Kazimierz Józef Hess

Kazimierz Józef Hess
komandor podporucznik komandor podporucznik
Data i miejsce urodzenia

2 grudnia 1912
Tomaszów Mazowiecki

Data i miejsce śmierci

9 grudnia 1992
Nowy Jork

Przebieg służby
Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Poland badge.jpg Polskie Siły Zbrojne

Formacja

Naval Ensign of Poland2.svg Marynarka Wojenna
Naval Ensign of Poland2.svg Polska Marynarka Wojenna

Jednostki

ORP Piorun
ORP Garland

Stanowiska

zastępca dowódcy okrętu
dowódca okrętu

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Walecznych (od 1941, czterokrotnie) Medal Morski (czterokrotnie) Krzyż Wybitnej Służby (Wielka Brytania) Gwiazda Atlantyku (Wielka Brytania) Gwiazda Afryki (Wielka Brytania) Gwiazda Italii (Wielka Brytania) Gwiazda za Wojnę 1939–1945 (Wielka Brytania) Gwiazda Francji i Niemiec (Wielka Brytania) Medal za Obronę Narwiku (Deltagermedaljen)
Baretki komandora Hessa
Miejsce spoczynku K.J.Hessa

Kazimierz Józef Hess (ur. 2 grudnia 1912 w Tomaszowie Mazowieckim, zm. 9 grudnia 1992 w Nowym Jorku) – komandor podporucznik Polskiej Marynarki Wojennej, uczestnik II wojny światowej.

Życiorys

Był najmłodszym z trojga dzieci Edmunda i Cecylii Marianny z Siwców. Ojciec, majster tkacki zmarł w 1918 r. Uczył się w Gimnazjum Koedukacyjnym Magistratu Miasta w Tomaszowie, gdzie w 1930 uzyskał świadectwo dojrzałości.

W lipcu tego roku rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu i ukończył ją w sierpniu 1933 w stopniu podporucznika marynarki. W dniu 1 stycznia 1936 awansował na porucznika marynarki. W październiku tego roku ukończył w Gdyni Kurs Oficerów Artylerii Morskiej i został skierowany na Hel, gdzie do czerwca 1938 był zastępcą dowódcy baterii. Od 6 sierpnia 1939 służył na ORP Błyskawica jako l oficer artylerii, a od 2 października jako p.o. zastępcy dowódcy. Uczestniczył w przejściu okrętu do Anglii, a później w pierwszym ataku na niemiecki okręt podwodny "U-boot". 27 marca 1940 roku został skierowany na ORP Grom. Za zasługi w operacji pod Narwikiem i wzorowe zachowanie podczas zatopienia okrętu (4 maja 1940) został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. W czerwcu 1940 wysłany był przez dowódcę ORP Gdynia do Falmouth w związku z ewakuacją polskich żołnierzy z Francji do Wielkiej Brytanii. Od lipca do września 1940 był I oficerem artylerii na kontrtorpedowcu OF Ouragan. 24 października 1940 objął służbę na ORP Piorun. Jako oficer artylerii uczestniczył m.in. w konwojach, w pościgach i walce artyleryjskiej z niemieckim pancernikiem Bismarck. 4 lipca 1942 roku otrzymał obowiązki zastępcy dowódcy okrętu i kierownika działu pokładowego ORP Piorun. 3 maja 1945 roku został mianowany komandorem podporucznikiem ze starszeństwem z 3 maja 1945 roku i 5. lokatą w korpusie oficerów morskich. Od 5 maja do 22 grudnia 1945 był dowódcą ORP Garland. Od 1946 roku pracował w Kwaterze Głównej Marynarki Wojennej RP w Londynie.

Opuścił Wielką Brytanię w 1947 i emigrował do Stanów Zjednoczonych. Przez około półtora roku pływał pod banderą panamską. Później pływał w Amerykańskiej Marynarce Wojennej, a następnie na okręcie hydrograficznym. Był długoletnim członkiem Stowarzyszenia Marynarki Wojennej. Zmarł w Nowym Jorku prawdopodobnie na początku grudnia. Został pochowany na cmentarzu przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown 9 grudnia 1992.

Symboliczną tabliczkę poświęconą Hessowi rodzina umieściła na grobie jego matki (kwatera 14), na cmentarzu rzymskokatolickim w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Smutnej. Z krótkotrwałego małżeństwa (zawartego w Anglii) ze Stanisławą Mejerówną H. dzieci nie miał.

Odznaczenia

Bibliografia

  • Jerzy Wojniłowicz, Hess Kazimierz Józef (1912-1992), TSB, zesz. 5 (2003), s. 16-18 (biogram).
  • Ciesielski Cz., Szkolnictwo Marynarki Wojennej w latach II Rzeczypospolitej, 1974 s.256.
  • Korpus oficerów, 1918-1947, pod red. J.K. Sawickiego, Gdynia 1996.
  • Informacje od siotry, Alodii Hess z Gdyni, Zdzisława Bogackiego z Piekar Śląskich, Marcina Kotarskiego, Jerzego Matysiaka z Poznania oraz Andrzeja Suchcitza z Londynu.

Media użyte na tej stronie

Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Grobkjhess.jpg
Autor: Damiano65, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pic 17-022-004
Poland badge.jpg
Poland badge. Second World War period Polish Army (post-1939 Free Polish Army) shoulder title.
UK Distinguished Service Cross BAR.svg
Autor: Orem (wiki-pl: Orem, commons: Orem), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Naval Ensign of Poland2.svg
Naval Ensign of Poland
POL PMW komandor podporucznik.svg
Naramiennik komandora podporucznika
POL Medal Morski 3ok BAR.svg
Baretka Medalu Morskiego nadanego czterokrotnie (z trzema okuciami).
Deltagermedaljen stripe.svg
Autor: Ordensherre, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon of Participation Medal, Norwegian World War II medal. Norwegian name: Deltagermedaljen.
Hess2.jpg
Autor: Damiano65, Licencja: CC BY-SA 3.0
hess2
POL Krzyż Walecznych (1941) 4r BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (194) nadany czterokrotnie.
Atlantic Star BAR.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Italy Star BAR.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0