Kazimierz Schiele

Kazimierz Schiele
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia27 września 1890
Warszawa
Data i miejsce śmierci16 maja 1956
Zakopane
Miejsce spoczynkuNowy Cmentarz w Zakopanem
Zawód, zajęcieinżyniermechanik
taternik
alpinista
Alma MaterPolitechnika Wiedeńska
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Kazimierz Schiele (ur. 27 września 1890 w Warszawie, zm. 16 maja 1956 w Zakopanem) – taternik, alpinista, narciarz, działacz turystyczny, inżynier mechanik, brat bliźniak Aleksandra Schielego.

(c) Happa, CC BY 3.0
Grób Kazimierza i Tadeusza Schiele
na Nowym Cmentarzu w Zakopanem

Życiorys

Ukończył Politechnikę Wiedeńską w 1917. Od 1905 roku uprawiał taternictwo, w młodości dokonując przejścia szeregu nowych dróg. W początkowym okresie działalności towarzyszyli mu zazwyczaj brat oraz przewodnicy: Klemens Bachleda, Wojciech Tylka Suleja czy Jędrzej Marusarz Jarząbek. Do jego największych osiągnięć należy pierwsze wejście północno-zachodnią ścianą Małej Buczynowej Turni (1911, z bratem i Aleksandrem Znamięckim).

Należał do Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego (od 1908) i jej następcy, Klubu Wysokogórskiego, a także Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na nartach jeździł początkowo od 1910 w Alpach i Karpatach. Od 1912 przez 25 lat startował w zawodach narciarskich i zdobył w nich wiele nagród. Jednym z jego największych osiągnięć narciarskich było przebycie w 1926 w ciągu jednego dnia wspólnie z Henrykiem Bednarskim pętli z Zakopanego przez Halę Goryczkową, Kasprowy Wierch, Zawory, Wrota Chałubińskiego, Morskie Oko, Opalone, Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Zawrat. Wychowankiem Schielego był Bronisław Czech.

Schiele działał na rzecz popularyzacji narciarstwa w Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i w Polskim Związku Narciarskim. Został odznaczony honorowym członkostwem Sekcji Narciarskiej PTT i tytułem honorowego instruktora PZN.

Po ukończeniu I wojny światowej służył w Kompanii Wysokogórskiej w Zakopanem. Następnie przez niemal 20 lat był prezesem Sekcji Narciarskiej PTT w Zakopanem, pracował też jako instruktor narciarstwa i sędzia zawodów narciarskich. Wraz z bratem prowadził wytwórnię nart Bracia Schiele i Spółka. Przed II wojną światową pomagał zaopatrywać na zimę schroniska na Równi Starorobociańskiej i na Hali Pysznej oraz znakować tatrzańskie szlaki narciarskie.

Po zderzeniu ze zjeżdżającym narciarzem na Kasprowym Wierchu w 1949 został inwalidą. Do tej pory pracował nadal w wytwórni nart, która po wojnie została upaństwowiona.

Miał syna Tadeusza Schielego i córkę Danutę Schiele-Semadeni.

Został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (sektor F3-2-22)[1].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

  1. Cmentarze Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem - wyszukiwarka osób pochowanych, zakopane-parafia.grobonet.com [dostęp 2020-07-30].
  2. M.P. z 1931 r. nr 75, poz. 123 „za zasługi na polu rozwoju sportu”.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

PL Zakopane New Cem Schiele.jpg
(c) Happa, CC BY 3.0
New Cemetery in Zakopane
Kazimierz Schiele.jpg
Inż. Kazimierz Schiele jako członek polskiej ekipy na narciarskie mistrzostwa Austrii w Rex