Kino samochodowe

Kino samochodowe AIRSCREEN w Brukseli

Kino samochodowe (drive-in[1]) – miejsce stanowiące połączenie kina z parkingiem, przeznaczone do oglądania filmów bezpośrednio z samochodów. Pomysł ten opatentował Richard Hollingshead w 1933 roku.

Kino samochodowe na świecie

Pierwszy seans w kinie samochodowym miał miejsce 6 czerwca 1933 w Camden w stanie New Jersey. Była to skrócona wersja filmu Two White Arms (o tytule zmienionym na Wives Beware). Szczyt popularności kina samochodowego na świecie przypadł na lata 50. i 60. XX wieku. W samych Stanach Zjednoczonych funkcjonowało wówczas ok. 5000 kin[2].

Historia kina samochodowego w Polsce

W Polsce pierwsze kino samochodowe[3] uruchomił Dariusz Krzysztof Zawiślak i Rafał Wnuk w roku 1994, mieściło się na warszawskim osiedlu Żerań. Hitem kina stały się m.in. filmy: przedpremierowy pokaz filmu Cztery wesela i pogrzeb, który otwierał działalność kina, The Flintstones z performence z udziałem aktorów przebranych za postaci z filmu i specjalnym pokazem fajerwerków oraz Gliniarz z Beverly Hills III, na którego seans przyjechało tylu widzów, że oczekujące na wjazd samochody zablokowały ulice dojazdowe.

Dźwięk w kinie samochodowym

W kinie samochodowym ścieżka dźwiękowa filmu nadawana jest radiowo na falach FM, dzięki czemu widzowie mogą odbierać dźwięk za pomocą radioodbiorników samochodowych[4]. Aby legalnie transmitować dźwięk, konieczne jest zezwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zobacz też

Przypisy

  1. drive-in, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-05].
  2. Historia kina samochodowego na świecie. prawiekino.pl.
  3. Kino samochodowe. stopklatka.pl.
  4. Jak zorganizować kino samochodowe?. samochodowe-kino.pl.

Media użyte na tej stronie

Autokino.jpg
Autor: Assistant08, Licencja: CC BY-SA 3.0
drive-in movies 2008 in brussels with AIRSCREEN