Kimpulung Mołdawski

Kimpulung Mołdawski
Câmpulung Moldovenesc
Ilustracja
Kimpulung ze strony południowej
Herb
Herb
Państwo Rumunia
OkręgSuczawa
MerGabriel Constantin Șerban
Powierzchnia147 km²
Populacja (2002)
• liczba ludności
• gęstość

20 076
136 os./km²
Kod pocztowy725100
Położenie na mapie okręgu Suczawa
Mapa konturowa okręgu Suczawa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kimpulung Mołdawski”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, u góry znajduje się punkt z opisem „Kimpulung Mołdawski”
Ziemia47°32′N 25°33′E/47,533333 25,550000
Strona internetowa
Portal Rumunia
Dzisiejszy okręg Suczawa, z zaznaczoną Bukowiną południową

Kimpulung Mołdawski (rum. Câmpulung Moldovenesc; starosłow. Dołhopole) – największa miejscowość górskiej części Bukowiny południowej, położona w okręgu Suczawa w Rumunii. Leży nad rzeką Mołdawą. Przed I wojną światową mieszkało tu kilkuset Polaków. Miasto położone jest na wysokości 600–650 m n.p.m. w zwężeniu doliny Câmpulung pomiędzy dwiema dosyć wysokimi graniami: Obcinele Bucovinei i Munții Stânișoarei.

Historia

Kimpulung był kurortem wypoczynkowym i uchodził za najładniej położoną miejscowość całej Bukowiny (łącznie z jej północną częścią). Dodatkowo było to uzdrowisko klimatyczne. Oprócz tego miasto jest znane z pobliskich źródeł nafty i pokładów rudy żelaznej. Pod koniec imperium Habsburgów istniały w Kimpulungu trzy cerkwie, w tym dwie prawosławne i jedna unicka, jeden kościół rzymskokatolicki i synagoga.

W średniowieczu Kimpulung stanowił stolicę tari, tj. niezależnej wspólnoty terytorialnej, związku kilkunastu wsi i nie podlegał innej władzy feudalnej. Było to związane z wyjątkowo szerokimi nadaniami i prawami uzyskanymi przez mieszkańców obwodu kimpuluńskiego, funkcjonującego jako ośrodek przygranicznej obrony Mołdawii. Nadania te określały zarówno wolności gospodarcze, miejskie i wiejskie, jak i polityczne, prawne i sądownicze. System tej autonomii przetrwał aż do przejęcia Bukowiny przez Austrię. Podczas wojny z Turcją Kimpulung w 1690 roku zajęły oddziały polskie pod dowództwem chorążego Nikodema Żaboklickiego[1]. W owej chwili miasto liczyło sobie 377 rodzin, czyli około 1500 mieszkańców. W 1794 roku Austria oficjalnie uznała Kimpulung za miasto. W roku 1880 mieszkało w nim 5534 mieszkańców, a w 1914 już około 8500. Wskazuje to na napływ przede wszystkim Niemców, ale i Polaków, Rusinów i Żydów.

Współczesność

Dziś Kimpulung to duże miasto. Na początku lat osiemdziesiątych liczyło około 20 000 mieszkańców. Jednak w okresie turystycznym liczba osób przebywających w nim może wzrosnąć o drugie tyle. Miasto posiada kilka szkół, hotele, podstawową bazę turystyczną, pocztę, kina, restauracje, bary, wyspecjalizowane sklepy, szpital, aptekę i banki.

W mieście położone jest muzeum drewnianej sztuki ludowej z kolekcją zawierającą 12 000 eksponatów. Są tam narzędzia do obróbki drewna, drewniane przedmioty, wozy, sanie, instrumenty muzyczne, elementy konstrukcji, rzeźby itd. Wśród eksponatów można obejrzeć rzeźbione laski pasterskie, w tym jedną ze scenami z życia Stefana Wielkiego, pustelnika Daniela, fundacji Putny.

W Kimpulungu znajduje się kościół katolicki i kilka cerkwi. Koło targu widać budynek dawnej synagogi, lecz w czasach powojennych powróciło do Kimpulunga bardzo niewielu Żydów i wspólnota jest na wymarciu.

Z Kimpulungu regularnie odjeżdżają pociągi do Suczawy przez Gura Humorului. Turystyczne trasy wyjściowe to drogi wspinające się na obydwa masywy, między którymi leży miasto.

Miastem partnerskim jest Dąbrowa Górnicza.

Ludzie związani z miastem

Miasta partnerskie

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

ROU SV Campulung Moldovenesc CoA.png
Coat of arms of Câmpulung Moldovenesc, Suceava County, Romania.
Harta jud Suceava.png
Map of administrative units in Suceava county, Romania.
Map of cities in Suceava County and Southern Bukovina.svg
Map of Southern Bukovina and Suceava county with its cities and towns.
Campulung Moldovenesc.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Map of Poles in Suceava County and Southern Bukovina.png
Autor: Wulfstan, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Southern Bukovina and Suceava county with the localities inhabited by poles.