Kazimierz Mięsowicz

Kazimierz Mięsowicz
kapitan artylerii kapitan artylerii
Data i miejsce urodzenia

8 marca 1892
Korczyna

Data śmierci

13 października 1980

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie

Jednostki

4 Pułk Artylerii Polowej

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
wojna polsko-ukraińska
wojna polsko-bolszewicka

Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1920-1941, dwukrotnie) Srebrny Krzyż Zasługi Krzyż Armii Krajowej

Kazimierz Mięsowicz (ur. 8 marca 1892 w Korczynie, zm. 13 października 1980) – kapitan artylerii Wojska Polskiego, nadkomisarz Policji Państwowej.

Życiorys

Był najmłodszym synem Michała i Katarzyny z Wiluszów. Ojciec Michał – samouk, zorganizował pracę tkaczy chałupników w Korczynie i okolicy i założył skład wysyłkowy wyrobów tkackich. Był wieloletnim burmistrzem miasteczka oraz działaczem ruchu ludowego w tym rejonie Podkarpacia.

Kazimierz Mięsowicz po ukończeniu szkoły powszechnej w Korczynie pobierał naukę w gimnazjum w Jaśle od 1903 r. do 1907 r., a następnie w Jarosławiu, gdzie w 1911 r. zdał maturę. Po czym podjął w Krakowie wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz handlowe w Wiedniu.

Z chwilą wybuchu I wojny światowej powołany został do cesarskiej i królewskiej armii. Po przeszkoleniu na oficera artylerii brał udział w walkach na froncie austriacko-rosyjskim. W 1916 r. w czasie ofensywy Brusiłowa dostał się do niewoli rosyjskiej, skąd wrócił w listopadzie roku 1918 – w ramach wymiany jeńców.

W 1919 r. zgłosił się jako ochotnik do oddziałów artylerii Wojska Polskiego w Przemyślu i wyruszył na front polsko-ukraiński, a następnie wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu działań wojennych pozostał w wojsku w stopniu porucznika w swoim macierzystym 4 pułku artylerii polowej[1] (od 1931 – 4 pułku artylerii lekkiej) w Inowrocławiu. W 1924 awansowany do stopnia kapitana[2].

W 1936 przeniósł się do pracy w Policji Państwowej, do Komendy Głównej PP w Warszawie w randze nadkomisarza (majora). Pracował w referacie wojskowym tejże Komendy.

Po wybuchu II wojny światowej objęty został ewakuacją urzędów centralnych. Następnie, po wkroczeniu na tereny wschodnie wojsk sowieckich, znalazł się na emigracji w Rumunii. Usiłował przedostać się do Armii Polskiej do Francji, ale bezskutecznie. W rezultacie w 1941 r. z chwilą, kiedy Rumunia stała się satelitą III Rzeszy, został wraz z przebywającymi tam jeszcze wojskowymi przewieziony przez Niemców do obozu jenieckiego Oflag VI E w Dorsten k. Dortmundu.

Tworząc w Generalnym Gubernatorstwie Policję Polską, tzw. Policję Granatową Niemcy stwierdzili, że przedwojenny rząd Polski nie wydał dekretu o militaryzacji policji na wypadek wojny i w wyniku tego uznali, że oficerowie policji państwowej nie są kombatantami, lecz urzędnikami, którzy tylko przez niedopatrzenie znaleźli się w obozach jenieckich. W razie odmowy podjęcia pracy w tworzonej przez nich policji na terenach GG miało być traktowane jako sabotaż zarządzeń władz i ukarane osadzeniem w obozie koncentracyjnym lub śmiercią.

