Kierunkowskaz

Kierunkowskaz boczny na lusterku Hondy Civic

Kierunkowskaz – mechaniczny (dawniej) lub świetlny (obecnie) sygnalizator planowanej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez pojazd mechaniczny.

Historia kierunkowskazu

W latach 20. XX wieku liczba samochodów - zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej - była już tak duża, że wypadki drogowe zaczęły być poważnym problemem. Podstawową przyczyną takiego faktu były częste nieporozumienia pomiędzy kierowcami, co do obieranego kierunku jazdy. Chęć skrętu sygnalizowało się wyciągnięciem ręki za "burtę" samochodu. Było to dla kierowców bardzo niewygodne, a co gorsza słabo widoczne.

Pierwszy kierunkowskaz wprowadziła na rynek niemiecka firma Bosch w październiku 1928 roku. Miał on postać unoszonego ramienia ze światełkiem odblaskowym lub lampką, w Polsce nazywany chorągiewką. Obecnie tak dawny typ kierunkowskazu określa się jako "kierunkowskaz ramieniowy"[a]. Wynalazek ten momentalnie zyskał ogromną popularność. Kierunkowskaz migowy, jaki znamy obecnie, na rynek wprowadziła firma Hella dopiero w 1951 roku. Pierwszymi modelami samochodów z kierunkowskazami były Ford Taunus oraz Borgward Goliath. O popularności pierwszej formy kierunkowskazu może świadczyć fakt, że był w produkcji jeszcze przez 10 lat od zaprezentowania "następcy".

Symbol kierunkowskazów
Kierunkowskaz ramieniowy ("chorągiewka")

Początkowo umieszczany był tylko z tyłu i razem z reflektorami z przodu samochodu. Współcześnie dodatkowy kierunkowskaz (boczny) umieszcza się także pomiędzy przednim kołem a przednimi drzwiami. W ostatnim czasie popularne stało się również umieszczanie kierunkowskazów bocznych na lusterkach. Wyjątkiem jest np. Porsche 911, które posiada dwie pary kierunkowskazów w przednim zderzaku, a nie ma żadnego między przednimi a tylnymi kołami.

Zobacz też

Uwagi

  1. Do dzisiaj w żargonie starszych kierowców pozostało określenie "wyrzucić kierunkowskaz", co było związane właśnie z taką konstrukcją kierunkowskazu.

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
A16 Turn signals.svg
Autor: Ehsnils, Licencja: CC BY-SA 3.0
Indication symbol for Turn signals
Trafficator.jpg
trafficator or semaphore on 1930s car