Stany Zjednoczone

31 grudnia 1951
Modesto

1979-1980 Motocyklowe Mistrzostwa Świata w klasie 500 cm³ (mistrz)

Kenny Roberts (ur. 31 grudnia 1951 w Modesto) – amerykański kierowca motocyklowy. Trzykrotny Mistrz Świata najwyższej kategorii MotoGP. Przez całą karierę związany z Yamahą. W 1992 został umieszczony w International Motorsports Hall of Fame.

Kariera

W Motocyklowych Mistrzostwach Świata zadebiutował w 1974 roku w klasie 250 cm³ w GP Holandii, która była pierwszą i ostatnią dla niego rundą w tym sezonie. Mimo to od razu pokazał się ze świetnej strony, stając na najniższym stopniu podium. Równe dziesięć punktów dało mu 19 lokatę w klasyfikacji generalnej.

W drugim sezonie startów dzielił obowiązki pomiędzy 250 cm³ a najwyższą kategorią 500 cm³. Nieoczekiwanie zdobył w debiucie mistrzowski tytuł w klasie 500 cm³, mimo iż nie startował we wszystkich wyścigach. Był pierwszym, któremu udało się triumfować już w pierwszym roku startów w najwyższej klasie. Wygrał wówczas 4 wyścigi. W dwieście pięćdziesiątkach zajął 4. miejsce, triumfując dwukrotnie na cztery rundy.

W kolejnych dwóch latach skupił się już tylko na najważniejszej klasie, dzięki czemu skutecznie obronił najwyższy laur dwukrotnie z rzędu. Łącznie wygrywał w siedmiu eliminacjach. Nie zdołał go obronić po raz trzeci z rzędu, kończąc rok na trzeciej pozycji. Rok 1982 był najgorszym dla Robertsa w pięćsetkach. Zajął wówczas dopiero czwartą pozycję. Głównym tego powodem było jednak nieuczestniczenie w kilku rundach. W następnym sezonie powrócił do walki. Mimo uczestniczenia we wszystkich wyścigach i wygraniu aż sześciu z nich (najlepsze wyniki w karierze), przegrał ostatecznie walkę z Freddiem Spencerem o zaledwie dwa punkty. Po tym sezonie postanowił zakończyć karierę.