Państwo Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia19 czerwca 1964
Houston

1993 Motocyklowe Mistrzostwa Świata w klasie 500 cm³

Kevin Schwantz (ur. 19 czerwca 1964 w Houston w stanie Teksas) – amerykański kierowca motocyklowy. Mistrz Świata najwyższej kategorii MotoGP z 1993 roku. Przez całą karierę związany z ekipą Suzuki.

Kariera

Początki w 500 cm³

Schwantz zadebiutował w MotoGP w klasie 500 cm³ podczas GP Holandii. Łącznie wystartował w zaledwie trzech rundach, ostatecznie zdobywając dwa punkty, które dały mu 22. pozycję w generalce. W kolejnym sezonie ponownie zaliczył tylko trzy wyścigi, jednak ze zdecydowanie lepszym skutkiem. Jedenaście punktów dało mu 16. lokatę na koniec sezonu.

Pełny angaż

Dzięki dobrym wynikom został zatrudniony już jako etatowy kierowca na cały sezon. Od razu pokazał się z bardzo dobrej strony, stając czterokrotnie na podium (w tym dwa zwycięstwa) oraz zdobywając dwa najszybsze okrążenia. Ostatecznie zakończył rok z pokaźną sumą 119 "oczek" na 8. pozycji. Drugi pełny sezon był jeszcze lepszy w wykonaniu Kevina. Wygrał wówczas 6 GP, łącznie stając dziewięciokrotnie na podium, zdobył też 9 pole position oraz 8 "fast-lapów". Zdołał w tym czasie uzbierać aż 162,5 punktów, co dało mu 4. lokatę w końcowej klasyfikacji. Trzeci pełny rok w pięćsetkach był już wicemistrzowski z dorobkiem 188 "oczek", 10 miejsc w trójce (w tym 5 triumfów), 7 startów z pierwszego miejsca oraz 6 najszybciej pokonanych okrążeń. Sezon 1991 był jeszcze lepszy od poprzedniego. Zdołał wtedy po raz pierwszy w karierze zdobyć ponad 200 punktów (204). Wygrał również 5 wyścigów, 5 pierwszych pół oraz cztery "fast-lapy". Jednak mimo to zajął dopiero trzecią lokatę na koniec sezonu. Kolejny rok był już wyraźnie słabszy od poprzednich. Zdobył zaledwie 99 "oczek", z czego tylko trzykrotnie zaliczył podium (jedno zwycięstwo), zdobył również po jednym pole position i najszybszym okrążeniu.

Zdobycie tytułu

Po dość ciężkim roku Amerykanin odpłacił sobie pierwszym i jedynym tytułem mistrzowskim z dorobkiem aż 248 punktów, 11 podiów (w tym 4 zwycięstwa), 6 pole position oraz 2 najszybszych okrążeń. Zadanie ułatwił mu ciężki wypadek jego największego rywala, Wayne'a Raineya, który nie mógł startować w dalszej części "cyrku MotoGP".

Nieudana obrona tytułu i ostatnie lata

Obrona tytułu niestety zakończyła się zdecydowaną porażką. Mimo 11 miejsc w pierwszej trójce (tyle samo, co w mistrzowskim roku, jednak z dwoma trumfami), 6 pierwszych pól startowych i 3 najszybszych okrążeń zdobył zaledwie 168 "oczek", które dały mu dopiero czwartą pozycję w generalce. W ostatnim roku w Motocyklowych Mistrzostwach Świata wystartował ponownie, jak na początku swej kariery, w zaledwie trzech rundach. Pokazał jednak klasę i duże doświadczenie do wczesnych lat, zdobywając 34 punkty. Nie zdołał jednak zaliczyć podium, a jego ostatnim GP był wyścig w Wielkiej Brytanii.