Kefar Netter

Kefar Netter
‏כפר נטר‎
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Centralny

Wysokość

27 m n.p.m.

Populacja (2007)
• liczba ludności


818

Nr kierunkowy

+972 3

Kod pocztowy

40593

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Kefar Netter”
Ziemia32°16′17″N 34°52′13″E/32,271389 34,870278
Strona internetowa
Portal Izrael

Kefar Netter (hebr. כפר נטר) – moszaw położony w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży na równinie Szaron w odległości 1 km na wschód od miasta Netanja, w otoczeniu moszawów Udim, Bet Jehoszua oraz miasteczka Ewen Jehuda.

Historia

W latach 1936-39 członkowie żydowskiej organizacji syjonistycznej zakupili w tej okolicy 12 akrów ziemi od arabskich rolników. Był to teren mocno pofałdowany i poprzecinany licznymi głębokimi wąwozami (wadi), uniemożliwiającymi prowadzenie prac rolniczych przy pomocy traktora. Nie mogąc utworzyć nowej osady rolniczej, żydowscy osadnicy podjęli działania aby zapobiec dalszemu jałowieniu gruntów i postępowi nadmorskich wydm. W tym celu przeprowadzono akcję sadzenia eukaliptusów, tamaryszków i akacji[1].

Następnie podjęto decyzję o zagospodarowaniu tych terenów. W dwóch namiotach zamieszkało wówczas kilku byłych studentów szkoły rolniczej Mikwe Jisra’el. Cierpieli oni z powodu niedostatku wody i jedzenia[1].

27 lipca 1939 nastąpiło oficjalne założenie moszawu, który był typową obronną osadą rolniczą, z palisadą i wieżą wartowniczą. W trzech drewnianych szopach i dziesięciu namiotach zamieszkało 25 młodych osadników. Nowy moszaw nazwano na cześć Charles’a Nettera, jednego z założycieli szkoły Mikwe Jisra’el[1].

Gospodarka

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, uprawach w szklarniach oraz hodowli krów i kóz.

W tutejszym parku przemysłowym działa kilkanaście spółek hi-tech, między innymi międzynarodowa korporacja Zoran Corporation, która dostarcza rozwiązania cyfrowe dla rosnących potrzeb rynku cyfrowej rozrywki i grafiki[2]. Swoją główną siedzibę ma tutaj także międzynarodowa spółka BATM Advanced Communications Ltd., która dostarcza najnowsze rozwiązania internetowe[3].

Komunikacja

Przez moszaw przebiega droga nr 5611 ISR-HW-5611.svg, którą jadąc na południe dojeżdża się do moszawu Bet Jehoszua, natomiast jadąc na północny zachód dojeżdża się do strefy przemysłowej Netanji, a następnie do węzła drogowego z autostradą nr 2 ISR-FW-2.svg (Tel AwiwHajfa). Dwie drogi lokalne prowadzą do położonego na wschodzie miasteczka Ewen Jehuda, przy którym przebiega droga ekspresowa nr 4 ISR-HW-4.svg (Netiw ha-AsaraKefar Rosz ha-Nikra).

Przypisy

  1. a b c Kfar-Netter. [w:] Speedy Look [on-line]. [dostęp 2008-11-02]. (ang.).
  2. Zoran Corporation. [w:] Zoran Corporation [on-line]. [dostęp 2008-11-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 października 2008)]. (ang.).
  3. BATM Advanced Communications Ltd.. [w:] BATM Advanced Communications Ltd. [on-line]. [dostęp 2008-11-02]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
ISR-FW-2.svg
Highway 2 in Israel
ISR-HW-4.svg
Highway 4 in Israel
ISR-HW-5611.svg
=Local road 5611 in Israel