Kazimierz Ostrowski (prawnik)

Kazimierz Ostrowski
Data i miejsce urodzenia

29 maja 1907
Kraków

Data śmierci

10 sierpnia 1999

Narodowość

polska

Kazimierz Ostrowski (ur. 29 maja 1907 w Krakowie, zm. 10 sierpnia 1999) – doktor praw, adwokat, działacz społeczny.

Kazimierz Ostrowski, grobowiec na cmentarzu Rakowickim

Życiorys

Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należał do Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej, w latach 1927–32 pełnił funkcję prezesa. Po odbyciu aplikacji, w 1934 został adwokatem.

Do 1950 był syndykiem Gminy Miasta Krakowa. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, należał do Związku Odbudowy Rzeczypospolitej, pełniąc funkcję Komendanta Okręgu Krakowskiego. W 1942 roku po próbie aresztowania go przez Gestapo w „kotle” zorganizowanym w jego mieszkaniu, ucieka z Krakowa do Warszawy, gdzie ukrywa się pod przybranym nazwiskiem i nadal działa w konspiracji pod pseudonimami „Łaski”, „Nowina”, „Olesza”, „Sulima”, „Zaleski”. Pracował w BIP Komendy Głównej AK jako kierownik Referatu Prasowego. Uczestniczył w powstaniu warszawskim jako dowódca Placówki Radiowo-Informacyjnej „Anna” przy ul. Marszałkowskiej 62 (jego adiutantem był Władysław Bartoszewski).

Po wojnie adw. dr Ostrowski brał udział w pracach organizacji kombatanckich i doszedł do godności Wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK. Wsławił się jako obrońca w głośnych procesach, przede wszystkim politycznych, m.in.: w procesie załogi obozu w Auschwitz toczącym się przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie, w procesie uczestników manifestacji z okazji 3 Maja 1946 w Krakowie, działaczy WiN, Kurii Arcybiskupiej w Krakowie, działaczy „Solidarności” z czasów stanu wojennego Tadeusza Piekarza, Stanisława Handzlika. Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności[1].

W 1995 odznaczony został Orderem Odrodzenia Polski z gwiazdą. W 2014 pośmiertnie został odznaczony medalem „Dziękujemy za wolność”, przyznanym przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności za udział w tworzeniu wolności, niepodległości i demokracji w Polsce w latach 1980 -1989[2].

Przypisy

  1. Kazimierz Barczyk, Stanisław Grodziski, Stefan Grzybowski: Obywatelskie Inicjatywy Ustawodawcze Solidarności 1980-1990. Warszawa: Kancelaria Sejmu, 2001. ISBN 83-7059-503-0.
  2. Dziękujemy za wolność” obrońcom politycznym. adwokatura.pl, 2014-11-25.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Grobowiec, cmentarz Rakowicki, Kazimierz Ostrowski, doktor praw, adwokat.jpg
Autor: Zalasem1, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kazimierz Ostrowski, doktor praw, adwokat, działacz społeczny, dowódca Placówki Radiowo-Informacyjnej "Anna" AK, cmentarz Rakowicki