Kinder, Küche, Kirche

Order Macierzyństwa z okresu III Rzeszy

Aliteracja Kinder, Küche, Kirche (IPA: [ˈkɪndɐ ˈkʏçə ˈkɪrçə], z niem. dzieci, kuchnia, kościół) lub die drei K (trzy K) – popularny w Niemczech slogan odnoszący się do tradycyjnej roli kobiety w społeczeństwie i rodzinie. Stał się popularny w okresie Cesarstwa Niemieckiego, jednak czas jego powstania nie jest znany[1]. Autorem tego hasła był prawdopodobnie cesarz Wilhelm II.

„Trzy K” trafnie oddawały położenie kobiet w XIX wieku – miały one zajmować się potomstwem, zadbać o dom i rodzinę oraz przekazanie zasad moralnych. Odmienna sytuacja panowała w Republice Weimarskiej, kiedy to powstał opozycyjny względem KKK model kobiety – neue Frau, czyli „nowa kobieta”[1].
Slogan ten, jednak bez słowa Kirche, kojarzony jest także z III Rzeszą. W roku 1934 w mowie wygłoszonej do Narodowosocjalistycznej Organizacji Kobiet Adolf Hitler przekonywał, że dla niemieckiej kobiety "światem jest jej mąż, jej rodzina, jej dzieci i jej dom"[2]. Kobietom, które urodziły przynajmniej czworo dzieci, wręczano tzw. „Ordery Macierzyństwa” (Ehrenkreuz der deutschen Mutter).

Po zakończeniu II wojny światowej na skutek działania ruchów feministycznych mających na celu zrównanie w prawach obu płci, stopniowo rezygnowano z takiego stereotypu kobiet. Po pewnym czasie pojawiły się alternatywne rozwinięcia skrótu: Kinder, Kirche und Kulturkościół, dzieci i kultura oraz Karriere, Kosmetik, Konsumkariera, kosmetyki, konsumpcja[1].
Współcześnie trzy K rozumiane jest niekiedy jako Kinder, Küche, Karriere, czyli dzieci, kuchnia, kariera.

W języku polskim można spotkać się także z tłumaczeniem: kościół, kuchnia, kołyska[3]. Według ks. Leonarda Świderskiego jego matka wiodła życie odpowiadające temu hasłu[4].

W języku angielskim rolę kobiety określa w podobny sposób figura retoryczna Barefoot and pregnant (boso i w ciąży) − kobieta nie powinna pracować poza domem (w domu nie potrzebuje butów) i powinna mieć jak najwięcej dzieci.
Zbliżony, lecz nie identyczny znaczeniowo jest wzorzec „Matki Polki”[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Tomasz Targański. KKK/Matka Polka. „POLITYKA – Pomocnik Historyczny”. Polacy i Niemcy – Tysiąc lat sąsiedztwa, s. 65, 2018. ISSN 2391-7717. 
  2. Women in Nazi Germany; dostęp: 20 listopada 2008 r.
  3. Tygodnik POLITYKA, nr 10 (3101), 8–14 marca 2017, s. 20–24.
  4. Ks. Leonard Świderski, Odmieni się jako orłowa młodość twoja. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1968, s. 9.

Media użyte na tej stronie

Mutterkreuz Stufe 1.jpg
(c) Haran, CC-BY-SA-3.0
Mutterkreuz von 1938, Stufe 1, (Gold), Vorderseite