Kepoi
Kepoi, Cepoi (ros. Кепы, trb. Kepy) – starożytne miasto na Półwyspie Tamańskim, założone w I połowie VI wieku p.n.e. przez osadników z Miletu, na obszarze obecnego Kraju Krasnodarskiego w Rosji.
Nazwa i lokalizacja
Grecka nazwa miasta oznaczała „sady”, co wiąże się z wiodącą dziedziną gospodarki kolonii Kepoi – sadownictwem i rolnictwem. Miasto znajdowało się 3 km na wschód od Fanagorii i usytuowane było na 2 terasach schodzących ku morzu, przy czym duża część miasta została pochłonięta przez wody Morza Azowskiego.
Historia miasta
W III-IV wieku p.n.e. miasto przeżywało pierwszy okres swojego rozkwitu i odgrywało dużą rolę w politycznym i gospodarczym życiu państwa bosporańskiego. Z tego okresu zachowały się tłocznie wina i piece ceramiczne. Z II wieku p.n.e. pochodzą fragmenty świątyni Afrodyty, typu templum in antis. Z ruin tej budowli, zniszczonej w I wieku p.n.e., pochodzi m.in. marmurowa rzeźba tzw. Afrodyty Tamańskiej. W pierwszych wiekach n.e. dochodzi do ponownego rozkwitu miasta. W tym czasie wzniesiono m.in. termy. Z tego okresu pochodzą też piece i tłocznie wina. W I wieku n.e. wokół miasta usypano wał obronny. Kepoi uległo zniszczeniu podczas najazdu Hunów w IV wieku.
Ciekawostki historyczne
Ciekawostką jest, że dziadek wybitnego greckiego mówcy Demostenesa, Chilon, otrzymał Kepoi w posiadanie w nagrodę za pomoc w poddaniu niezależnego dotychczas Nimfejonu pod panowanie władców bosporańskich. Podczas wojny domowej między synami archonta Bosporu Perysada I, jeden z nich, Prytan, po nieudanej próbie wywołania powstania w Pantikapajonie przeciwko swemu bratu, uciekł do Kepoi, tu jednak dosięgła go ręka najemnego zabójcy.
Wykopaliska
Badania archeologiczne prowadzone są od 1957. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych na nekropoli Kepoi odsłonięto ponad 400 pochówków, a także pozostałości domów mieszkalnych, tłoczni wina, pieców ceramicznych, term i świątyń.
Zobacz też
Bibliografia
- Encyklopedia sztuki starożytnej, praca zbiorowa, WAiF i Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998, s. 326, ISBN PWN 83-01-12466-0, ISBN WAiF 83-221-0684-X.
- Sokolnikow N.I.: Kepy w zbiorze: Starożytne miasto, Moskwa, 1963; z anglojęzycznej Wikipedii.
- Woronow A.A., Michajłowa M.B.: Bospor Kimmeryjski, wyd. Isskustwo, Moskwa 1983, [1] (ros.) [dostęp 2007-10-09]
Media użyte na tej stronie
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Starożytne miasta południowej części Królestwa Bosporańskiego