Kelsos

Kelsos
Κέλσος
Zawód, zajęcie

filozof, pisarz

Kelsos z Aleksandrii (gr. Κέλσος, łac. Celsus; fl. II wiek) – grecko-rzymski filozof i pisarz, przedstawiciel eklektyzmu, krytyk chrześcijaństwa.

Kelsos był działającym w Rzymie filozofem greckim. Przez jakiś czas przebywał w Fenicji i Palestynie, prawdopodobnie również w Egipcie. Był spadkobiercą cesarza i filozofa-stoika Marka Aureliusza.

Wyznawał stoicyzm i platonizm. Nie był – co zarzucali mu chrześcijanie – ateistą ani „bezbożnikiem”. Wypowiadał się pozytywnie o religii rzymskiej i panującej w Cesarstwie tolerancji, widział jednak w nowej religii zagrożenie dla państwa.

Jest znany przede wszystkim jako autor zaginionego dzieła Prawdziwe słowo napisanego około roku 178, będącego pierwszym znanym pisemnym wystąpieniem antychrześcijańskim. Pośród licznych zarzutów stawianych chrześcijanom, Kelsos twierdzi m.in., że Jezus był magikiem i oszustem oraz że pochodził z nieprawego związku Maryi i rzymskiego legionisty Pantery. Chrześcijanie kilkakrotnie fałszować mieli i modyfikować treść Ewangelii, które w jego opinii i tak są pełne sprzeczności. Polemikę z nim podjął Orygenes w książce Przeciw Celsusowi, dzięki obszernym cytatom w jego traktacie najważniejsze tezy Kelsosa są dziś nadal znane.

Bibliografia

  • Zenon Kosidowski, Opowieści ewangelistów, wyd. 2, Warszawa: Iskry, 1980, s. 35, ISBN 83-207-0364-6.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references