Kilian z Würzburga

Święty
Kilian z Würzburga
biskup
męczennik
apostoł Frankonii

Pomnik św. Kilana ze złotym mieczem na starym moście w Würzburgu (w tle twierdza Marienberg, pierwszy ośrodek osadniczy miasta).
Data i miejsce urodzeniaok. 640
Mullagh (Irlandia)
Data i miejsce śmierciok. 689
Würzburg (Frankonia)
Czczony przezKościół katolicki
ewangelicznych chrześcijan
Wspomnienie8 lipca lub 25 marca
Atrybutypastorał, miecz
PatronFrankonii, m.in. Würzburga i Heilbronnu, oraz osób cierpiących z powodu chorób reumatycznych
Szczególne miejsca kultuKolegiata Neumünster w Würzburgu

Kilian z Würzburga, niem. Kilian von Würzburg (ur. w Mullagh w Irlandii, zm. ok. 689 w Würzburgu we Frankonii) – iroszkocki mnich, biskup, męczennik, misjonarz, apostoł Frankonii, święty Kościoła katolickiego i ewangelickiego.

Życiorys

Św. Kilian ze świętymi: Kolonatem i Totnanem w Kolegiacie Neumünsteru w Würzburgu.

Święty Kilian był z pochodzenia iroszkockim szlachcicem. W młodym wieku wstąpił do zakonu z regułą św. Kolumbana z Iony, w którym służył kilka lat zostając jego opatem. Mianowany na biskupa rozpoczął podróże po całej Irlandii nawracając ludzi. Dzięki jego gorliwości wielu ludzi nawróciło się. Później udał się na tereny Franków wraz z 12 towarzyszami, na wzór Jezusa Chrystusa (w tym ksiądz św. Kolonat i diakon św. Totnan), gdzie podjął się chrystianizacji pogańskiego wówczas państwa.

Prawdopodobnie ochrzcił rodzinę książęcą z Turyngii. Gdy potem od księcia Gosberta zażądał, aby ten oddalił od siebie żonę swego brata, Gejlanę, ta z zemsty nasłała na Kiliana morderców. Zginął od miecza, trzymając w ręku Biblię, razem z towarzyszami: Kolonatem i Totnanem. Plamy od krwi można zobaczyć na okładce księgi (lub ewangeliarza) w bibliotece würzburskiego uniwersytetu. Pochowany został w Würzburgu, w którym zginął i chrystianizował pogan.

Kult

8 lipca 752 roku bp Burchard (późniejszy święty) dokonał elewacji relikwii, prawdopodobnie z inicjatywy św. Bonifacego-Winfrida, który założył diecezję w mieście w 741 roku.

W 788 roku, w obecności Karola Wielkiego, grób Kiliana przekształcono w katedrę, wybudowano kolejny budynek (Kolegiata Neumünster), który jest obecnym miejscem spoczynku Świętego oraz świętych: Kolonata i Totnana. Do chwili obecnej odbywają się do tego miejsca pielgrzymki m.in. z terenów pracy misyjnej w Saksonii.

Rozpowszechnienie kultu św. Kiliana w Irlandii, nastąpiło nie później niż pod koniec IX wieku.

Patronat

Jest patronem Frankonii, miast: Würzburga, Heilbronnu, diecezji: würzburskiej i erfurckiej oraz drugim patronem diecezji paderborńskiej oraz osób cierpiących na reumatyzm, dnę moczanową i choroby oczu.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim i ewangelickim obchodzone jest 8 lipca, na pamiątkę podniesienia relikwii.

Uroczystości związane z translacją relikwii w Würzburgu, Paderbornie, diecezji rottenburskiej i na obszarze niemieckojęzycznym w Irlandii, obchodzone są 25 marca.

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Kilian kolonat totnan.jpg
Autor: Christian "VisualBeo" Horvat, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kilian, Kolonat, Totnan - Schutzpatronen der Franken, Kopien der Riemenschneider-Holzfiguren von Heinz Schiestl in der Neumünster-Kirche, Würzburg
San Kilian.jpg
(c) Lutz.marten z angielskojęzycznej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
View from Old Main Bridge in Würzburg towards Festung Marienberg. St.Kilian in front with his golden sword.