Zwolniony przez Niemców z oflagu Kazimierz Mięsowicz został pod konwojem przewieziony do GG i mianowany komendantem powiatowym Polskiej Policji w Krośnie, na którym to stanowisku pozostał do czasu wycofania się jednostek administracyjnych okupanta w końcu lipca 1944 r. W tej pracy nawiązał współpracę z podziemiem polskim, został oficerem kontrwywiadu AK. Ratował swoich współrodaków od śmierci, więzienia, wywózki do obozów czy też na roboty przymusowe. Doprowadził do usunięcia z rejonu powiatu trzech największych zbirów spośród żandarmów niemieckich. Spowodował, że co najmniej trzy zakrojone na wielką skalę obławy przeciwko oddziałom partyzanckim skończyły się niepowodzeniem. W końcu w kwietniu 1944 r. sam jeden doprowadził do ocalenia mieszkańców wsi Dylągowa przed masową zagładą przez niemiecką ekspedycję karną.

Gdy Krosno i okolica zostały zajęte przez Armię Czerwoną, Kazimierz Mięsowicz ukrywał się, a gdy powstała administracja polska, zgłosił się do Wojska Polskiego. Otrzymał wezwanie do Lublina na 6 stycznia 1945 r., ale 26 grudnia 1944 r. został aresztowany przez UB w Krośnie. Po wielotygodniowym areszcie stanął przed Sądem Wojskowym w Rzeszowie, gdzie został uniewinniony. W tym czasie społeczeństwo powiatu Krośnieńskiego złożyło podpisy pod petycją do władz, na podstawie której Powiatowa Rada Narodowa w Krośnie wydała urzędową rehabilitację majora Mięsowicza.

W parę tygodni później został on aresztowany ponownie, tym razem przez NKWD. Uwolniony, z trudem znalazł pracę, najpierw jako kierownik administracyjny w cegielni w Polance-Karol, potem (zwolniony z powodu swojej przeszłości) w Zakładach Przemysłu Terenowego w Skołyszynie k. Jasła, a od 1953 w Jaśle. W 1958 został zwolniony na emeryturę i wtedy podjął pracę nauczyciela języka niemieckiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Po rezygnacji z pracy w szkole przez wiele lat uczył tego języka prywatnie.

W latach 70. został przez Polski Rząd na Uchodźstwie w Londynie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej. Zmarł 13 października 1980. Pochowany w grobowcu rodzinnym na Starym Cmentarzu przy ul. Zielonej w Jaśle (sektor 6-1-680)[3].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

  1. Spis oficerów służących czynnie w dniu 1.6.21 r.. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1921, s. 283, 771. [dostęp 2015-02-13].
  2. Rocznik oficerski 1924. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1924, s. 644, 769. [dostęp 2015-02-13].
  3. Cmentarze Komunalne w Jaśle - wyszukiwarka osób pochowanych, jaslo.artlookgallery.com [dostęp 2020-12-17].
  4. Rocznik oficerski 1932. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1932, s. 187, 672. [dostęp 2015-02-13].
  5. Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych L. 2142 z 1921 r. (Dziennik Personalny z 1922 r. Nr 1, s. 70)
  6. M.P. z 1935 r. nr 65, poz. 86 „za zasługi w służbie wojskowej”.

Bibliografia

  • Dzieje Podkarpacia, tom VI, red. Jan Gancarski, Podkarpackie Towarzystwo Historyczne, Krosno 2002.
  • Kazimierz Mięsowicz, Obrona Dylągowej, wydanie ze środków własnych w marcu 2002 roku w Krakowie staraniem dzieci.

Media użyte na tej stronie

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png
Lesser coat of arms of the Austrian Empire form the Congress of Vienna in 1815 until the Austro-Hungarian Compromise of 1867. It then represented the Cisleithanian territories of Austria-Hungary in the Reichsrat until 1915.

It shows the arms of Habsburg-Lorraine encircled by the chain of the Order of Golden Fleece, surmounted on the crowned Austrian imperial double-headed eagle clutching in its claws the Imperial orb, sceptre and sword, with the Imperial Crown of Rudolf above.

After 1915 the inescutcheon only displayed the red-white-red arms of Austria.
Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
POL Krzyż Walecznych (1920) 2r BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1920) nadany dwukrotnie.
POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
PL Epolet kpt.svg
Naramiennik kapitana Wojska Polskiego (1919-39).