Kitab Futuh al-Buldan
Kitab Futuh al-Buldan – napisana w języku arabskim książka perskiego historyka o imieniu Ahmad Ibn Jahja al-Balazuri opisująca historię Islamu. „Kitab futuh al-buldan” doczekała się w 1916 przekładu na język angielski przez wybitnego historyka libańskiego, Philipa Khuri Hittiego pt. „The Origins of the Islamic State”.
Księga pierwsza
Podbój Arabii za życia proroka Mahometa (zm. 632). Zaczyna się od wjazdu Mahometa do Medyny i budowy pierwszego meczetu w dziejach islamu, w Al-Kuba, na przedmieściach Medyny. Następnie relacjonuje konflikty z zamieszkującymi Medynę plemionami wyznającymi judaizm (nie wiadomo, czy Żydami, czy prozelitami), Banu an-Nadir i Banu Kurajza, które ostatecznie zostały zmuszone do opuszczenia miasta, a muzułmanie zajęli ich majętności. Dalej zdobycie ufortyfikowanej oazy Chajbar, którą zamieszkiwali Żydzi (lub prozelici) utrzymujący się z rolnictwa i zajęcie bez walki oazy Fadak. Wreszcie podbój reszty Arabii, z wydarzeniem naczelnym - podbojem Mekki w 630 i przejściem reszty Kurajszytów na islam.
Księga druga
Podbój Palestyny i Syrii (bilad asz-szam). Zaczyna się od wojny z apostatami (ar-ridda), beduinami, którzy porzucili islam po śmierci Mahometa, za jego następcy - kalifa Abu Bakra (632-634). Następnie relacjonuje podbój Syrii i Palestyny. Jednymi z ważniejszych wydarzeń przedstawionych tutaj są: bitwa pod Adżnadajn, Bitwa nad rzeką Jarmuk, zdobycie Damaszku, Busry, podbój syryjskiej Al-Dżaziry.
Księga trzecia
Różnorodna tematycznie. Opisuje podbój Armenii, Egiptu, krajów Maghrebu, Andaluzji, wysp na Morzu Śródziemnym, Nubii oraz części Iraku. Jednymi z kluczowych wydarzeń w tej księdze są: bitwa pod al-Kadisijją i zajęcie Al-Madain.
Księga czwarta
Podbój Iraku i krajów irańskich. Budowa umocnień w Al-Basra, Al-Kufa i Wasit. Podbój Al-Dżibal, Nihawand, Hamadan, Kom, Kaszan, Isfahan, Ar-Rajj, Kazwin, Azerbejdżanu, Mosulu, Dżurdżanu i Tabarystanu.
Księga piąta
Podbój Farsu, Kirmanu, Sidżistanu, Kabulu, Churasanu i Sindu. Uwagi na temat wkładu kalifa Umara do administracji państwowej.