2012– Turcja5(0)
W sumie:31(8)
  1. Aktualne na: 3 października 2020.
  2. Aktualne na: 5 lipca 2017.

Kerim Frei (ur. 19 listopada 1993) – turecki piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Zawodnik İstanbul Başakşehir.

Dzieciństwo

Kerim Frei urodził się w Austrii w Feldkirch, a wychował się w Szwajcarii. Jego ojcem jest Turek, a matka pochodzi z Maroka[2].

Fulham

7 lipca 2011 zadebiutował w barwach Fulham, w Lidze Europy przeciwko NSÍ Runavík, gdy wszedł w 72 minucie za Andy'ego Johnsona[3]. W drugiej rundzie kwalifikacyjnej wystąpił od pierwszych minut w spotkaniu z Crusaders i otrzymał żółtą kartkę w 62 minucie[4].

21 września 2011 zagrał w meczu Pucharu Ligi z Chelsea. 10 grudnia 2011 zadebiutował w Premier League. Wszedł za Moussę Dembélé w spotkaniu z Swansea City na wyjeździe. Fulham przegrało 2–0[5]. Pierwszą bramkę dla swojego klubu trafił w spotkaniu z Odense BK na Craven Cottage po podaniu Dembélé[6].

16 marca 2012 przedłużył kontrakt z Fulham do czerwca 2015 roku[7].

Beşiktaş

W sierpniu 2013 roku za sumę ok. 3,2 mln euro został sprzedany do tureckiego Beşiktaşu JK, z którym podpisał pięcioletni kontrakt. O zawodnika zabiegał również Bursaspor, ale ostatecznie zawodnik wybrał klub ze Stambułu. W sezonie 2015/2016 wraz z Beşiktaşem zdobył mistrzostwo Turcji. Kolejny sezon rozpoczął jako piłkarz Beşiktaşu, jednak podczas zimowego okna transferowego zdecydował się na powrót na Wyspy Brytyjskie, gdzie został piłkarzem Birmingham City[8]. Kwota transferu wyniosła nieco ponad 2 miliony euro, jednak na skutek aktywowania różnych premii mogła wzrosnąć do 3,5 miliona.

Birmingham

W Anglii Frei nie był piłkarzem pierwszego wyboru, bowiem w lidze wystąpił zaledwie trzykrotnie od pierwszej minuty, a aż 16 razy był niewykorzystanym rezerwowym. Jedyną bramkę zdobył strzałem z rzutu wolnego w meczu przeciwko Rotherham United. 21 lipca 2017 roku ogłoszono przenosiny Freia do tureckiego İstanbul Başakşehir[9].

İstanbul Başakşehir

Frei zadebiutował w klubie 19 sierpnia 2017 roku w starciu przeciwko Kardemir Karabükspor. W pierwszym sezonie wystąpił w 22 meczach ligowych, jednak w kolejnych grał mniej czego efektem były wypożyczenia: wiosną 2019 roku do Maccabi Hajfa[10], wiosną 2020 roku do holenderskiego FC Emmen[11].

Kerim Frei zdecydował, że będzie reprezentował Turcję, pomimo iż reprezentował Szwajcarię na szczeblach młodzieżowych[12]. Z kolei 14 listopada 2012 zadebiutował w reprezentacji Turcji w zremisowanym 1:1 towarzyskim meczu z Danią.

W 2013 roku Frei reprezentował Turcję na Mistrzostwach Świata U-20[13]. Na turnieju rozegrał 4 mecze w narodowych barwach.

Autor: Steindy (dyskusja) 10:19, 11 April 2016 (UTC), Licencja: CC BY-SA 3.0
Friendly matchAustria (red shirts) vs. Turkey (blue shirts) 1–2 (1–1) on 2016-03-29 in Ernst-Happel-Stadion, Vienna – The photo shows Kerim Frei (Beşiktaş).