[1]. Posługują się językiem kayan(ang.) (padaung)[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kayan woman with neck rings.jpg
Autor: Steve Evans, Licencja: CC BY 2.0
A Kayan (Padaung) woman in Thailand displaying her neck rings.
Karen Padaung Girl Portrait.jpg
Autor: Diliff, Licencja: CC BY 2.5
This is an image I photographed at a refugee camp in Northern Thailand of a young Kayan (or Padaung) hilltribe girl from Myanmar. I didn't originally intend to photograph her as I didn't want to appear insensitive and touristy. I tried to communicate with smiles and hand signals but her expression never wavered. She looked quite unhappy and at that point, I felt I had to capture this emotion. I took this photo with a Canon 10D and 17-40mm f/4L lens in June 2004.